Ders de dikkat dağınıklığı ve isteksizlik.

Xen

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Şöyle bir sorunum var benim. İlk veya arada dersler fark etmiyor. Derslerde aşırı derecede uyku, dikkat dağınıklığı ve isteksizlik var. Dikkat derken mesela ilk 10-15 dakika hocayı dinliyorum daha sonra aklıma ya bir şey takılıyor yada bir şey geliyor. Daha sonra uykum geliyor falan. En arkada oturuyorum fark etmiyor ön-arka uykum geliyor. Bir yerden sonra gözlerimi açamıyorum ve kafamı koyup uyuyorum resmen. Teneffüs de aynı durum uyukluyor isem kalkmıyorum. Bir ders sonra gene aynı şeyler oluyor. Bir de sayısal derslerle sıkıntım var. Hani girmiyor derler ya girmiyor işte. Sözel-Dil harici ne seviyorum ne anlıyorum. Geçen sene Matematik ve Biyolojiden kalıp ortalama ile geçtim ama bu sene böyle olmasını istemiyorum. Bu dersler de neler yapmalıyım ? Tecrübeli abilerimden yardımları bekliyorum. Lise 2. sınıf öğrencisiyim.

Psikoloğa git. Rehber öğretmenine de anlat bu durumu. Hem sınıf öğretmenine hem de okulun rehberlik öğretmenine anlatmanı tavsiye ederim.

Bir öğretmen olarak @Silinen üye kardeşime katılıyorum. Bu hafife alınmayacak bir sorun. Önce sınıf öğretmenine ardından da rehber öğretmenine git danış. Benim sana önerim ise Okçuluk kursuna gitmen odaklanmanı arttır. İşe yaradığını duymuştum.

Ben de böyleyim; ama derslerimi etkilemedi. Bir şeyler düşünürken dersi de farkına varmadan dinliyorum ve konuları anlıyorum. En başta bilmeden yapıyordum sonradan farkına vardım. Farkına vardıktan sonra bi daha olmadı ,keşke hiç farkına varmasaydım.

Neyse, sende bende olduğu gibi olmuyor, derslerini etkiliyor ise :
1.Erken yatmayı dene.
2.O kafayı koyma ,zorla kendini biraz.
3.İyi anlaştığın bi' arkadaşının yanında otur. Sıkıldığın veya dikkatin dağıldığı zaman onunla konuşur en azından uyumazsın.Bir nebze yardımcı olur herhalde.
4.Hiçbiri işe yaramazsa düzeltmeye çalışma, zamana bırak; düzeleceğini um.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

Not: 2. maddede söylediğim arkadaşın, inek olmasa daha iyi olur.(Dikkat edersen çalışkan demiyorum, inek diyorum. Aradaki farkı bildiğini umuyorum)

@THE_MILLER Zaten okullar açıldığından beri bilgisayar mevzusunu kapattım adam gibi çalışmak için. Uyku demişken geceleri zor uyuyorum. Bu yüzden de okulda uyuyorum ama sıkılmanın da verdiği uyku var.

Eve gittiğinde o kafanın almadığı derslere öncelik ver. O gün işlediğiniz konuyla ilgili çözümlü testlere bak, çözmeye çalış. O derslere olan ilgin arttıkça uyku problemin ortadan kalkacaktır ama ilgisiz kalırsan uyumaya devam edersin.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı