İnceleme Dell G2422HS

Merhaba 12 Ekim tarihinde aldığım Dell 24 inç 165Hz 1ms IPS panel oyuncu monitörünü 1 haftalık kullanımdan sonra izlenimlerimi aktarıyorum.

15.6 inç 144Hz notebook kullanıyordum hikayeli oyunlarda çok sıkıntı yaratmasada rekabetçi oyunlarda aimi net görebilmek için kambur durmak ekrana doğru eğilmek zorunda kalıyordum bu da her gün bel agrisi çekmeme sebep oluyordu monitörü aldıktan sonra bel agrim kalmadı diyebilirim.

Monitörü Hepsiburada üzerinden aldım 3600TL'ye. Görsellerle devam ediyorum.

Kutu;
Bu şekilde bir kutuyla geldi kutunun dışında bir patpat bekledim satıcı koymamis fakat ürüne hiçbir zarar gelmemiş.
DE38F38E-6AAE-4757-878E-3910D86B03BB.jpeg

kutu içeriği;
Kutu içeriğinden hem DisplayPort hem HDMI kablosu çıktı, notebookumda görüntü HDMI ve Type-C üzerinden çıkış sağlandığı ve elimde Type-C to DisplayPort kablosu olmadığı için HDMI kullandım, HDMI ile 165Hz sorunsuzca verdi hiçbir sıkıntı olmadı aktif olarak kullanıyorum bu şekilde. Kabloların uzunluğunu ölçmedim fakat görüntü aktarıcı kabloların 1 metre civarı bir uzunluğu var. Güç adaptörü monitörün içerisinde, kasalardaki Power Supply'e takılanın aynısından güç kablosu var sanırım 2 metre boyunda uzunca bir kablo.
964669FC-CF20-45D6-AE91-4D0C8BB3E56C.jpeg

Ayak;
Bu şekilde bir ayağı var, yana doğru açılan ve uzun ayaklı monitörler masada yer kapladığı için bu ayak benim hoşuma gitti kibar olmasının yanı sıra hafif degil yere sağlam basıyor ve masada hiç hareket etmiyor monitörü oynatsanız bile.
76791BC3-BB81-4B09-B47E-41CD031FE9E6.jpeg

Stand;
Monitör yukarı ve aşağı 10cm hareket edebiliyor ayrıca one ve arkayada hareket kabiliyeti var öne 5 arkaya 21 derece şeklinde.Ayağının altında elinizle sıkabileceğiniz vida mandalı yapmışlar monitörün arkasına plastik standı tık diye otutturup ayağın vidasını elinizle sıkmanız toplam 15 saniye sürüyor. Standın ortasında bir boşluk var monitöre giren Power ve görüntü aktarıcı kabloyu oradan geçirerek estetik bir görüntü oluşturabiliyorsunuz.
38EEA181-32DD-47BB-8221-05F77DAF4AC5.jpeg

Daha önce canlı şekilde 24 inç monitör görmediğim için küçük mü olur diye düşünüyordum resimlerde küçük görünüyordu fakat monitörü kutudan çıkardığımda bana göre devasa geldi 15.6 inç ekrandan sonra, masam önden arkaya 50cm, masanın en ucuna koyduğumda dahi ilk zamanlar çok büyük geldi fakat şu an gözüm alıştı normal geliyor.
8E296CC9-FC8F-40FF-A310-59D032D65A4C.jpeg

563F67E3-0017-45F1-87CF-E0C5475210C2.jpeg

5A3A7DED-95F3-43CE-A187-35702D85805C.jpeg

Ölü pixel, Stuck pixel, Adaptive Sync, Hz;
Monitörde ölü piksel çıkmadı fakat 1 adet çok ufak stuck pixel var bazı renklerde kırmızı şekilde yanıyor çok ufak olduğu icin ve sürekli gözükmediği için (siyah, koyu mavi renklerde görünüyor) göze batmıyor. G-Sync testi yapmadım fakat monitör üzerindeki ayarlarda Adaptive Sync aktif, DisplayPort olmadan G-Sync çalışmıyor diye okumuştum bazı yerlerde fakat ekranda yırtılma yok. Ufotestte 165Hz verdi monitör.
1807943F-080D-43F4-A8DB-CACD9F34AEFB.jpeg

Performans;
Biliyorsunuz ki MUX swich olmayan notebooklarda görüntü ekran kartından dahili GPU üzerinden geçerek ekrana geliyor bu da performans kaybına neden oluyor, görüntü çıkışından monitöre aktarım yaptığımızda ise görüntü direkt ekran kartından monitöre aktarılıyor ve performans kaybı ortadan kalkıyor. Asagida eklediğim resimlerde Dying Light 2’de 2 FPS Valorant’ta 40 FPS artış görülmekte. Not; notebookumda AMD islemci var 8 GB tek kanal RAM kullandığım için az FPS alıyorum.

Dying Light 2;
2C384EB3-D231-4F20-8BD9-77B9A663E0D2.jpeg
98376E63-40C2-4FB3-85B7-A919F0F1D0AB.jpeg

Valorant;
01767F52-B1E2-4E3D-BAE1-D32961B90BE7.jpeg
FC28B882-69D5-4D0B-A810-686911532943.jpeg

Monitörün incelemesi bu şekilde, monitör ayarları kısmına değinmedim klasik parlaklık, kontrast, modlar gibi ayarlar yer alıyor monitörün sağ arkasındaki joystick ile kontrol ediliyor. Almayı düşünenlere tavsiye ederim ben memnunum. Monitörü bana tavsiye eden @messinicocugu teşekkürler. Monitörle ilgili sorunuz olursa yorumlara yazabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• FC290C8B-2C2B-4ED4-A29C-16B4F05B3583.png
    FC290C8B-2C2B-4ED4-A29C-16B4F05B3583.png
    608,1 KB · Görüntüleme: 125
  • 6952CA7D-EF46-45C8-953B-F75C40A11345.jpeg
    6952CA7D-EF46-45C8-953B-F75C40A11345.jpeg
    88,2 KB · Görüntüleme: 129
Hocam ışık sızması vs var mı? Ölü Piksel ve Bulutlanma Testi Yapın! sitede aşağı inip siyah renge gelip tam ekrana alır mısınız? Aldıktan sonra hiç beyazımsı bir renk var mı? Fotoğraftaki gibi.

Birazdan yapayım hocam şu an PC kapalı. Işık sızması gözüme çarpmadı hiç, eski ince ekranlı ROG STRIX IPS panel notebookumda vardı gözüme çarpıyordu çok ama bunda hiç gormedim. Ölü piksel yok fakat 1 adet stuck pixel var arada sırada cikiyor kırmızı renk yanıyor.

Tamamdır hocam teşekkür ederim bu arada monitörden memnun musunuz hala stuck pixel dışında bir sıkıntısını gördünüz mü?

Ve rica etsem müsait olduğunuz da ghosting testi de yapabilir misiniz, ufolar kayarken fotoğrafını çekseniz yeter :)

Tamamdır hocam teşekkür ederim bu arada monitörden memnun musunuz hala stuck pixel dışında bir sıkıntısını gördünüz mü?
Hayır çok memnunum hocam sadece güç kablosu psuya giren kabloyla aynı olduğundan yanı büyük ve kalın olduğundan ekranı çok asagiya indirirsem temassizlik oluşuyor ve ekran gidiyor, ama ben güç kablosunu standın ortasındaki kablo düzenleme boşluğunun içinden geçirdim bu yüzden ekranı asagiya indirirken kablo geriliyor ve temassizlik oluşuyor. Monitörü ortalarda kullandigim icin ve sürekli oynamadığım için bir sorun yok benlik. Zaten kişiye göre tek seferlik ayarlanan bir durum masa değiştirmediğiniz yada kullanıcı değişmediği sürece 1 kere ayarlayıp bırakmak yetiyor ekran yüksekliğini.

Ölü piksel testinde olu piksel çıkmadı. Siyah ekranda fotoğraf çekemiyorum çünkü pencereden ekrana yansıyan ışık yüzünden tutarlı bir sonuç çıkmıyor kamerada fakat siyah ekrana alıp ışığı kapattığımda ışık sızması gorunmuyor, ışık sızmasının ne olduğunu biliyorum bu arada onu belirteyim. Yaptığım UFO test görüntüsünde asagiya ekledim 🙂
EAE6C457-A20E-4118-B56E-849152B9BE05.jpeg

Son düzenleme:
Hocam çok teşekkür ederim gerçekten emek verip uğraştığınız ve beni kırmadığınız için, sizin incelemelerinize göre Dell'in bu modeli gerçekten kaliteli gözüküyor. Bende Gigabyte G24F-2 almıştım, fakat siparişi iptal edip Dell almayı düşünüyorum. Size son bir sorum daha olacak herhangi bir uygulama kurmaya gerek kalmadan monitörün ayar yapılan sekmesine erişebiliyoruz değil mi?

27inç modeli için de ben inceleme yapmıştım belki ihtiyacınız olur.

Hocam çok teşekkür ederim gerçekten emek verip uğraştığınız ve beni kırmadığınız için, sizin incelemelerinize göre Dell'in bu modeli gerçekten kaliteli gözüküyor. Bende Gigabyte G24F-2 almıştım, fakat siparişi iptal edip Dell almayı düşünüyorum. Size son bir sorum daha olacak herhangi bir uygulama kurmaya gerek kalmadan monitörün ayar yapılan sekmesine erişebiliyoruz değil mi?

Uygulaması vardı sanırım ama ben hiç kurmadım. Monitörün arkasındaki tuşlar ile ayarları açıp değiştirebiliyorsunuz. Renk, parlaklık, kontrast, FreeSync'e, 2 kablo bağlarsanız HDMI-DP arasında geçiş bütün ayarlara erişim arkasındaki joyistikte mevcut. Dediğim gibi benim tek sıkıntım güç kablosunun monitörü aşağıya indirirken güç kablosunun gerilip temassızlığa yol açması oldu.

Merhaba 12 Ekim tarihinde aldığım Dell 24 inç 165Hz 1ms IPS panel oyuncu monitörünü 1 haftalık kullanımdan sonra izlenimlerimi aktarıyorum.

15.6 inç 144Hz notebook kullanıyordum hikayeli oyunlarda çok sıkıntı yaratmasada rekabetçi oyunlarda aimi net görebilmek için kambur durmak ekrana doğru eğilmek zorunda kalıyordum bu da her gün bel agrisi çekmeme sebep oluyordu monitörü aldıktan sonra bel agrim kalmadı diyebilirim.

Monitörü Hepsiburada üzerinden aldım 3600TL'ye. Görsellerle devam ediyorum.

Kutu;
Bu şekilde bir kutuyla geldi kutunun dışında bir patpat bekledim satıcı koymamis fakat ürüne hiçbir zarar gelmemiş.Eki Görüntüle 1548106

kutu içeriği;
Kutu içeriğinden hem DisplayPort hem HDMI kablosu çıktı, notebookumda görüntü HDMI ve Type-C üzerinden çıkış sağlandığı ve elimde Type-C to DisplayPort kablosu olmadığı için HDMI kullandım, HDMI ile 165Hz sorunsuzca verdi hiçbir sıkıntı olmadı aktif olarak kullanıyorum bu şekilde. Kabloların uzunluğunu ölçmedim fakat görüntü aktarıcı kabloların 1 metre civarı bir uzunluğu var. Güç adaptörü monitörün içerisinde, kasalardaki Power Supply'e takılanın aynısından güç kablosu var sanırım 2 metre boyunda uzunca bir kablo.Eki Görüntüle 1548111

Ayak;
Bu şekilde bir ayağı var, yana doğru açılan ve uzun ayaklı monitörler masada yer kapladığı için bu ayak benim hoşuma gitti kibar olmasının yanı sıra hafif degil yere sağlam basıyor ve masada hiç hareket etmiyor monitörü oynatsanız bile.Eki Görüntüle 1548112

Stand;
Monitör yukarı ve aşağı 10cm hareket edebiliyor ayrıca one ve arkayada hareket kabiliyeti var öne 5 arkaya 21 derece şeklinde.Ayağının altında elinizle sıkabileceğiniz vida mandalı yapmışlar monitörün arkasına plastik standı tık diye otutturup ayağın vidasını elinizle sıkmanız toplam 15 saniye sürüyor. Standın ortasında bir boşluk var monitöre giren Power ve görüntü aktarıcı kabloyu oradan geçirerek estetik bir görüntü oluşturabiliyorsunuz.Eki Görüntüle 1548116

Daha önce canlı şekilde 24 inç monitör görmediğim için küçük mü olur diye düşünüyordum resimlerde küçük görünüyordu fakat monitörü kutudan çıkardığımda bana göre devasa geldi 15.6 inç ekrandan sonra, masam önden arkaya 50cm, masanın en ucuna koyduğumda dahi ilk zamanlar çok büyük geldi fakat şu an gözüm alıştı normal geliyor.Eki Görüntüle 1548132
Eki Görüntüle 1548133
Eki Görüntüle 1548135
Ölü pixel, Stuck pixel, Adaptive Sync, Hz;
Monitörde ölü piksel çıkmadı fakat 1 adet çok ufak stuck pixel var bazı renklerde kırmızı şekilde yanıyor çok ufak olduğu icin ve sürekli gözükmediği için (siyah, koyu mavi renklerde görünüyor) göze batmıyor. G-Sync testi yapmadım fakat monitör üzerindeki ayarlarda Adaptive Sync aktif, DisplayPort olmadan G-Sync çalışmıyor diye okumuştum bazı yerlerde fakat ekranda yırtılma yok. Ufotestte 165Hz verdi monitör.Eki Görüntüle 1548200

Performans;
Biliyorsunuz ki MUX swich olmayan notebooklarda görüntü ekran kartından dahili GPU üzerinden geçerek ekrana geliyor bu da performans kaybına neden oluyor, görüntü çıkışından monitöre aktarım yaptığımızda ise görüntü direkt ekran kartından monitöre aktarılıyor ve performans kaybı ortadan kalkıyor. Asagida eklediğim resimlerde Dying Light 2’de 2 FPS Valorant’ta 40 FPS artış görülmekte. Not; notebookumda AMD islemci var 8 GB tek kanal RAM kullandığım için az FPS alıyorum.

Dying Light 2;Eki Görüntüle 1548188Eki Görüntüle 1548189
Valorant;Eki Görüntüle 1548191Eki Görüntüle 1548190
Monitörün incelemesi bu şekilde, monitör ayarları kısmına değinmedim klasik parlaklık, kontrast, modlar gibi ayarlar yer alıyor monitörün sağ arkasındaki joystick ile kontrol ediliyor. Almayı düşünenlere tavsiye ederim ben memnunum. Monitörü bana tavsiye eden @messinicocugu teşekkürler. Monitörle ilgili sorunuz olursa yorumlara yazabilirsiniz.
ayaklari çok ilgi cekiciymis

@Dohc Vtec hocam merhabalar. Gigabyte G24F-2 ve bu model arasında kaldım. Dell daha bi kaliteli duruyor ve en az 400-450 TL daha ucuz. Uzun kullanım sonucu bir sıkıntı yaşadınız mı? Tavsiye eder misiniz?

@Dohc Vtec hocam merhaba. Gigabyte G24F-2 ve bu model arasında kaldım. Dell daha bir kaliteli duruyor ve en az 400-450 TL daha ucuz. Uzun kullanım sonucu bir sıkıntı yaşadınız mı? Tavsiye eder misiniz?

Çok memnunum hocam tavsiye ederim. Presler modes kısmını MOBA'ya aldım renkler falan gayet güzel iyi ki almışım diyorum hala, kaliteli bir model. Gigabyte bana plastik parçası gibi gelmişti bende onunla bunun arasindaydim doğru tercih bu bence.

4A6ACCDD-B3D5-4A7A-9F52-90500C5C5531.jpeg

0247BB45-1EE5-40EE-A16F-77C54B17DA06.jpeg

Yeni konular

Geri
Yukarı