C++ ile backend gelistiricisi nasıl olunur?

yasinbmt00

Centipat
Daha fazla  
Backend dendiginde aklima web backend, API vs geliyor. Bu konularda da genellikle Java .Net PHP gibi diller gordum, hiç C++ gormemistim. Twitter da biri C++ backend gelistiricisiyim demisti ama nerede hangi projede calisiyor bilmiyorum. Nasil oluyor tam olarak? Nerelerde kullanilir bu dil oyun disinda?

Son düzenleyen: Moderatör:
C++, yuksek duzey programlama dillerinin (PHP, .NET, Python, Go vb.) yapabildigi her seyi yapabilir. Ozel performans ihtiyacilari ya da web uzerinden dogrudan makineye erismeniz gerektigi durumlarda C++ kullanabilirsiniz. Ama zor olacaktir. Onun yerine yuksek seviyeli programlama dillerini kullanabilirsiniz.

Dediğin gibi backend denince akla ilk web geliyor. Ama aslında bu tam olarak öyle değil. Backend tarafında kullanılıyor olabilir ama public servisi olmayabilir. Yani bir restapi gibi çalışmaz.

Kendi geliştirdiğim bir projeden bahsedeyim.
C++ ve Opencv ile geliştirilen bir image processing library var. Bu library dışarıya api sunuyor. C# ile geliştirilen backend de bu C++ projesi çalıştırılıyor.
Aynı library mobil (React Native) ve desktop (Electron) ile de kullanılabiliyor.

Hiçbir UI element sunmaz. Programa veya fonksiyona doğru parametleri verirsen çatır çatır çalışır ve sonucu döner.

Neden C++ kullanıldığını anladınız sanırım : ) Cross-platform için.

Şunuda belirteyim; C++ restapi veya benzer (soap vs) backend ihtiyaçlar için tercih edilmez. Ediliyorsa, fanatiklik yapıyordur o kişi veya ekip.
Yukarıdakine ek olarak; C++ ile tcp/udp server geliştiriliyor olabilir. Bunu web olarak saymayın : ) Örneğin; bir web based oyun için server tarafında C++ tercih edilmiş olabilir.

Geri
Yukarı