Çözüldü Casper Nirvana Desktop BIOS Güncelleme - H81H3-M4V

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

janggeum

Hectopat
Anakart modelimi öğrenemedim. Lütfen yardım eder misiniz?
BIOS güncellemek istiyorum. BIOS sürümüm çok mu eski?
Adsız.png
Adsız1.png
Adsız13.png

Çözüm
DriverPack kullandığım bir ara anakartın şimdiki sürümü ve en son çıkan sürümü yazıyordu yani güncelleme için DriverBooster güncelleme yapıyormu bilmiyorum ama DriverPack yapabiliyor.

Oraya tıklayınca sizi ücretli bir sayfaya atar. Onlar da BIOS güncellemesi sunar mı, muamma. O yüzden sürücü güncelleme araçları BIOS güncellemesi sunuyor diyemeyiz.

ECS H81H3-M4V 1.0 anakart. BIOS burada mevcut:

BIOS sürümünüz 2014'ten eski. Bu durumda önce EVO sürümü yükleyeceksiniz:

EVO güncellemesi sonrasında ROM sürümü yükleyebilirsiniz.

ZIP dosyasını indirin Cpuevo.exe'yi çalıştırıp yönergeleri izleyin.

İkinci Aşama

Şimdi ROM ile güncellemeye geçebilirsiniz.

• ROM dosyasını indirin.
  • USB belleği hazırlayın: USB Bellek Bootable Yapma Rehberi
  • AFUDOSP ve ROM dosyasını belleğe atın.
  • PC'yi bellek ile boot edip güncelleme komutunu girin:
AFUDOS ROMFILE.ROM /P /C
  • Ana BIOS görüntüsünü programla ve CMOS'u varsayılan ayarlara sıfırla.

AFUDOS ROMFILE.ROM /P /B /N /C
  • Ana BIOS görüntüsü & bootblock görüntüsünü programla
  • CMOS ve NVRAM'i varsayılan ayarlara sıfırla.

• Güncelleme bitince ROM'u indirin ve klasöre çıkartın.
  • H81H3-M4_V1.x_50410_ROM\afuwin64 yolunu izleyin.
  • Buradaki afuwinguiP.exe'yi çalıştırın.
  • 50410.rom dosyasını seçip güncelleyin.
    • Bunun için Open deyip dosyayı seçin.
    • Program All Blocks deyin.
    • Kabul etmezse Do not check ROM ID seçeneğini de işaretleyebilirsiniz.
412122

Güncelleme sonrası PC açılmazsa Clear CMOS yapın:

Merhaba,

BIOS sürümleri kullandığınız Windows sürümlerine uygun olarak güncelleniyor, örneğin Windows 8 kullanan birisi için en son çıkan BIOS güncellemesi 2015 yılı içerisinde olabilirken Windows 10 kullanan birisi 2019 yılında çıkan BIOS güncellemesini alabiliyor.

Laptop kullanan kişilerin bildiğim kadarıyla flash diske atıp ordan yükleme gibi bir zorunluluğu yok, laptop modelinizi yazıp güncel BIOS'u indirdikten sonra .exe uzantılı dosyayı direk açtığınızda kurulum yapıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu casper ecs markasına anakart bastırıp kendi casper markasını yapıştırıyor. Ülkemizde şu casper markası kadar itici bir marka daha tanımıyorum.

Bir anakart düşünün arkasında 3.0 girişleri var ama portları yerleştirmemiş ve 4 sata girişi var sadece 2 tane yerleştirilmiş extra bazı girişlerin yuvası var ancak onlarda yerleştirilmemiş. Yani anladığım kadarıyla maliyetli olsun diye anakartta saydığım yuvaların projesi olmasına rağmen maliyetten ötürü bu yuvalara takılacak bileşenleri kısmışlar. Bunu yapan kim? Casper! Birde anakart'ın üzerine casper yazmışlar anlamayan birisi casper üretmiş zannedecek halbuki yurtdışından ecs anakart firmasına ürettirip üzerine casper yazdırıyorlar. Gelde sinir olma bu firmaya..

Casper ile iletişime geçersen gönderiyorlar, anakartı genelde Pegatron marka kullanıyorlar, hala aynı ise eğer internetten bulunmuyor.

Kardeşim yazmayı unutmuşum bu arada. Kasayı aç anakartın modeli orda yazar. Muhtemelen ecs anakarttır casper yazmasına aldanma. O anakartın modeli orda yazar onun görüntüsünü çek buraya at sana güncel bios sürümünü atalım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı