Darboğaz parçalara zarar verir mi?

Quattro

Hectopat
12100F-H610M-16 GB RAM sistemim var.
Ekran kartı olarak da 3070-6700XT düşünüyorum. Duruma göre.
Fakat elimde eski 1600x900 çözünürlüğünde bir monitör var.
5-6 ay kadar bu çözünürlükte kullansam bir şey olur mu?

Hocam kendi bilgime göre konuşayım. (baştan şunu da belirtmek isterim; darboğaz ölçen sitelerin çoğu yalan ve yanlış bilgiler veriyor. Ben birkaç defa baktım ona göre yazıyorum.)

İşlemciniz cok zayifta değil aslında 4 değil de 6 çekirdekli olsaymis dahi iyi olurdu aslında. Yani RTX 3070 veya 6700XT gibi ekran kartları ile aşırı darboğaz yapmaz diye düşünüyorum. Ama tam stabil performans alamayabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam siz şaka mısınız? :D 1600x900 çözünürlükte kullanım nasıl %100 olacakmış? Aksine çözünürlük düştüğü için performans daha da fazla artacaktır. Bu oyunlarda da böyle. 1920x1080 ekranlı laptobum var, oyunların çoğunu ekrana daha iyi oluyor diye 1440x900'de oynuyorum. Darboğaz yapmak yerine performans daha da artıyor. RTX 3050 ekran kartım var ayrıca.

Hocam kendi bilgime göre konuşayım. (baştan şunu da belirtmek isterim; darboğaz ölçen sitelerin çoğu yalan ve yanlış bilgiler veriyor. Ben birkaç defa baktım ona göre yazıyorum.)

İşlemciniz cok zayifta değil aslında 4 değil de 6 çekirdekli olsaymis dahi iyi olurdu aslında. Yani RTX 3070 veya 6700XT gibi ekran kartları ile aşırı darboğaz yapmaz diye düşünüyorum. Ama tam stabil performans alamayabilirsiniz.

Stabil performans almak imkansız zaten 1600x900 çözünürlükte.
Bari kasma donma drop falan olmasa

@LeqendLash işlemci kullanımı %100 olabilir. Çözünürlük ekran kartına binen yükü etkiler. Ekran kartı yükü azalırsa işlemci, ekran kartına gerekli talimatları yetiştirmek için daha yüksek performansta çalışmaya başlayacaktır.

Kısaca çözünürlük ve kalite düştükçe yük ekran kartından işlemciye kayar.

Hocam siz şaka mısınız? :D 1600x900 çözünürlükte kullanım nasıl %100 olacakmış? Aksine çözünürlük düştüğü için performans daha da fazla artacaktır. Bu oyunlarda da böyle. 1920x1080 ekranlı laptopum var, oyunların çoğunu ekrana daha iyi oluyor diye 1440x900'de oynuyorum. Darboğaz yapmak yerine performans daha da artıyor. RTX 3050 ekran kartım var ayrıca.

Lütfen yanlış bilgilendirmeyiniz, darboğaz ekran kartının maksimum verimlilikte çalışmaması demektir ekran kartı grafikleri düşük çözünürlükte daha az güç sarf ederek işler burada hedef ekran kartından tam verim almaktır.

Lütfen yanlış bilgilendirmeyiniz, darboğaz ekran kartının maksimum verimlilikte çalışmaması demektir ekran kartı grafikleri düşük çözünürlükte daha az güç sarf ederek işler burada hedef ekran kartından tam verim almaktır.
Amacım yanlış bilgi vermek değil hocam. Bende bir sıkıntı çıkartmadığı için yazıyorum bunları. Fazla takılmaya gerek yok yani.

@LeqendLash işlemci kullanımı %100 olabilir. Çözünürlük ekran kartına binen yükü etkiler. Ekran kartı yükü azalırsa işlemci, ekran kartına gerekli talimatları yetiştirmek için daha yüksek performansta çalışmaya başlayacaktır.

Kısaca çözünürlük ve kalite düştükçe yük ekran kartından işlemciye kayar.

Hepsini çok rahat en yüksek ayarlarda oynarsın

Peki kasma donma drop olur mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı