Çözüm Deadlift Sonrası Bel Ağrısı

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Arkadaşımın Bursa'ya geri dönmesi sonrası spora tek başıma gidiyorum. Birlikte spor yaparken Deadlift'te 70 Kg'a kadar ulaştım ve bu rekoru yükseltmeden korumaya devam ediyorum. Lakin ilk başlarda biraz bel ağrısı çektim. Daha sonra yaptığım hatanın farkına vardım ve sorunu çözdüm!

Siz de bu hataları yapmazsanız Deadlift sonrasında benim gibi bel ağrısı çekmezsiniz diye umuyorum.
  • Öncelikle tutuş: Bir eliniz içe, diğer eliniz dışa bakacak şekilde barı tutun. İki eliniz de içe bakmasın!
  • Bel pozisyonu da çok önemli. Burada tamamen eğildiğinizden ve sırtınızın da düz olduğundan emin olun. Kambur durmayın!
  • Bel kemeri: Ben 12, 8, 6, 2 set yapıyorum ve 40, 50, 60, 70 KG olarak ilerliyorum. Baştan sona kadar bel kemerim takılı. Bazı kemerler aşırı sıkılınca kaldırma esnasında atabiliyor, buna da dikkat edin.
  • Kaldırma: Burada en önemli nokta Barbell'i aniden kaldırmamak! Ben bu hatayı çok yapıyordum. Barbell'i ilk kaldırırken aniden değil yavaşça kaldırın!
Yanlışlarım olabilir, daha iyi tavsiyelerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.

• Bir el ters diğer eli düz olmasına gerek yok.
  • Hareketler zaten doğru yapılmalı.
  • Bel kemerine sıcak bakmıyorum.
  • Ayrıca deadlift için piramit gerekli değil ve 12 tekrar bence fazla.
  • Bir ihtimalde bence sizi 70KG zorlar. Dikkat etmenizde yarar var. Bu tip hareketler şakaya gelmez.

• Bir el ters bir el düz olayı fazla şart değil nasıl kavrayabiliyorsanız ve rahat ediyorsanız öyle tutulmalı
  • Bel pozisyonu dediğiniz gibi önemli hatta bel sorunlarına sebep olabilir bu madde en önemlisi.
  • Bel kemeri bence gereksiz ve rahatsız edici.
  • Bence 12 tekrar yapılabilir ben 10 tane yapıyorum ama;
  • 70 KG hakikaten fazla ve yorucu bunu 12 tekrar yaptığınızı düşündüğümde şimdiden belim ağırdı. Biraz düşürün. :D
  • Barbell tabii ki de birden kaldırmamalıdır beli ciddi derecede sorunlar açabilir.

Siz de bu hataları yapmazsanız Deadlift sonrasında benim gibi bel ağrısı çekmezsiniz diye umuyorum.
  • Öncelikle tutuş: Bir eliniz içe, diğer eliniz dışa bakacak şekilde barı tutun. İki eliniz de içe bakmasın!
  • Kaldırma: Burada en önemli nokta Barbell'i aniden kaldırmamak! Ben bu hatayı çok yapıyordum. Barbell'i ilk kaldırırken aniden değil yavaşça kaldırın!
Yanlışlarım olabilir, daha iyi tavsiyelerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.
Tutuş mevzusu yanlış olmuş.
Bahsettiğiniz tutuş mixed grip olarak geçer ancak hiç tavsiye etmem.
Bu şekilde hareket formu hafiften bozulur ve orantısız gelişime sebep olur sürekli kullanılırsa ve uzun vadede bu orantısız gelişim sakatlıklara sebep olur.
Çok ağır kilo girmedikçe mixed grip kullanmak gereksiz olur bu durumlarda double overhand yani 2 avucunda size baktığı şekilde tutuş yapmak daha iyi olur bu sayade tutuş gücünüzde daha çok gelişmiş olur.
Ayrıca aşırı ağır kilolarda 200 kg üstü gibi mixed gripte biceps tear denilen sakatlığa yol açabilir.
Benim tavsiyem hook griptir her ne kadar baş parmağınızı çok acıtsa da çok sağlam bir grip türüdür.

Hızlı kaldırma mevzusunda ise hem doğru hem de yanlış.
İlk olarak deadliftte en önemli aşama kurulumdur.
Kurulurken acele etmeyin güzelce kurulun barı çekmeden pull the slack tekniğini uygulayarak güzel bir gerginlik elde edin.
Ağırlık yere değince touch and go yapmayın yani hemen kaldırmaya çalışmayın tekrardan güzelce kurulun.
Ancak bunlar barı yavaşça kaldırın manasına gelmez.
Deadliftte barı yavaşça çekmeye çalışırsanız barı yerden sökemezsiniz yüksek kilolarda.
Patlayıcı bir kuvvetle tabi ki kontrollü bir şekilde hızlıca çekmeye çalışmak önemlidir.
Hatta ben ağırlığı arttıramadığım vakitlerde speed deadlift denilen asistan hareketi eklerim programıma max kilomun %70-80 ile çalışırım speed deadliftte.
Kemeri ise sürekli takmanız önermem.
Kemer takmanın ana nedeni nefesi güzelce tutmayı sağlamak ve karın bölgesindeki sıkılığı sağlamaktır.
Valsalva nefes metodunu uygulamıyorsanız bir an önce uygulamaya başlayın ve bu nefesi kemerle de desteklerseniz arada ki farkı görürsünüz.
Örneğin ben powerlifting ile uğraşıyorum ana kiloma gelene kadar güzelce ısınıyorum.
60 kg x 10 tekrardan başlayarak 150 kg x 2 tekrar civarına kadar kemersiz bir şekilde ısınıyorum.
Bu esnada kiloyu arttırıp tekrarı düşürüyorum sonra ana setlerime geçiyorum.
Ana setlerime geçince kemer kullanmaya başlıyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı