Dell XPS 15 (L502X) Mac OS X kurulum: Operating System Not Found

vforviolence

Hectopat
Daha fazla  

Tüm dosyaları Technopat.net rehberlerinden indirdim ve farklı hiç birşey kullanmadım. Adım Adım videolarda ne diyorsa yaptım. BIOS ayarlarından sonra F12 tuşuna basarak boot menüsüne girdim. USB storage device'ı seçtim ancak karşıma hep aynı hata çıkıyor. "Operation System not found" Bunun sebebi ne olabilir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Edit 1:

Bu rehberi takip ederek de denediğimde aynı şeyle karşılaştım.

Edit 2: Hazırlamış olduğum USB belleği başka bir bilgisayarda denedim ve operating systemi görerek clover boot loader ara yüzüne ulaştım.

Edit 3: BIOS ekranı resimlerini ekliyorum:

IMG_0273.jpg
IMG_0274.jpg
IMG_0275.jpg
IMG_0276.jpg
IMG_0277.jpg
IMG_0278.jpg
IMG_0279.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
USB'den boot edememişsiniz sanırım. Muhtemelen usb cihazınızda hata var. Farklı bir girişe takarak deneyin.
Ayrıca disk imajını yanlış bir şekilde yazdırmış olabilirsiniz. Bu forumdan destek alabilmeniz için lütfen bu forumdaki rehberlerde kullanılan dosyaları kullanın.
Mac OS X Mavericks 10.9 RAW İmajı | Technopat Sosyal

USB belleğimi bilgisayarımda mevcut bulunan 3 USB girişinden de denemiştim. Maalesef sonuç aynıydı. Kullandığım tüm dosyalar bu forumdaki rehberlerden alınmadır. Elimde 8GB Toshiba USB bellek var. Yeni bir USB ile en kısa zamanda deneyeceğim.

Edit 1: Hazırlamış olduğum USB belleği başka bir bilgisayarda denedim ve operating systemi görerek clover boot loader ara yüzüne ulaştım.

Forumda cevap ederken bir arkadaşımızın daha aynı sorunu yaşadığını gördüm fakat konu çözümsüz kalmış. 2mizin sistemide aynı Dell l502x acaba bizim extra olarak yapmamız gereken birşey mi var? Çünkü, hazırlamış olduğum USB diğer bilgisayarlarda çalışıyor.

Adı geçen konu: USB Boot - Operating System not found | Technopat Sosyal

Konuyla ilgili biraz daha araştırma yaptıktan sonra GPT, MRB gibi 2 kavramla karşılaştım. Benim diskim sanırım MRB ama emin olamadığım için resimi buraya ekliyorum. Acaba rehberde bize sunulan .RAW dosyası benim diskimin MRB olmasından dolayı boot etmiyor olabilir mi?

Birde yaptığım araştırmalar sonunda yine bu hata üzerine bir başka forumda söyle bir tavsiye sunulmuş .RAW uzantısını .DMG ye çevir ve ardından o şekilde USB hazırla demişler. Sonrasında bir boot loader kurup o şekilde boot etmesini söylemişler. O arkadaşımız bunu denemiş ve boot etmiş. Fakat bu seferde siyah ekranda sıkışıp kalmış. (Not: bahsedilen kişi de Dell l502X kullanıyor)

Sizce aynı yöntemi bende denemeli miyim? Gireceğim zahmete değer mi? Mantıklı mıdır?

Adsız.png

İlk mesajınızda iatkos ml2 hazırladığınızı yazmışsınız. Fakat son mesajınızda da .raw uzantılı imajı kullandığınızı yazdınız. Burda bir çelişki var o_O.
Eğer iatkos ml2 kullandıysanız eğer usb sürücünüze bootloader kurmalısınız.

Şu videodaki adımları takip ederek iatkos ml2 kurulum usbnizi hazırlayın. Adımları doğru uyguladığınız takdirde normal bir şekilde boot edebilirsiniz. Videoda indirilen dosyayı bu adresten direk indirebilirsiniz:

http://iatkos.me/wp-content/uploads/2012/12/pkg/ML2_Bootloader_Installer.pkg.zip

@DELETEDUSER Ben sizin kadar bu isimlere hakim olmadığım için sanırım bir kaç terimi yanlış kullandım. o yüzden sizi yanlış yönlendirdiysem özür dilerim. Çelişkide kalmaman açısından:

Öncelikle USB belleğimi VirtualBox'a mac os x kurarak hazırladım. Sonuç olumsuz.(bu sanırım ml2 dediğimiz şeydi ve boot loader kurdum.)

Aonra USB belleğimi .dmg dosyasını transmac programıyla hazırladım. Sonuç olumsuz.(burda boot loader kurmadım)

Ardından .raw dosyasını hem mega hem yandx sitelerinden indirerek 2 kez denedim. Sonuç olumsuz(Burda da boot loader kurmadım.)

Elimde en son denemeden kalan içinde .RAW dosyası olan ve başka bilgisayarları boot eden bir USB bellek var. İnternette aradığımda karşıma benim pc modelime sahip insanlarında boot kısmında sorun yaşadıklarını gördüm. ama çoğu benim gibi tecrübesiz. Çözümü nasıl bulabilecekleri konusunda onlarında fikri yok.

@Recep Baltaş bu konuya bir göz atabilirse sevinirim.

Ve mesajlarımı okuyan arkadaşlardan teknik terimleri yanlış kullandıysam özür dilerim. Eğer kafanıza takılan ya da yardımcı olabilmek için öğrenmeniz gereken bir bilgi varsa, lütfen sorun en kısa zamanda cevabını postlamaya çalışıcağım.

@vforviolence öncelikle Technopat Sosyal'e hoş geldiniz.

Belleğiniz başka PC'de boot ediyor ama bu PC'de boot etmiyorsa sisteminizin USB bellekten boot etme gibi bir sorunu var demektir. İlk tavsiyem BIOS'taki USB Emulation ayarını Disabled yapıp denemeniz.

BIOS sürümünüz zaten güncel olduğundan güncelleyin diyemiyorum.

Bir de F12 Boot menüsünde USB Storage Device seçmeyin. USB bellekler artık Hard Drive altında gözüküyor. Zaten bakın BIOS'tan Hard Drive seçeneğinin yanında + işareti var. Yani USB belleğiniz büyük ihtimalle zaten sabit disk olarak algılanıyor. Hatta Emulation ayarını kapatmanıza bile gerek yok.

Özetle: USB'yi seçip değil, sanki USB sabit diskten boot ediyormuş gibi sabit diski seçip ardından alt menüden USB belleğinizi seçeceksiniz :)

Mesela bu videoda yaptığım gibi: 01:45

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Recep Baltaş
Tavsiyeniz üzerine öncelikle USB Emulation (Enabled) durumundayken hard drive seçeneğinden boot ettim ve windows direk olarak başladı hiç bir şey olmadı (3 USB girişinden de denedim)

Ardından USB Emulation (Disabled) durumundayken yaptım aynı şeyi yine değişen hiç bir şey olmadı.

Birde o resimleri çekerken USB belleğim takılı değildi USB Emulation açıkken ve USB bellek takılıyken, boot menüsünde USB Bellek yazısının yanında + işareti çıkıyor. BIOS menüsünden bakıldığında da + görülebiliyor. ve o menüyü genişlettiğimde Toshiba transmemory olarak ismi de çıkıyor.

Aynı sistem aynı hata : sanırım bizim sistemde bir sıkıntı var. Dell XPS 15 Hackintosh | Technopat Sosyal

Bu başlıkta önerdiğiniz çözüm DVD den kurmak. Peki dosyayı DVD ye nasıl atabilirim? boyutu biraz büyük?

DVD'den kurmak şart değil. USB belleği takın. Sonra Boot menüsüne gelin. Ardından Hard Drive BBS Prirority diye bir seçenek olmalı. Buna girin ve buradan belleği ilk sıraya alın.

Şimdi boot menüsünden tekrar Hard drive seçince sistem USB bellekten boot etmeli. Etmezse son çare DVD artık.

Boot menüsü derken BIOSun mu? Eğer öyleyse yukarıda ki resimlerden tam yerini söyleyebilirseniz çok sevinirim. Balesef ben göremedim. BIOS'un boot menüsünden LeftShift ve - kombinasyonunu kullanarak ordaki sıralamayı değiştirebiliyorum. Hard Drive'ı en üste alarak da denedim malesef olmadı.

Eğer kast ettiğiniz buysa malesef oda USB bootu çalıştırmadı. DVD'den nasıl yapabileceğimi gösteren bir rehberiniz var mı? Eğer yoksa acaba DVD ye .RAW (yada başka bir dosya) dosyasını nasıl atıcağımı söyleyebilirseniz çok memnun olurum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı