DSL Işığının Yanıp Sönmesi

otm

Kilopat
Birkaç yıldır devam eden sorunumu sizlere açıklayayım.
1- Modem kapanıp açıldığı zaman yada yeniden başladığı zaman uzun bir süre DSL ışığı yanıp sönüyor. Bu süre tahminen 5-10 dakika veya bazen 15 dakikayı da bulabiliyor. Bu beklemenin ardından DSL ışığı yanıyor ve bu sefer internet ışığını 1-2 dakika kadar bekliyorum. Ne yaptıysam düzeltemedim.

2- Modem herhangi bir sebeple yeniden başladığı ve internetimin geldiği zaman hızım yaklaşık 3 Mbps'ye kadar düşüyor. Birkaç defa yeniden başlatmanın ardından çıkabildiği en yüksek hıza geliyor. Örneğin az önce modemi yeniden başlattım. AKK aştığım için hızımın 5 Mbps olması gerekiyorken 2.5-3 Mbps arasında oynuyordu. 2 defa yeniden başlattığımda tekrar 5 Mbps'ye çıktı. Bu da uzun zamandır böyle. Türk Telekom'u ne kadar arasam da çare bulamadık.

Modem Model: Zyxel P-1302-T10D V3
1035.jpg

Sorun büyük ihtimal altyapıdadır ki büyük ihtimal müşteri hizmetleri de bunu demiştir bu sorunun çözümü pek yok ama vodemlere bakabilirsin

Sorun büyük ihtimal altyapıdadır ki büyük ihtimal müşteri hizmetleri de bunu demiştir bu sorunun çözümü pek yok ama vodemlere bakabilirsin

Sorunun altyapıda olduğunu da söylemediler. Muhtemelen modemdedir dediler. Zyxel müşteri hizmetleri modemimde bir sıkıntı göremediklerini söylediler.

Hat değerleri ne durumda ? SNR 6 ve altında olunca sizin tarif ettiğiniz gibi kopma sorunları yaratabiliyor, büyük ihtimal IP almakta sıkıntı yaşıyorsunuz. İç tesisat veya altyapı sorunu gibi duruyor.

Evet IP alamıyor demişlerdi. Anormal bir durum olduğu belli. Modemimde SNR değerini gösteren bir yer göremedim açıkçası. Daha doğrusu bir şey buldum ancak o mu emin değilim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Arayüz aynı ise değerleri paylaşırmısın ? Genelde iç tesisat değşince sorun çözülüyor. Müşteri hizmetlerinden ekip talep et, hem evde bulunan kablodan hemde bina girişinde yer alan ankastreden ölçüm yapsınlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Arayüz aynı ise değerleri paylaşırmısın ? Genelde iç tesisat değşince sorun çözülüyor. Müşteri hizmetlerinden ekip talep et, hem evde bulunan kablodan hemde bina girişinde yer alan ankastreden ölçüm yapsınlar.
İşte malesef bende xDSL seçeneği yok orada. Ama ne kadar doğrudur bilemiyorum da şöyle bir şey buldum:

Kod:
ADSL link status: up

Opmode: ITU G.992.3(ADSL2)

near-end interleaved channel bit rate: 7167 kbps
near-end fast channel bit rate: 0 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 796 kbps
far-end fast channel bit rate: 0 kbps

near-end FEC error fast: 0
near-end FEC error interleaved: 2464
near-end CRC error fast: 0
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 0
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 0
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
ADSL uptime :1 min, 41 secs
ADSL activetime :0 min, 13 secs

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 92 0.1db
output power upstream: 122 0.1dbm
attenuation downstream: 297 0.1db

Upstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin upstream: 155 0.1db
output power downstream: 187 0.1dbm
attenuation upstream: 182 0.1db

Bit table:
carrier load: number of bits per tone
tone   0- 31: 00 00 00 06 89 9a bb bb bb bb bb bb bb ba a9 88
tone  32- 63: 07 88 89 9a ab bb cc cc dd cd dd dd dd dd dd cd
tone  64- 95: ac dc cc 00 0c cc cd cc cc 00 0c cc cc bc cc cc
tone  96-127: bc bc bb bc cb bb bb bb bb cb bb b0 bb cb bb ba
tone 128-159: ab bb bb bb bb bb bb bb bb bb bb aa aa bb bb aa
tone 160-191: ab ba aa ba aa ba ab aa bb ba aa 9a aa aa aa aa
tone 192-223: aa aa aa aa 99 aa aa aa a9 aa aa aa 99 98 9a 9a
tone 224-255: a9 a9 aa 99 99 88 87 79 99 a9 9a 99 99 87 77 65

near end itu identification: 26005443434e0000
far end itu identification: b5004244434d939e
attain upstream: 886
attain downstream: 9064

ADSL activetime second: 13
ADSL total ativetime second: 26
ADSL quarter hour ativetime second: 240
ATURANSIRev: 0
ATUCANSIRev: 0
ATURANSIStd: 0
ATUCANSIStd: 0
Interleave Depth: 224

atur chan interleave delay: 7
atur chan prev tx rate: 796 kbps
atur chan curr tx rate: 796 kbps
atur chan crc block len: 14507
Adsl Standard: ADSL2
Adsl Type: ANNEX_A

SNR aşağı ve yukarı 9.2, 18. SNR sınırda fakat böyle bir sorun yapmaması lazım. İç tesisat veya altyapı sorunu, ekip çağırın ev içinden ve bina girişinde yer alan kutudan ölçüm yaptırın. Twitter üzerinden Paul Doany yaşadığınız sorunu ve ekip için dediklerimi yazın. Modemde sıkıntı olması genelde çok ufak bir ihtimal.

Son düzenleme:
SNR aşağı ve yukarı 9.2, 18. SNR sınırda fakat böyle bir sorun yapmaması lazım. İç tesisat veya altyapı sorunu, ekip çağırın ev içinden ve bina girişinde yer alan kutudan ölçüm yaptırın. Twitter üzerinden Paul Doany yaşadığınız sorunu ve ekip için dediklerimi yazın. Modemde sıkıntı olması genelde çok ufak bir ihtimal.
Muhtemelen dediğiniz gibi iç tesisat veya altyapı sorunu olabilir. Daha önce hızım 4 mbps'den yukarı çıkmazken aradığımda size ulaşan maksimum hız bu denmişti. Daha yüksek hızlarda kopma yaşarsınız denmişti. Şimdi 8 alabiliyorum ve kopma yok. Önce Paul Doany'e ulaşacağım sonra detayları aktaracağım. Teşekkürler.
Muhtemelen dediğiniz gibi iç tesisat veya altyapı sorunu olabilir. Daha önce hızım 4 mbps'den yukarı çıkmazken aradığımda size ulaşan maksimum hız bu denmişti. Daha yüksek hızlarda kopma yaşarsınız denmişti. Şimdi 8 alabiliyorum ve kopma yok. Önce Paul Doany'e ulaşacağım sonra detayları aktaracağım. Teşekkürler.
Evet Paul Doany'e ulaşabildim. Şimdilik böyle. Yine gelişmeleri aktaracağım.
Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı