Çözüldü Casper Nirvana Desktop BIOS Güncelleme - H81H3-M4V

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

janggeum

Hectopat
Anakart modelimi öğrenemedim. Lütfen yardım eder misiniz?
BIOS güncellemek istiyorum. BIOS sürümüm çok mu eski?
Adsız.png
Adsız1.png
Adsız13.png

Çözüm
DriverPack kullandığım bir ara anakartın şimdiki sürümü ve en son çıkan sürümü yazıyordu yani güncelleme için DriverBooster güncelleme yapıyormu bilmiyorum ama DriverPack yapabiliyor.

Oraya tıklayınca sizi ücretli bir sayfaya atar. Onlar da BIOS güncellemesi sunar mı, muamma. O yüzden sürücü güncelleme araçları BIOS güncellemesi sunuyor diyemeyiz.

ECS H81H3-M4V 1.0 anakart. BIOS burada mevcut:

BIOS sürümünüz 2014'ten eski. Bu durumda önce EVO sürümü yükleyeceksiniz:

EVO güncellemesi sonrasında ROM sürümü yükleyebilirsiniz.

ZIP dosyasını indirin Cpuevo.exe'yi çalıştırıp yönergeleri izleyin.

İkinci Aşama

Şimdi ROM ile güncellemeye geçebilirsiniz.

• ROM dosyasını indirin.
  • USB belleği hazırlayın: USB Bellek Bootable Yapma Rehberi
  • AFUDOSP ve ROM dosyasını belleğe atın.
  • PC'yi bellek ile boot edip güncelleme komutunu girin:
AFUDOS ROMFILE.ROM /P /C
  • Ana BIOS görüntüsünü programla ve CMOS'u varsayılan ayarlara sıfırla.

AFUDOS ROMFILE.ROM /P /B /N /C
  • Ana BIOS görüntüsü & bootblock görüntüsünü programla
  • CMOS ve NVRAM'i varsayılan ayarlara sıfırla.

• Güncelleme bitince ROM'u indirin ve klasöre çıkartın.
  • H81H3-M4_V1.x_50410_ROM\afuwin64 yolunu izleyin.
  • Buradaki afuwinguiP.exe'yi çalıştırın.
  • 50410.rom dosyasını seçip güncelleyin.
    • Bunun için Open deyip dosyayı seçin.
    • Program All Blocks deyin.
    • Kabul etmezse Do not check ROM ID seçeneğini de işaretleyebilirsiniz.
412122

Güncelleme sonrası PC açılmazsa Clear CMOS yapın:

DriverPack bios güncelleme yapabiliyor bir deneyin.

Bir örnek verir misiniz? Üretici dışında BIOS yazan bir firma görmedim ben.

Merhaba,

BIOS sürümleri kullandığınız Windows sürümlerine uygun olarak güncelleniyor, örneğin Windows 8 kullanan birisi için en son çıkan BIOS güncellemesi 2015 yılı içerisinde olabilirken Windows 10 kullanan birisi 2019 yılında çıkan BIOS güncellemesini alabiliyor.

Laptop kullanan kişilerin bildiğim kadarıyla flash diske atıp ordan yükleme gibi bir zorunluluğu yok, laptop modelinizi yazıp güncel BIOS'u indirdikten sonra .exe uzantılı dosyayı direk açtığınızda kurulum yapıyor.

Burada da birden çok yanlış bilgi söz konusu.
  • Birincisi ben bugüne kadar hiçbir Capser bilgisayarı Windows Update ile BIOS güncellemesi aldığını görmedim.
  • Hiçbir Casper BIOS sürüm notunda Windows'un şu sürümü için güncellenmiştir ibaresi de görmedim.
  • Casper'ın sitesinde BIOS güncellemesi sunduğunu da görmedim, bırakın işletim sistemine özgü güncellemeyi...
  • Çoğu laptop modelinde halen daha BIOS içinden yapılıyor güncelleme. Bu bağlamda zorunluluk yok ibaresi de hatalı.
  • Kaldı ki konuyu okumamışsınız bile. Sorulan sorudaki sistem laptop değil, masaüstü bilgisayar.
Kardeşim yazmayı unutmuşum bu arada. Kasayı aç anakartın modeli orda yazar. Muhtemelen ecs anakarttır casper yazmasına aldanma. O anakartın modeli orda yazar onun görüntüsünü çek buraya at sana güncel bios sürümünü atalım.

En doğru bilgi bu. Kasayı açıp anakart modelini öğrenin.

Bir örnek verir misiniz? Üretici dışında BIOS yazan bir firma görmedim ben.

Burada da birden çok yanlış bilgi söz konusu.
  • Birincisi ben bugüne kadar hiçbir Capser bilgisayarı Windows Update ile BIOS güncellemesi aldığını görmedim.
  • Hiçbir Casper BIOS sürüm notunda Windows'un şu sürümü için güncellenmiştir ibaresi de görmedim.
  • Casper'ın sitesinde BIOS güncellemesi sunduğunu da görmedim, bırakın işletim sistemine özgü güncellemeyi...
  • Çoğu laptop modelinde halen daha BIOS içinden yapılıyor güncelleme. Bu bağlamda zorunluluk yok ibaresi de hatalı.
  • Kaldı ki konuyu okumamışsınız bile. Sorulan sorudaki sistem laptop değil, masaüstü bilgisayar.

En doğru bilgi bu. Kasayı açıp anakart modelini öğrenin.

DriverPack kullandığım bir ara anakartın şimdiki sürümü ve en son çıkan sürümü yazıyordu yani güncelleme için DriverBooster güncelleme yapıyormu bilmiyorum ama DriverPack yapabiliyor.

412097

Anakart modeline böyle de bakabilirsiniz eğer kasayı açınca garanti filan gidiyor ise.

Son düzenleyen: Moderatör:
Recep baltaş samimi gülüşün ve içtenlikle verdiğin cevaplar için teşekkür ederim.

1. Casper Bilgisayar A.S şirket politikası olarak BIOS sürümlerinin mevcut kullanıma olumsuz sonuçlar doğuracağını düşündüğü için BIOS dosyalarını açık birşekilde değil, mail yolu ile doğacak zararları (kendilerince) kabul ettiğiniz bağlamda paylaştığını bilgilerinize sunarım.
  2. Mail kanalı ile güncel BIOS dosyası alırken size bağzı sorular soruyolar bunlardan birisi de ; Hangi işletim sistemi kurulacak ? Yani buda demek oluyor ki size kullandığınız Windows sürümüne uygun en güncel BIOS servis edilecek.
  3. Casper'ın sitesinde herhangi bir güncellemede bulamazsınız zaten. Hepsi talep ettiğiniz takdirde mail yolu ile size ulaşır.

BİLGİLERİNİZE...

Resim çekince tam görünmedi. Anakart'ta yazan her şeyi paylaşıyorum.
EV8113 21
EA: C03FD545522F
H81H3-M4
EV8113G40802639
H81H3-M4V:1.0A
LGA 1150
Serial ATA 6Gbit/s dual ddr3 1600

Oraya tıklayınca sizi ücretli bir sayfaya atar. Onlar da BIOS güncellemesi sunar mı, muamma. O yüzden sürücü güncelleme araçları BIOS güncellemesi sunuyor diyemeyiz.

ECS H81H3-M4V 1.0 anakart. BIOS burada mevcut:

BIOS sürümünüz 2014'ten eski. Bu durumda önce EVO sürümü yükleyeceksiniz:

EVO güncellemesi sonrasında ROM sürümü yükleyebilirsiniz.

ZIP dosyasını indirin Cpuevo.exe'yi çalıştırıp yönergeleri izleyin.

İkinci Aşama

Şimdi ROM ile güncellemeye geçebilirsiniz.

• ROM dosyasını indirin.
  • USB belleği hazırlayın: USB Bellek Bootable Yapma Rehberi
  • AFUDOSP ve ROM dosyasını belleğe atın.
  • PC'yi bellek ile boot edip güncelleme komutunu girin:
AFUDOS ROMFILE.ROM /P /C
  • Ana BIOS görüntüsünü programla ve CMOS'u varsayılan ayarlara sıfırla.

AFUDOS ROMFILE.ROM /P /B /N /C
  • Ana BIOS görüntüsü & bootblock görüntüsünü programla
  • CMOS ve NVRAM'i varsayılan ayarlara sıfırla.

• Güncelleme bitince ROM'u indirin ve klasöre çıkartın.
  • H81H3-M4_V1.x_50410_ROM\afuwin64 yolunu izleyin.
  • Buradaki afuwinguiP.exe'yi çalıştırın.
  • 50410.rom dosyasını seçip güncelleyin.
    • Bunun için Open deyip dosyayı seçin.
    • Program All Blocks deyin.
    • Kabul etmezse Do not check ROM ID seçeneğini de işaretleyebilirsiniz.
412122

Güncelleme sonrası PC açılmazsa Clear CMOS yapın:

Son düzenleme:
Çözüm
Recep baltaş samimi gülüşün ve içtenlikle verdiğin cevaplar için teşekkür ederim.

1. Casper Bilgisayar A.S şirket politikası olarak BIOS sürümlerinin mevcut kullanıma olumsuz sonuçlar doğuracağını düşündüğü için BIOS dosyalarını açık birşekilde değil, mail yolu ile doğacak zararları (kendilerince) kabul ettiğiniz bağlamda paylaştığını bilgilerinize sunarım.
  2. Mail kanalı ile güncel BIOS dosyası alırken size bağzı sorular soruyolar bunlardan birisi de ; Hangi işletim sistemi kurulacak ? Yani buda demek oluyor ki size kullandığınız Windows sürümüne uygun en güncel BIOS servis edilecek.
  3. Casper'ın sitesinde herhangi bir güncellemede bulamazsınız zaten. Hepsi talep ettiğiniz takdirde mail yolu ile size ulaşır.

BİLGİLERİNİZE...

Kullanıcı kitlesinin bilgisayar bilgisi temel seviyede olduğundan normal bir durum diyelim...

@janggeum konu güncellendi.

Recep abi ben Windows üzerinden güncelledim ama 2013 sürümü vardı ben 2015 yükledim 2014 hiç geçmedim sorun olur mu? Daha doğrusu 2015 sürümünü yükledim sonra tekrar 2014 yükleyip tekrar 2015 yükledim ama ikisini de Windows üzerindenyükledim, inşallah sorun çıkmaz. Bir de bu anakartlar eski mi?

PC gayet sağlıklı bende şu an ama sole bir şey var PC'mde gözle gorulur performans artısı yasadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı