Dizüstü ekranda garip çizgiler ve donma

kasei

Decapat
Bir süre önce ekranın sağ köşesinde çizgiler çıkmaya başladı. Çizgi derken düz bir çizgi değilde daha çok şu ekran koruyucular olur ya üçgenimsi değişip durur. O misal sürekli gelip giden sayfam siyah çizgiler çıkıyor. Çıktığı zaman ekranın sağ köşesinde hiçbir şeye tıklayamıyorum. Ekranı aşağı indirmek istediğim zaman bile işlem yapmıyor. Bunun sebebini ve nasıl düzeleceğini bilen var mı?

Laptop kullanıyorum...

(ve daha önce şarj aletinin ucu ekranın sol köşesine çarptığı için pixeller dağıldı ama çok öncedendi.)
Bu sorun yeni yeni olmaya başladı. Son zamanlarda bir şey indirmedim. Sadece bir kaç oyun indirdim ve oynarken çok fazla donuyordu. Acaba ekran kartımda mı bir problem oluştu?

Çözümü bilen veya önerisi olan biri yardım ederse sevinirim. Bu konularda çok iyi olmadığım için olabildiğince basit anlatırsa sevinirim. Garanti süresi dolduğu için servise götüremiyorum bilgisayarı:(

Son düzenleyen: Moderatör:
Harici ekrana bağlayınca da aynı sorun oluyor mu? Sorun görseli atman tariften daha iyi olur.
harici ekrana bağlamayı hiç denemedim (nasıl yapacağımı da bilmiyorum) ama ekranın sağ kısmında o çizgiler çıkarken çok hızlı oluyor. bir görüntü yakalamak çok zor oluyor. ve ekranda o çizgiler oluşurken, ekranı aşağı yukarı kaydıramıyorum. ancak ekranı kapatmak için X butonuna veya aşağı indirmek için - butonuna tıklayabiliyorum. Veya sekmenin mavi olan kısmına tıklayınca, o sekmede yazmaya devam edebiliyorum. ancak mesaj yazacağım bir yere tıkladığım zaman, bunu kabul etmiyor. video izlerken herhangi bir donma görüntü kaybolması olmuyor. Nasıl tarif edebileceğimden emin değilim. Mümkün olduğunca açık anlatmaya çalıştım problemi. eğer bir görüntü yakalayabilirsem, onuda göndereceğim. Umarım problemi anlatabilmişimdir? :/ sorunun ne olduğunu internette bulamadım. işletim sistemine virüs bulaşmış olabilir diye format atmamı söylediler ama önce servisi arayıp garanti süresini uzatabiliyorsam ve bu problemler garantiye dahilse, o şekilde halletmeyi düşündüm ama. Eğer kendi başıma çöze bileceğim bir sorunsa boş yere 200-300tl ödemek istemedim...

Monitör veya TV'ye bağla. Windows görev çubuğunda en sağda saatin yanındaki bildirim ikonunu tıkla, orada yansıt ya da project yazar, onu tıkla 2.ekranı seç. Tarif ile olmadı.
yapabilirsem deneyeceğim. ama bilgisayarda işlem yapmadığım zaman, (googlede özellikle) o çizgiler çıkmıyor donma olmuyor. kaç saat açık kalırsa kalsın veya ne izlersem izleyeyim. ama çok işlem yaptığım zaman o çizgiler tekrar geliyor... (çok dediğim 15-20 dakika ama aralıksız değil) tv e bağlamak için kablo falan bulabilirsem deneyip sonucu söylerim 😅

Monitör veya TV'ye bağla. Windows görev çubuğunda en sağda saatin yanındaki bildirim ikonunu tıkla, orada yansıt ya da project yazar, onu tıkla 2.ekranı seç. Tarif ile olmadı.
denedim ama o çizgiler hala var. Sadece işlem yaptığım zaman görünüyor. işlem yapmazken görünmüyor. Herhangi bir çubuğu aşağı indirirken falan donuyor ve aşağı çekmemi engelliyor. veya tıklamamı. ama sekmelere tıklayabiliyorum. o zaman donma olsa bile buna engel olmuyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı