Deadlift sonrası kalçanın üstünün ağrıması

BNQQ99

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Öncesinde yoğun kardiyo yaptığım, ardından küçük ağırlıklarla ısınıp deadlift'e geçtim. 26 KG ile 3 set 6 tekrar yaptım ve yaparken ağırlığı 15'er saniye tuttum, her şey normaldi.
96 Kiloyum 1.84 boyum var yere eğilirken kalcamın biraz üstü ilginç bir şekilde ağrıyor 3 gündür düzelmedi. Spora yeni başladım 1.5 hafta oldu bu ağrı sadece eğildiğimde oluyor aceba doktora gitmeli miyim?

Bahsettiğiniz ağrıların aynısı ne zaman spora ara versem bana da oluyor. Ben anlamadım spora yeni başlamışsın fakat "deadlift" yapıyorsun. Bana başlangıç için yanlış geldi.

Hocam 26kg ile deadlift yapan ilk defa görüyorum. Genelde başlangıç 60kg ile yapılır. Boy ve kilonuza bakarsak 60 kiloyu rahat kaldirmaniz lazim. Ben bile 67 kilo olduğum halde 60 kg ile başlamıştım.
60 kg ile baslamanin da bir sebebi var: Her iki tarafa 20 kg alti plaka takarsaniz barin yuksekligi yeterli gelmeyecek ve daha cok egilmeniz gerekecek ve bu da hareketi yanlis yapmaniz demek, hele bir de deadlifte yeni alışıyorsanız.
Deadlift gibi bir hareket icin 3x6 gereksiz fazla. 1x5 yaparsaniz hem daha agir girebilir hem de hareket formunuzu daha iyi oturtursunuz.
Bir baska hatanız agirlik antrenmani oncesi yogun kardiyo yapıp enerjinizi bitirmeniz. Kardiyoyu antrenmandan sonra yapmaniz cok daha iyi olacak. Bu sayede antrenmanda hem daha enerjik olacak hem de daha agir girebileceksiniz.
Kusura bakmayin ama agirligi 15 saniye tutmanız da ayri saçmalık. Boyle bir deadlift seklini ne gordum ne de okudum. Paused deadliftten bahsediyorsanız orada maksimum 2-3 saniye bekleniyor.
Kısacası hareketi yanlis yaptığınız icin ağrı çekiyorsunuz.
Spora yeni basladiginizi yazmışsınız. Klasik deadliftten once ogrenmeniz gereken şeyler var. Bodoslama deadlift girmek yerine su videodaki hareketleri rahat yapabiliyor seviyeye gelmeniz lazım. Sonra da sumo deadlift ile devam edersiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Deadlift hareketini doğru formda yaptığınızdan emin değilseniz yapmayın aksi takdirde sakatlığa davetiye çıkarırsınız. Ayrıca ağırlığı kaldırdıktan sonra neden 15 saniye havada tutuyorsunuz ki?

Hmm, aslında 120 kiloyu zorlayabilirim fakat yaptığım yanlış sanırım antrenmandan önce yoğun kardiyo yaptığım. Kilo verirken zaten çoğu zaman halsiz dolaşıyorum, hatta geçen kahve içmeyi unuttuğum için spor salonunda uyuyacaktım. Sanırım ilk ısınıp sonrasında antrenman ve en son kardiyo yapmam gerekiyor. 5x1 80kg denesem pek bir yararı olurmu ki, az set sonuçta

Bahsettiğiniz ağrıların aynısı ne zaman spora ara versem bana da oluyor. Ben anlamadım spora yeni başlamışsın fakat "deadlift" yapıyorsun. Bana başlangıç için yanlış geldi.
Öncedinde çok yoğun dağ bisikleti sürüyordum,sürekli yokuş yukarı çıktığımdan ve kilo +13 kilo aldığımdan dolayı bacaklarımın hacmi bayağı arttı ben de onlara güvenip denemek istedim, bundan sonra haftada bir kez yapıcağım.
Bel fıtığı olabilir. Bende var, benzer noktalar ağrıyor.
1 haftadır yapmıyorum sorunum düzeldi, sanırım hamlıktan dolayı oldu 😁

Spora yeni başlayanlar için “deadlift” kesinlikle yapılmamalı. Arkadaşım 90KG yanlış pozisyonda girdiği için 6 ay spordan uzak kaldı. Etkili fakat bir o kadar tehlikeli bir harekettir.

Hmm, aslında 120 kiloyu zorlayabilirim fakat yaptığım yanlış sanırım antrenmandan önce yoğun kardiyo yaptığım. Kilo verirken zaten çoğu zaman halsiz dolaşıyorum, hatta geçen kahve içmeyi unuttuğum için spor salonunda uyuyacaktım. Sanırım ilk ısınıp sonrasında antrenman ve en son kardiyo yapmam gerekiyor. 5x1 80kg denesem pek bir yararı olurmu ki, az set sonuçta
Tabiki yarari olur. Deadlift dumbell curl gibi yuksek set ve tekrar yapilacak bir hareket değil. Ama attigim videodaki hareketleri iyi yapabiliyor hale gelmeniz lazım oncelikle. Deadlift dogru yapildigi takdirde harika bir hareket bence. Özellikle sirt kaslari ve bacak kaslarini cok iyi çalıştırıyor.

Hocam 26kg ile deadlift yapan ilk defa görüyorum. Genelde başlangıç 60kg ile yapılır. Boy ve kilonuza bakarsak 60 kiloyu rahat kaldirmaniz lazim. Ben bile 67 kilo olduğum halde 60 kg ile başlamıştım.
60 kg ile baslamanin da bir sebebi var: Her iki tarafa 20 kg alti plaka takarsaniz barin yuksekligi yeterli gelmeyecek ve daha cok egilmeniz gerekecek ve bu da hareketi yanlis yapmaniz demek, hele bir de deadlifte yeni alışıyorsanız.
Deadlift gibi bir hareket icin 3x6 gereksiz fazla. 1x5 yaparsaniz hem daha agir girebilir hem de hareket formunuzu daha iyi oturtursunuz.
Bir baska hatanız agirlik antrenmani oncesi yogun kardiyo yapıp enerjinizi bitirmeniz. Kardiyoyu antrenmandan sonra yapmaniz cok daha iyi olacak. Bu sayede antrenmanda hem daha enerjik olacak hem de daha agir girebileceksiniz.
Kusura bakmayin ama agirligi 15 saniye tutmanız da ayri saçmalık. Boyle bir deadlift seklini ne gordum ne de okudum. Paused deadliftten bahsediyorsanız orada maksimum 2-3 saniye bekleniyor.
Kısacası hareketi yanlis yaptığınız icin ağrı çekiyorsunuz.
Spora yeni basladiginizi yazmışsınız. Klasik deadliftten once ogrenmeniz gereken şeyler var. Bodoslama deadlift girmek yerine su videodaki hareketleri rahat yapabiliyor seviyeye gelmeniz lazım. Sonra da sumo deadlift ile devam edersiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ne güzel yazmışsın öyle reis, deadlift yapasım geldi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı