Dell G16 7630 değerleri normal mi?

CPU'ya fazla bir yük binmiyor re: 4 Remake'de görüldüğü uzere. 70W güç tüketiminde 83 dereceye gelmiş. Arkadaş 116W güç tüketiminde 100 dereceyi görmüş. Yani cihazda bir sorun var gibi gözükmüyor. İşlemci çok güçlü yapacak bir şey yok :D

Hiç işlemciye yük binen bir oyun denemedim valla belki de ondandır.

Hiç işlemciye yük binen bir oyun denemedim valla belki de ondandır.
Evet muhtemelen. Dediğim gibi bu cihaz sıcak çalışacak zaten o Allahın emri :D Çünkü içinde ki işlemci çok güçlü. 100W'ın üstünde güç çeken bir işlemci. Önemli olan ısındıktan sonra gösterdiği performans. Eğer siz de cihazınızın sıcaklık ve throttle performansını merak ediyorsanız stres testi yaparak bunu öğrenebilirsiniz. Program önerisi de isterseniz "OCCT" öneririm. Peki bu program ne yapar? CPU stres testi başlatınız diyelim mesela, CPU'yu %100 yani tam yüke sokar ve test eder. 5-10 dakika boyunca yapmanız yeterlidir. Yaparken bir yandan OCCT'de mevcut olan hemen göreceksiniz zaten sıcaklık ve frekans değerlerinizi kontrol edin. İşlemci stres testi yaptığınız süre içinde frekansı kısıyorsa thermal throttle yaşanıyor demektir. Zaten program da testi bitirdiğiniz zaman throttle yaşandıysa error kısmında size bildiriyor.

Thermal Throttle tanımını da yapayım bilmeyen arkadaşlar için:

İşlemci yüksek sıcaklıklara ulaşınca o sıcaklığı düşürmek için frekansını düşürür yani gücünü düşürür. Bu da neye yol açar? Sıcaklıkların düşmesinin yanında FPS droplara yol açar.

@Cenk_K. isterseniz siz de oyun ile denemek istemezseniz OCCT ile stres testi yapabilirsiniz 5-10 dakika arası.

Eki Görüntüle 2018492

Değerler böyle yani kendim arada GeForce Experience'tan alt + r yapıp GPU sıcaklığına baktığımda da (2-3 saatlik gameplay arasında) bile 75 civarlarında oluyor kullanımlar da böyle bence arkadaşınki normal değerler değil.

FPS ve güç kullanımına bakıyordum ya 70 FPS civarlarıydı sıcaklıklar da bahsettiğim gibiydi.
Hocam dlss li oynadığım oyunda seninki gibi ısı değerleri aldım,ben ilk mesajımdaki değerleri dlss'siz bir oyunun tüm grafik ayarları 2k'da açıkken aldım.Sanki gpu dlss teknolojisine çok bağlı gibi...Açıkçası bilemedim,zaten çok kararsız biriyimdir. İade etsem mi yoksa tutsam mı diye.
deep rock oyunu dediğinize göre CPU'ya güzel yük bindiriyor. Şarjda iken oynarken MSI Afterburner tarzı bir program ile eş zamanlı olarak takip edebilirsiniz.

Ekstra olarak size şöyle bir şey sormak ve tavsiye vermek istiyorum;

Cihazın hava akışını sağlıyor musunuz? Örnek olarak; Eğer cihazınızı zeminden havalandırırsanız yani alt tarafında boşluk olursa hava akışı sağlıklı bir şekilde sağlanmış olur ve sıcaklıkta gözle görülür bir düşüş yaşarsınız. Bunu nasıl yapacağınız hakkında ise; Altı boş olan, laptopu köşelerinden tutan laptop standları var. Veyahut benim yaptığım gibi laptopun 4 köşesine bir cisim koyarak zeminden havalandırabilirsiniz. Ben laptopumun dört köşesine ahşap telefon tutacaklarından koyuyorum mesela. Siz de dört köşesine benzer cisimler koyarsanız faydasını görürsünüz. Jenga olabilir, kitap olabilir.
laptop'a ayak yapıp altını havalandırma fikri çok iyi hocam.Bunu deneyeceğim haklısın.Yarında occt testi deneyeceğim

Evet muhtemelen. Dediğim gibi bu cihaz sıcak çalışacak zaten o Allahın emri :D Çünkü içinde ki işlemci çok güçlü. 100W'ın üstünde güç çeken bir işlemci. Önemli olan ısındıktan sonra gösterdiği performans. Eğer siz de cihazınızın sıcaklık ve throttle performansını merak ediyorsanız stres testi yaparak bunu öğrenebilirsiniz. Program önerisi de isterseniz "OCCT" öneririm. Peki bu program ne yapar? CPU stres testi başlatınız diyelim mesela, CPU'yu %100 yani tam yüke sokar ve test eder. 5-10 dakika boyunca yapmanız yeterlidir. Yaparken bir yandan OCCT'de mevcut olan hemen göreceksiniz zaten sıcaklık ve frekans değerlerinizi kontrol edin. İşlemci stres testi yaptığınız süre içinde frekansı kısıyorsa thermal throttle yaşanıyor demektir. Zaten program da testi bitirdiğiniz zaman throttle yaşandıysa error kısmında size bildiriyor.

Thermal Throttle tanımını da yapayım bilmeyen arkadaşlar için:

İşlemci yüksek sıcaklıklara ulaşınca o sıcaklığı düşürmek için frekansını düşürür yani gücünü düşürür. Bu da neye yol açar? Sıcaklıkların düşmesinin yanında FPS droplara yol açar.

@Cenk_K. isterseniz siz de oyun ile denemek istemezseniz OCCT ile stres testi yapabilirsiniz 5-10 dakika arası.
hocam occt testini de 8dk yaptım.No error detected dedi.100c derecelere çıktı ve 4310mhz değerlere geldi.Ani bir düşüş olmadı 4000 ile 4300 arasında gidip geldi mhz değerleri.
1dk sonra tekrar başlatıp yaptığımda cpu 100c ile başladı ve bu sfere değerler 3600mhz civarındaydı.
eğer ufak tefek mhz düşüşleri normalse sorun yok.çünkü bir anda ciddi bir düşüş hiç olmadı.max 200mhz kadar inip çıkmalar oldu.

hocam occt testini de 8dk yaptım.No error detected dedi.100c derecelere çıktı ve 4310mhz değerlere geldi.Ani bir düşüş olmadı 4000 ile 4300 arasında gidip geldi mhz değerleri.
1dk sonra tekrar başlatıp yaptığımda cpu 100c ile başladı ve bu sfere değerler 3600mhz civarındaydı.
eğer ufak tefek mhz düşüşleri normalse sorun yok.çünkü bir anda ciddi bir düşüş hiç olmadı.max 200mhz kadar inip çıkmalar oldu.
Hocam testi başlatırken manuel olarak fan hızınızı max yapıp testi öyle başlatın. 200 300 MHz kadar düşmeler sıkıntı değil. Normalde ağır termal Throttle atıyorum 4.3 MHz değerden 2-3 MHz'lere kadar düşmesi ile gerçekleşen bir şey. Bu testi yaparken dediğim gibi laptopa hava akışı sağladınız mı zeminden havalandırarak? Ben kendi laptopumda bu yöntem ile bayağı olumlu sonuçlar alıyorum.

Hocam tekrar testi başlattığınız zaman önce biraz soğumasını bekleseydiniz muhtemelen o kadar düşük MHz'lerde başlamazdı. Bir de testi başlatırken manuel olarak fan hızınızı max yapıp testi öyle başlatın. 200 300 MHz kadar düşmeler sıkıntı değil. Normalde ağır termal Throttle atıyorum 4.3 MHz değerden 2-3 MHz'lere kadar düşmesi ile gerçekleşen bir şey. Bu testi yaparken dediğim gibi laptopa hava akışı sağladınız mı zeminden havalandırarak? Ben kendi laptopumda bu yöntem ile bayağı olumlu sonuçlar alıyorum.
Ekstra olarak kaç watt güç çekti işlemci acaba OCCT testinde? 3.6 MHz işlemcinizin tasarruf modunda ki çekirdeklerinizin maksimum turbo değerleri. Bir yanlışlık yok yani.

Maksimum 123 watt çektiğini gördüm ve fanlar zaten son güçte çalışıyordu. SmartSelect_20231117_143936_Gallery.jpg
2.testte cpu daha soğumamıştı tam stres testi oldu yani. Ama 3.6mhz altına inmedi.
1000mhz tarzı bir düşüş hiç olmadı.
Hocam ben hiç oyuncu laptop kullanmadım ilk defa olduğu için bu cpunun boşta 60 70c de olması sonra dlss'siz oyunda 100c bile bulması bana çok abartılı geldi.Sanırım genelde oyuncu laptopları performans gösterince ısınıyor benim 5yıl önceki laptopum lenovo yoga 710'du.Tabi doğru düzgün oyun oynatmıyordu dahi böyle ısırarak yoktu mx940 gibi bi ekran kartı vardı.

Maksimum 123 watt çektiğini gördüm ve fanlar zaten son güçte çalışıyordu.Eki Görüntüle 2018920
2.testte cpu daha soğumamıştı tam stres testi oldu yani. Ama 3.6mhz altına inmedi.
1000mhz tarzı bir düşüş hiç olmadı.
Hocam ben hiç oyuncu laptop kullanmadım ilk defa olduğu için bu cpunun boşta 60 70c de olması sonra dlss'siz oyunda 100c bile bulması bana çok abartılı geldi.Sanırım genelde oyuncu laptopları performans gösterince ısınıyor benim 5yıl önceki laptopum lenovo yoga 710'du.Tabi doğru düzgün oyun oynatmıyordu dahi böyle ısırarak yoktu mx940 gibi bi ekran kartı vardı.
Hocam ben de şahsen Ryzen 5 7640HS - RTX 4060 ikilisine sahip Victus kullanıyorum. 120W RTX 4060 var ve 70 derecenin üstüne çıktığını hiç görmedim. CPU'um ise stres testinde 80-87 derece arası geziyor fakat benim CPU en fazla 60W çekiyor yani sizinki ile kıyaslanmamalı. Fakat boş değerleriniz bana da fazla geldi. Benim cihaz boşta eco modda iken 33-40 derece arası çalışıyor. Cihazda fazla bir sekme açık olmazsa 33 derecelerde geziyor. Fakat 7-8 sekme birden açtığımda 38-40 derecelere yükseliyor. GPU desem zaten yükte bile 70 dereceleri zor görüyorum. 120W'ın hepsini çekse tahminimce 75-80 derece arası olur maksimum. Cihazınız boştayken performans modunda mı bu sıcaklık değerlerinizi alıyorsunuz? Ben oyun oynamadığım zamanlarda cihazı kendi programı üzerinden ECO moda alıyorum, Windows ayarlarından da Windows Güç Verimliliği moduna alıyorum ve dediğim gibi 33-40 derecelere kadar düşüyor sıcaklık.

@anifraxe hocam benim laptop pilde iken dediğin derecelerde. Ama şarj takılı olunca 60 70 arasında.Dell yetkili servis diagnostics dayanarak değerlerin tamamen normal olduğunu email attı 3 farklı servis elemanı ile konuştum.
Ya artık psikolojik olarak rahatsız oldum.Normal gelmedi yüksek ısılar bana.Ama sanırım aletin gücünden kaynaklanıyor.
bende bu bilgisayarı yeni aldım. rainbow yükledim şimdi. bu değerleri nasıl test edebilirim
HWmonitor diye bir program var indir oyunda iken win tuşuna basıp ara ara değerlere bakabilirsin

@anifraxe hocam benim laptop pilde iken dediğin derecelerde. Ama şarj takılı olunca 60 70 arasında.Dell yetkili servis diagnostics dayanarak değerlerin tamamen normal olduğunu email attı 3 farklı servis elemanı ile konuştum.
Ya artık psikolojik olarak rahatsız oldum.Normal gelmedi yüksek ısılar bana.Ama sanırım aletin gücünden kaynaklanıyor.

HWmonitor diye bir program var indir oyunda iken win tuşuna basıp ara ara değerlere bakabilirsin
Hocam Dell'in fanları vs. ayarlayabildiğiniz bir programı olması lazım adını bilmiyorum. HP'de bu programın adı; "Omen Gaming Hub".

Cihaz boştayken ECO moda alıyor musunuz veya Dell'de bu modun adı her neyse işte. HP'de "Eco" mod olarak geçiyor. Boştayken eco moda alıyorsunuz değil mi?

1700232037562.png

Benim şuan da boşta ve prizde iken değerlerim bu şekilde. Eğer şarjdan çıkartırsam 4-5 derece kadar daha düşebiliyor sıcaklık değerleri. Boşta bana 60-70 dereceler normal gelmiyor(şayet performans modunda değil ise) Eğer cihaz performans modundaysa boştayken belki normal olabilir o değerler. Ben performans moduna alınca boşta 38-45 derece arası değişebiliyor değerler.

Hocam Dell'in fanları vs. ayarlayabildiğiniz bir programı olması lazım adını bilmiyorum. HP'de bu programın adı; "Omen Gaming Hub".

Cihaz boştayken ECO moda alıyor musunuz veya Dell'de bu modun adı her neyse işte. HP'de "Eco" mod olarak geçiyor. Boştayken eco moda alıyorsunuz değil mi?

1700232037562.png

Benim şuan da boşta ve prizde iken değerlerim bu şekilde. Eğer şarjdan çıkartırsam 4-5 derece kadar daha düşebiliyor sıcaklık değerleri. Boşta bana 60-70 dereceler normal gelmiyor(şayet performans modunda değil ise) Eğer cihaz performans modundaysa boştayken belki normal olabilir o değerler. Ben performans moduna alınca boşta 38-45 derece arası değişebiliyor değerler.
Arkada 4 tane Google sekmesi ve arka planda; Discord, Omen Gaming Hub, Steam, Microsoft Teams, Onedrive, GOG Galaxy, Steelseries GG, 1.1.1.1 WARP, Deepl programları açık.

Abi bir bilgisayar bir adamı bu kadar kararsız bırakabilir.
Öncelikle 2k ekran, rtx4060, HX işlemci, Metal ön kapak ve bu güzellikte tasarım gibi öğeleri barındıran 40bin fiyat bandında başka bilgisayar yok. En yakın bunun yerine alacağım bilgisayar HP Omen olacak, vatanda baktım ful plastik ve dell kadar premium durmuyor. fiyat farkıda 11k fazla verip sadece 4070 ekran kartı olurken FHD ekrana düşmüş olacağım.
Oyun oynarken rahatsız etmiyor frame düşmüyor ama ısınıyor. Ama @erendemiray7 bende bu derecelere çıkmıyor dediği içinde bu aleti verip aynı üründen başka bir tane istemeyi düşünüyorum.Ne dersiniz mantıklı olur mu acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı