Casper Excalibur G870 RTX 4060 watt tüketimi düşüyor

Sedat İritaş

Kilopat
Daha fazla  
RAM
16 GB
Ekran kartı
RTX 4060
İşlemci
i5 12450H
Herkese iyi günler arkadaşlar. Bundan birkaç ay öncesine kadar Red Dead Redemption 2 oynarken ekran kartım sürekli 90 ile 100 watt arasında geziniyordu. Son haftalarda FPS düşüşü olduğunu fark ettim ve MSI Afterburner'dan kontrol ettiğimde watt tüketiminin 70 80 arasına düştüğünü gördüm. Sıcaklık diyebilirsiniz ama takip ettim, ilk oyunu açtığımda 100 Watt'larda ve 85 87 derece arasındayken Watt'ı düşürdüğünde bile aynı sıcaklık değerlerinde dolanıyor. Ayrıca çalışma hızı da düşüyor. NVIDIA App kurmuştum ondandır diye DDU ile silip GeForce Experience kurdum fakat sorun yine çözülmedi. Laptopum Casper Excalibur G870 ve kontrol merkezi uygulamasından yüksek performans modunda ama dediğim gibi normalde oyun modunda verdiği watt değerlerini vermeye başladı. Bu arada oyun ilk açıldığında normal watt değerlerinde çalışırken 1 2 dakika sonra düşüyor. Ekran görüntüsü bırakacağım sıcaklık değerleri gözükmüyor GeForce Experience kurduktan sonra fakat baktığımda sıcaklık değerleri dediğim gibi Watt'ı düşürse bile 85 87 arası. Ekran kartım RTX 4060.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (39).png
    Ekran Görüntüsü (39).png
    341,3 KB · Görüntüleme: 30
  • Ekran Görüntüsü (40).png
    Ekran Görüntüsü (40).png
    475,9 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleyen: Moderatör:
Ben cihazı kullanan biri olarak yorum yapamayacaksam ne senin ne de bu forumun amacı kalmaz anlatabildim mi? Dikkatli mesaj yaz diyorum sana, orada 1 saatimi harcadım adama yardımcı olabilmek için, ilk sen cevap verdiğin için senin de cihaz hakkındaki verdiğin bilgileri okumak zorunda kaldım yoksa kale alacağım biri değilsin. Ayrıca senin kokuşmuş kibirli dilini de dinlemek için gelmedim buraya. Ayrıca cihazı ben tercih etmedim, tercih ettirildim bir inanı tanımadan böyle bir yorumu kimse yapamaz sen ise hiç yapamazsın. Ayrıca o çok iyi damgasını yapıştıran insanları benim üzerimden değinmen çok saçma bunu deme diye yazımda belirttim oysa ama okuma yazması olmayan biri gibi davranıyorsunuz. Kompanent kalitesi hakkında da fikrimi belirttim benim yazdıklarımın da aynısını yazmışsınız ancak üslubunuz o kadar kötü ki bir kez daha iğrendim. Nitro 5 almak varken diye bir de belirtmiş şaka gibisin, adam iade edeceğim demiyor farkındaysan. Yeni aldımda demiyor. Adam almış, kullanış, servise götürmüş, yardım için soru sormak için gelmiş buraya senin anlama sorunun mu var? Sözde Müslüman ülke toplumun saygısı kalmamış. Cihazları savunma diye bir şey yok, neyse onu söylüyorum Casper'ın veya Monster'ın ürettiği bir şey yok zaten sen benimle dalga mı geçiyorsun? Sosyal medyada gördüğün şeylerin acısını da benden çıkarma. Bunun ile ilgili zaten konum var benim.

Koca metinde tek doğruyu söylediğin yer bu olmuş.
Zaten dediklerim ile aynı kapıya çıkıyor dostum anlattıkların mecbur olmayan birisi bu kartlar seçmiyor zorunluluktan alınıyor kuzenimin ailesi almış monsteri çocuğa reklamlarda görüyor sınırsız bakımı görüyor yapıştırıyorlar.Fan blokları kalitesiz olmasa anakartı kalitesiz olmasa işlemci veya gpu kendisini kısar mı? Yapabiliceği herhangi bir şey yok anakartı kalitesiz diye onu mu değiştirecek yapacakları basit G870 havalandırmayı alttan yapıyor alt tarafına eğim veya güzel bir soğutucu kullanacak bakımlarını kaliteli termal macun ve temizliğini düzenli 6 ayda bir yapacak anakartı kalitesizse ve ısınma blokları kötü olduğunda kendini kısıyorsa parçalar ne yapabilir ki? Masaüstü gibi tak çıkar mı yapacak?Isınan bir bilgisiyar modeli ve zaman geçtikte deformeler fazlasıyla oluyor. Yapabilicekleri bu kadar ben mesela izoly kasalı bilgisiyar almıştım c4 gibi bir şeydi zorunluluktan kullandım ve bozuldu aldığım günden beri kimseye önermedim yok fiyatına göre iyi falanda demedim yerin dibine sokulan rampage klavyeleride kullandım ve elimde bozuldu tuşları sert aşırı kir topluyor arası ve bozuldu kimseyede önermedim. Hatayı ben yaptım savunmadım da hatalar düzeltilmek için var peşine 100lerce metin yazılıp savunulmak için değil.

Bir kere böyle olan başka markların başka oyuncu veya normal laptopları da var.

Sorunun cevabını vereyim doğru söylüyorsunuz ancak arkadaşın sorunu kısma değil direkt laptop ölmüş.

Hayır var. Dediğim gibi laptopu prochot limitinden kurtarması gerekiyor benim yaptığım gibi en azından Gpu'yu kurtarması lazım.

Dostum bak, anakartı kalitesiz ona bir şey demiyorum ama değiştirmek ile alakası yok bunun arkadaşın cihazı diğer G870'lere göre daha farklı.

Aynı cümleyi iki kere kullanmışsın daha ne diyeyim ben sana. Resmen karşıdakini m*l yerine koymak bu olsa gerek. Sonra ben ego yapmadım UwU. Anime boy.

Aynen. Masaüstü gibi kuvettli parçalar var içinde ne bekledin ?

Aynen laptopu kullanan bir kişi olarak ben sekreterime yönlendireyim o daha iyi bilir.

Tamam Casper almak riskte sen direkt c4 almışsın. Ben Casper'ı 2007'den beri kullanıyorum o yüzden aldım bu riski sana veya ona al demiyorum ama ben özellikle monitörü ölümsüz bir modeldi resmen 10 yıldan fazla kullandım. Şimdi hangi monitör 10 yıldan fazla dayanacak. Gittim işin uzmanına incelettim elektrik devresi çok sağlam çıktı, sonuçta ithal mal Casper bir şey üretmiyor adam da ölümsüz bir model bu dedi halen çalışıyor beyaz renkte de olsa. İzoly alıp bana üstten bakman çok daha ironik ve halkı temsil eden bir hareket örnek adamsın resmen parti kur oy verelim !

Ha bir de önerseydin reis.

Yok öyle olmaz, füze at. Direkt konu aç muhteşem diye.

Nerede çürüntü var bulmuşsun.

İsterseniz bende 100 metin yazayım ? Ya sen şaka mısın ?

Zaten ben senin tutumundan rahatsızım sorun orada.

Aynen, çok medeni. Daha 1 sayfa önce kirli bilgiler demen mi ? Yoksa aynı mesajı 2 kere yazman mı ? Beni Casper fanboyu ilan etmen mi ? Cihazı savunmamla suçlaman mı ? Dersin seç beğen al ben seçemedim.

Bravo, sizde ışık görüyorum.

Yok siz direkt füze attınız daha çıkmadı acıyor.

Undervolt yapamaz, intel 11. nesilden sonra kaldırdı. Onun sorunu dediğim gibi prochot. Ya servis hatası var ya da kendisi modu yanlış çalıştırıyor Control Center'da ya da var bir şeyler siz ona fırsat verirseniz beni linçlemeyi bırakıp akşama belki anlarız ama bu gidişle bu konuyu kitlerler.
Tamam arkadaş yazsın msi afterburner ile sonuçları güncel olarak atsın ghz watt ve sıcaklıklara bakalım servis büyük ihtimalle bakımını dandirik yapmıştır.
@ÖmerKu canınız sağolsun tek derdimiz bu olsun.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı