Dünyada ve Sosyal'de AMD Ön Yargısı

Plyra

Megapat
Makaleler
5
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522567446
Merhabalar. Bugün sizlere Sosyal'de terör estiren ve tonlarca yanlış bilginin yayılmasına yol açan bir durumdan bahsetmek istiyorum. Sosyal'de konularda çok yanlış önerilerde bulunan ve gittikçe büyüyen bir kitle mevcut. Sosyal'de aşağıdaki cümleleri görmek çok üzücü. Burada hepsine cevap vermek ve bu ön yargıyı kırmak istiyorum.

"AMD ısınıyor. " "AMD Intel'in bir tık gerisinde. " "Birazcık daha para verip NVIDIA alın, kafanız rahat olsun. " "Üstüne para koyup Intel alın, kaliteli olsun. "
"Intel mimaride AMD'den önde" "NVIDIA mimaride AMD'den çok daha önde"

Öncelikle Intel tarafından başlayalım. Ryzen 3000 serisi çıkınca Intel bile kendi içinde sorgulamalara girişti. Şirket içinden sızan bir bülten oldu ve kesinlikle okunması gerekiyor. İlgili sızıntı:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Birkaç alıntı yapıp Türkçe'ye çevireceğim.

“AMD competitive profile: Where we GO-toe-toe, WHY they are resurgent, which chips of ours beat theirs, "
"AMD'nin rekabetçi profili: AMD'nin "dirildiğini" söylememizin sebebi, başabaş bir mücadelede ONLARIN çiplerinin BİZİM çiplerimizi YENİYOR olması. "

"The competitive threat to Intel from AMD is the greatest it has been in years. "
"AMD'nin Intel'e yarattığı rekabetçi tehdit, yıllardır aradaki rekabetin en iyisi. "

"Why AMD is now a formidable competitor? "
"Neden AMD artık korku yaratan bir rakip? "

"Intel's AMD competitive expert Steve Collins, "we will be facing tough competitive challenges. ""
"Intel'in 'AMD rekabet uzmanı Steve Collins': Zorlayıcı rekabet koşullarıyla karşılaşacağız. "

"And on price, we expect their pricing to be significantly below ours. So they'll likely get good performance-per-dollar. That's what they're going to compete on, and that's the risk to Inte. L"

"Fiyat konusunda onların fiyatlandırmasının bizden düşük olacağını bekliyoruz. Dolayısıyla fiyat/performans konusunda bizden daha iyi bir yerde olacaktır. AMD bunun üzerine rekabet edecek ve bu Intel için risk yaratan nokta. "

Üstteki cümleleri ben söylemedim, Intel'in Direktör Editörü Walden Kirsch söyledi.

Bu makaleye bir Intel çalışanı tarafından yazılan yorumu aktaracağım, uzun olduğu için Türkçe'ye çevirmek istemiyorum. İsteyen okuyabilir.

“The ‘secret sauce’ section of this article (personally) makes me cringe. There isn't One piece of evidence that makes me hopeful for Intel'in the short term when it comes to competing vs. AMD - no numerics at all, except for how big our former SSG [editor: Software and Services Group] is. Having more SW engineers than AMD? Not convincing. Technology portfolio? Not convincing, esp. Given that AMD has much more Graphics/Gaming Technology expertise AI/DL expertise? It's pretty clear that we are following in this regard as well. AMD is on fire, esp. Given it's size. They continually squeak out new products with less people, and have leap-frogged our HW several times in the past. They have a competitive product with FAR more cores/threads -- which is a huge marketing ploy, and has been what our customers have been asking for. There's no excuse for WHY we didn't do the same, and now we're in a race to catch up at a time where we are hemorrhaging talent, while also feeling the consequences of the past 5-8 years of mgmt decisions in the way we manage our CPU teams, and the priorities of that mgmt. ”

Intel bile kendine gelip, daha iyi ürünler sunması gerektiğini düşünürken Sosyal'deki arkadaşlarımıza kalırsa "Intel mimaride çok daha önde. " Okumak, araştırmak zor değil. Elinizin altında internet var. Bilinçli kullanınız.

Ben ne AMD fanıyım, ne Intel fanıyım. İkisinin de kar marjı için çalışan firmalar olduğunu biliyorum. İkisinin de mümkün olsa yıllarca hiçbir yenilik getirmeden, hiçbir maliyete girmeden aynı ürünü sunacaklarını biliyorum. Bu yüzden sağlıklı bir rekabet ortamının oluşmasını istiyorum. İnsanlık açısından en faydalı olan bu. Benim cüzdanım açısından en faydalı olan da bu.

Bir donanım alınacaksa bütçenize, elinizdeki donanımlara ve yapacağınız işlere göre en uygun olanını tercih edersiniz. Ancak Sosyal'deki "kraldan çok kralcı" arkadaşları gördükçe üzülüyorum. Üstelik bu önyargı durumu gerçekten çok yaygınlaştı.
Ryzen 3000 serisinden sonra yaptığı incelemelerde "yorum bombardımanı" ile karşılaşan, dünyaca ünlü profesyonel hız aşırtmacı der8auer bile kendi videosunda ne AMD'den, ne Intel'den dem vuruyor. "Fanboy" insanları eleştiriyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu üzerinde tartışmak istediğim bir konu, anlatmak istediğiniz bir şey varsa lütfen kendinize saklamayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
elinize sağlık zaten 3. nesil işlemcilerin gelmesiyle birlikte AMD işlemci konusunda ne kadar başarılı ve fiyat performans ürünler ortaya koyabileceğini gösterdi bir kez daha.

Bu kitle yüzünden çok büyük yanlış bilgiler ile harekete geçiyoruz.
Kendim sistem olarak AMD kullanıcısıyım ve bu kadar rekabet görmedim be arkadaşım....
Bir büyük sebebi daha var :
YouTuberler genellikle NVIDIA Ekran kartları ile sponsorlu oldukları için kitle ise direk kafam rahat olsun diyip NVIDIA alıyor.
Aslında dürüst olmak gerekirse AMD kullanan NVIDIA'yı NVIDIA kullanan AMD'yi sevmiyor.
Sanki aralarında kanlı bir savaş varda haberimiz yok.
Sırf bu kitle yüzünden 2015'de Ekran Kartlarında GTX 750 Ti VS R7 265'e herkes 750 Ti diyordu ama R7 265 750 Ti ayağıyla ezip çiğniyor yani arada 10 FPS gibi rakam farkları var.

Birazcık daha koyup Nvidia alın diyenlere artık biraz hak veriyorum. RX kartlarda Wattman ve ısınma sorunları her ne kadar her kartta olmasa da bu sorunlar alacak kişinin kartında olmayacağı anlamına gelmiyor.

Intel şu anda kan kaybediyor. Samsung ile de bir rekabeti var. Yani Intel'in tek rakibi AMD değil.

Ekran kartı olarak AMD'yi tercih edemiyorum. Çünkü AMD, Ray Tracing teknolojisini barındırmıyor. AMD, Radeon VII ve RX 5xxx serisi ile her ne kadar bir NVIDIA GeForce RTX kartın gücüne erişse bile Ray Tracing teknolojisini barındırmadığı için bana göre RTX daha iyi. Ne zaman Ray Tracing teknolojisini kullanmaya başlasınlar, o zaman görelim.

Ama bütçeniz kısıtlıysa AMD sistem toplamak daha mantıklı.

Merhabalar. Bugün sizlere Sosyal'de terör estiren ve tonlarca yanlış bilginin yayılmasına yol açan bir durumdan bahsetmek istiyorum. Sosyal'de konularda çok yanlış önerilerde bulunan ve gittikçe büyüyen bir kitle mevcut. Sosyal'de aşağıdaki cümleleri görmek çok üzücü. Burada hepsine cevap vermek ve bu ön yargıyı kırmak istiyorum.

"AMD ısınıyor. " "AMD Intel'in bir tık gerisinde. " "Birazcık daha para verip NVIDIA alın, kafanız rahat olsun. " "Üstüne para koyup Intel alın, kaliteli olsun. "
"Intel mimaride AMD'den önde" "NVIDIA mimaride AMD'den çok daha önde"

Öncelikle Intel tarafından başlayalım. Ryzen 3000 serisi çıkınca Intel bile kendi içinde sorgulamalara girişti. Şirket içinden sızan bir bülten oldu ve kesinlikle okunması gerekiyor. İlgili sızıntı:

Birkaç alıntı yapıp Türkçe'ye çevireceğim.

“AMD competitive profile: Where we GO-toe-toe, WHY they are resurgent, which chips of ours beat theirs, "
"AMD'nin rekabetçi profili: AMD'nin "dirildiğini" söylememizin sebebi, başabaş bir mücadelede ONLARIN çiplerinin BİZİM çiplerimizi YENİYOR olması. "

"The competitive threat to Intel from AMD is the greatest it has been in years. "
"AMD'nin Intel'e yarattığı rekabetçi tehdit, yıllardır aradaki rekabetin en iyisi. "

"Why AMD is now a formidable competitor? "
"Neden AMD artık korku yaratan bir rakip? "

"Intel's AMD competitive expert Steve Collins, "we will be facing tough competitive challenges. ""
"Intel'in 'AMD rekabet uzmanı Steve Collins': Zorlayıcı rekabet koşullarıyla karşılaşacağız. "

"And on price, we expect their pricing to be significantly below ours. So they'll likely get good performance-per-dollar. That's what they're going to compete on, and that's the risk to Inte. L"

"Fiyat konusunda onların fiyatlandırmasının bizden düşük olacağını bekliyoruz. Dolayısıyla fiyat/performans konusunda bizden daha iyi bir yerde olacaktır. AMD bunun üzerine rekabet edecek ve bu Intel için risk yaratan nokta. "

Üstteki cümleleri ben söylemedim, Intel'in Direktör Editörü Walden Kirsch söyledi.

Bu makaleye bir Intel çalışanı tarafından yazılan yorumu aktaracağım, uzun olduğu için Türkçe'ye çevirmek istemiyorum. İsteyen okuyabilir.

Intel bile kendine gelip, daha iyi ürünler sunması gerektiğini düşünürken Sosyal'deki arkadaşlarımıza kalırsa "Intel mimaride çok daha önde. " Okumak, araştırmak zor değil. Elinizin altında internet var. Bilinçli kullanınız.

Ben ne AMD fanıyım, ne Intel fanıyım. İkisinin de kar marjı için çalışan firmalar olduğunu biliyorum. İkisinin de mümkün olsa yıllarca hiçbir yenilik getirmeden, hiçbir maliyete girmeden aynı ürünü sunacaklarını biliyorum. Bu yüzden sağlıklı bir rekabet ortamının oluşmasını istiyorum. İnsanlık açısından en faydalı olan bu. Benim cüzdanım açısından en faydalı olan da bu.

Bir donanım alınacaksa bütçenize, elinizdeki donanımlara ve yapacağınız işlere göre en uygun olanını tercih edersiniz. Ancak Sosyal'deki "kraldan çok kralcı" arkadaşları gördükçe üzülüyorum. Üstelik bu önyargı durumu gerçekten çok yaygınlaştı.
Ryzen 3000 serisinden sonra yaptığı incelemelerde "yorum bombardımanı" ile karşılaşan, dünyaca ünlü profesyonel hız aşırtmacı der8auer bile kendi videosunda ne AMD'den, ne Intel'den dem vuruyor. "Fanboy" insanları eleştiriyor.

Bu üzerinde tartışmak istediğim bir konu, anlatmak istediğiniz bir şey varsa lütfen kendinize saklamayın.
Forumda laptopun düşme riskine karşı kasa dayanıklılığını 1.öncelik önem karar sırasına koyanlar var..
Bu fanlık değildir AMD nin argesi ITNEL ile rekabeti sadece biz son kullanıcıya yarar.(AMD fanıyım, en iyisi INTEL ancak aynı fiyat kategorisinde rakipsiz AMD..(multicoreda da yakında AMD olacaktır)

Nvidia da intel de kaliteli markalar. Kimse kalitesiz diyemez ama AMD farklı hacı hep F/P hem kalite hemde uyğun fiyat ama bazen AMD de sorunlarla karşılaşınca insanlar çok ön yargılar sergiliyolar sanki nvdia da intel de sorun olmuyo.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı