E-Spor mu, Eğitim mi?

Lerasen

Decapat
Şu ana kadar 2 tane hedefim var. Bir tanesi oyun oynarak para kazanan E-Sporcular, (ailemden tepki görmüyorum, saatlerce oynasam bile.) diğeri ise Yazılım Mühendisliği okumak. Hedefim de ODTÜ ve İTÜ yani bildiğiniz üzere taban puanı yüksek olan Üniversiteler var. Bu yıl çok çalışıyorum, iyi bir liseye gitmek için ve 9-10-11-12. sınıflarda da çalışmamı ilerletirsem, kazanma şansım var mı? (Bilgisayar Mühendisliği veya Yazılım) Her neyse, konuyu dağıtmayayım, bu arada önceki soruma cevaplarınızı bekliyorum ama dediğim gibi E-Spor için mi uğraşmalıyım, yoksa diploma ve iş sahibi birisi mi olmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şöyle kısaca açıklayayım;
Hayatının tamamını kültürlü, bilgili ve şansa bağlı olarak iyi kazanan biri olarak geçirmek istiyorsan eğitim, hayatının belirli bir dönemini para kazanarak geçirmek için e-spor.
Söyle bir şey de var; ikisini birlikte yürütme imkanın da bulunuyor. Mesela şu an piyasadaki birkaç e-spor oyuncusu e-spora ara verip eğitimlerine odaklanmış durumda.
Ama son olarak eğitim şart.

Eğitimini tamamlayıp iyi bir iş sahibi olman daha iyi olacaktır. E-Spor bugün var yarın yok. Geleceği olmayan bir işe fazla para kazanacağım hayalleriyle bel bağlamayın.

Neye göre geleceği belli olmayan? Firmalar gittikçe daha fazla yatırım yapıyor bu sektöre, ayrıca günümüzdeki çocukların internet ortamına düşkünlüğü düşünüldüğünde gelecekte e-spor birçok spor dalından ön planda olabilir.

Ek olarak tabiki yazılım da es geçilemeyecek kadar önemli ve geliri olan bir meslek. Yazılımı seçersen pişman olmazsın.

Eğitimini tamamlayıp iyi bir iş sahibi olman daha iyi olacaktır. E-Spor bugün var yarın yok. Geleceği olmayan bir işe fazla para kazanacağım hayalleriyle bel bağlamayın.
Bence dediğinizin tam tersi olabilir, günümüzde oyun oynayanlar ve twitch üzerinden oyun izleyenler bile kat kat çoğalıyor, ilerleyen zamanlarda kat kat çoğalacağını düşünüyorum benim arkadaşa tavsiyem eğitimini alması (işsiz kalma riskine karşı) ve yazılım oyun tasarım gibi işlere de yatkınlığın varsa peşini bırakmaması.

Lisede hafta içi 2 hafta sonu 3'er, 4'er saat kadar bir süre ayırıp düzenli çalışarak çok başarılı olabilirsin. Son sene hariç. Geri kalan vakti kendine ayırabilirsin, istersen bu vakti oyun oynarak geçir ama e-spor bana göre boş bir heves. Yazılımcı olmak gibi bir amacın varsa vaktini derslere odaklanarak ve yazılım öğrenmeye harcayarak geçirsen senin için daha iyi olur. Sonuçta kendini geliştirmezsen tek başına diploma çok anlam ifade etmiyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı