Disiplin suçu silinir mi?

Dorzi

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, Anadolu lisesinde gizlice birinin fotoğrafını çekilirse, fotoğrafı çekilen kişi şikayet edip çeken kişiler disiplin mi yer uyarı mı yer ne yer?
Ve ne olur geleceklerini etkiler mi veya sicile işler mi veya gelecekteki meslek hayatını etkiler mi? (9. sınıf) (ben yapmadım başkası için soruyorum.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, Anadolu lisesinde gizlice birinin fotoğrafını çekilirse, fotoğrafı çekilen kişi şikayet edip çeken kişiler disiplin mi yer uyarı mı yer ne yer?
Ve ne olur geleceklerini etkiler mi veya sicile işler mi veya gelecekteki meslek hayatını etkiler mi? (9. sınıf) (ben yapmadım başkası için soruyorum.)

Disiplin yerler kesinlikle. Bu sicile işlenir. KYK yurtlarına giremezler ve burs alamazlar. Var olan burs varsa kesilir.

Kişisel hayatı ifşalamak bildiğim kadarıyla etik değil ve suç ayrıca okula telefon getirme olayı da yasak ama okuldan okula düzen değişiyor tabii orası ayrı.
Büyük ihtimalle rehberlik hocanızla görüşürsünüz.
Ya da disiplin kurulu öğrencinin(fotoğrafı çeken şahıs)okul hayatını ders notlarını ve arkadaş ilişkisine bakarakta karar verebilir ya da şikayetçi olan şahısada bırakabilirler kararı bu iş büyürse polise kadar gidebilir dediğim gibi.
Ya uzllaşmaya bak fotoğrafı çekilen şahısla birlikte.
Ya da yapacak bir şey yok her şeyi akışa bırak.
Özel değilse fotoğrafın içeriği nedir?
Benim görüşlerim böyle yanlışım varsa affola elbet daha bigili birilleri vardır.

Disiplin yerler kesinlikle. Bu sicile işlenir. KYK yurtlarına giremezler ve burs alamazlar. Var olan burs varsa kesilir.

Hocamında dediği gibi ileride iş bulmadada sıkıntı çekersin.

Disiplinlik bir suç ama okuldan okula göre değişiyor. Mesela sınıfımdaki kızlar öğretmenin videosunu çekip dalga geçerek edit yapıp sosyal medyada yayınlamışlardı. Sağlam azar işitmişlerdi ama disiplinlik olmamışlardı çoğu yerde böyle olmayacaktır gerçi.

Öncelikle mağdurun başkası tarafından fotoğrafının çekildiğini kanıtlaması lazım.
Kişisel hayatı ifşalamak bildiğim kadarıyla etik değil ve suç ayrıca okula telefon getirme olayı da yasak ama okuldan okula düzen değişiyor tabii orası ayrı.
Büyük ihtimalle rehberlik hocanızla görüşürsünüz.
Ya da disiplin kurulu öğrencinin(fotoğrafı çeken şahıs)okul hayatını ders notlarını ve arkadaş ilişkisine bakarakta karar verebilir ya da şikayetçi olan şahısada bırakabilirler kararı bu iş büyürse polise kadar gidebilir dediğim gibi.
Ya uzllaşmaya bak fotoğrafı çekilen şahısla birlikte.
Ya da yapacak bir şey yok her şeyi akışa bırak.
Özel değilse fotoğrafın içeriği nedir?
Benim görüşlerim böyle yanlışım varsa affola elbet daha bigili birilleri vardır.

Hocamında dediği gibi ileride iş bulmadada sıkıntı çekersin.
Kanıtlanmış zaten. Rehberlikci velilere okul degistirme veya sinif değiştirebilir olabilir demiş. Sizce öyle birşey olabilir mi veya mezun olurken affedilir mi? Biraz fazla gibi ama bilemiyorum.

O arkadaşına söyle bir daha böyle şeyler yapmasın :)
Liselerde disiplin işlemlerini çoğu zaman "kınama" şeklinde veriyorlar. Bu da Sicile işlenen şekilde değil de lise bitene kadar aldığın kınamalar birikince resmen cezai işlem uygulanır. (veya ilk okuldan karakola gidişinde)

Geri
Yukarı