Çalınan telefonumu bulabilir miyim?

Eray Eker

Kilopat
Makaleler
10
Yer
Tekirdağ/Kırklareli/Edirne
Daha fazla  
Meslek
Mekatronik mühendisi
Arkadaşlar yaklaşık 3 hafta önce general mobile planet telefonumu kaybettim yada başka bir değişle yürüttüler. Üniversite kantininde olayın olduğunu düşünüyorum. Acaba telefonumu bulabilme ihtimalim var mı?
Asıl kullandığım telefon blackberry z10 ama serviste olduğu sürece eski telefonumu kullanıyordum. Telefonun 2.el ederi 100TL civarı parasında değilim ancak z10 ve general mobile planet bana amcamın hediyesi bu yüzden benim için önemi büyük. Bazı kişiler savcılığa suç duyurusunda bulunup telefonun ımei ile bulunabileceğini söylediler doğrumu sizce ne gibi bir yol izlemeliyim.

Telefonunun mac adresini biliyorsan çalıntı ihbarını yapıp mac adresini verirsen çalınan telefonun internete bağlandığı an yeri tespit edilebilir. Bilmesen bile fatura bilgilerinden mac adresine ulaşılabilir.

İlk olarak savcılığa gideceksin, tabiki telefonun ne kadar belgesi varsa yanında götüreceksin. Savcılıkta sana nerede kaybettiğini ve kimlerden şüphelendiğini soracak ona göre araştırma yapılacak. Tabi telefonda ekran kilidi gibi ek önlemler ne kadar önemli olduğunu orada anlayacaksın. Ekran kilidi varsa savcılığa bildirdiğin süre içerisinde bilişim bölümü hemen takibe başladığı an açık ise telefonu kendi sim kartı çıkık ve başkasının sim kartı takılı olsa bile açtığı an bulacaklar.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı