E-Spor mu, Eğitim mi?

Yazılımı neden sadece okulunu okuyup bir şirkette mühendis olacaksınız diye değerlendiriyorsunuz? Kendinizi geliştirip biraz da girişimci olursanız hayal bile edemeyeceğiniz paralar kazanabilirsiniz. E-Spor'cu olursanız üst noktaya yükselmedikçe neredeyse arkanızda bir iz kalmayacak. Ayrıca arada çok büyük seviye farkı var. Twitch yayıncısı olursunuz güzel paralar kazanırsınız belki ama muhatap olduğunuz kişilerin kalitesi belli. Twitch'de 2 dakika gezin yorumları vs. gördükçe insan soğuyor. Belki yaşınızdan dolayı şu an bunları idrak etmekte zorlanabilirsiniz ama ileride insan ilişkilerinin ne kadar önemli olduğunu anlarsınız.

Hayâline karışmayacağım, karışamam da fakat şunu söylemem gerek ki yazılım piyasasında deneyimli olmak her şeyden daha önemli. Diplomana göre seni yargılamazlar, başarılı olanlara bakacak olursak da lise çağlarının başlarında bilgisayarla tanışıp yazılım yapmış kişiler oluyor genelde. Bu da bir kanıttır tabii. Ben yine de şunu söylemek isterim ki bu hayâlinin ömrü birkaç gün bile değildir.
Belki ama bu benim 6 aydır hayalim. Akıl karı değil ama işte. Zaten şuanda Python ve HTML biliyorum. O kadar ileri düzey yazılım dilleri bilmiyorum tabii ki.

Senin tercihlerine karışamam ama benim önüme bu 2 seçenek sunulsa kesinlikle eğitimi tercih ederim. Oyunu şuanda çoğu kişinin yaptığı gibi eğlencesine her zaman oynayabilirsin ama eğitim öyle değil.

Belki ama bu benim 6 aydır hayalim. Akıl karı değil ama işte. Zaten şuanda Python ve HTML biliyorum. O kadar ileri düzey yazılım dilleri bilmiyorum tabii ki.

Dostum tamam, bu senin hayalin. Diyelim ki günümüzün en değerli hazinesini, yani okumayı terk ettin. E-Spor olayına girdin. Ne yapacaksın? Şu an muhtemelen 13-14 yaşındasın. 15 yaşında liseye geçtin ve zaten lise kısmen zorunlu değil. Mesela 15 yaşına geldin, liseyi kazandın ve ilk sene 10 gün gitmedin. Sonra zaten hiç kimse aramıyor, sormuyor. 10 günü geçince sene sonunda sınıfta kalıyorsun. Öbür sene yine aynısını yapıyorsun ve bu sefer atılıyorsun. Artık tamamen liseden atılmış oluyorsun 16-17 yaşlarındayken. Doğru mu anladığım? Okumamak vesaire derken tam olarak anlatırsan sevinirim. Benim anlattığım gibi ortaokul mezunu olarak kalacak ve E-Spor olayına mı yöneleceksin? İkisinin bir arada kalacağını sanmıyorum. Üniversite sınavını kazanmak zor. O dediklerini kazanmak çok daha zor. Artı olarak üniversite zaten zor. Üniversite okurken ki geçim şartları zor. Üniversiteyi bitirdikten sonraki çalışma hayatı da zor. İkisini bir arada götürmek mümkün mü, bilmiyorum. Mümkün olacaksa da kalitesi yüksek üniversiteler ve bölümler ile yürütmek çoook zor. Bir de ders çalışmayı seviyor musun?

Dostum tamam, bu senin hayalin. Diyelim ki günümüzün en değerli hazinesini, yani okumayı terk ettin. E-Spor olayına girdin. Ne yapacaksın? Şu an muhtemelen 13-14 yaşındasın. 15 yaşında liseye geçtin ve zaten lise kısmen zorunlu değil. Mesela 15 yaşına geldin, liseyi kazandın ve ilk sene 10 gün gitmedin. Sonra zaten hiç kimse aramıyor, sormuyor. 10 günü geçince sene sonunda sınıfta kalıyorsun. Öbür sene yine aynısını yapıyorsun ve bu sefer atılıyorsun. Artık tamamen liseden atılmış oluyorsun 16-17 yaşlarındayken. Doğru mu anladığım? Okumamak vesaire derken tam olarak anlatırsan sevinirim. Benim anlattığım gibi ortaokul mezunu olarak kalacak ve E-Spor olayına mı yöneleceksin? İkisinin bir arada kalacağını sanmıyorum. Üniversite sınavını kazanmak zor. O dediklerini kazanmak çok daha zor. Artı olarak üniversite zaten zor. Üniversite okurken ki geçim şartları zor. Üniversiteyi bitirdikten sonraki çalışma hayatı da zor. İkisini bir arada götürmek mümkün mü, bilmiyorum. Mümkün olacaksa da kalitesi yüksek üniversiteler ve bölümler ile yürütmek çoook zor. Bir de ders çalışmayı seviyor musun?
Ders çalışmayı seviyorum notlarım zaten iyi şuanda ama ben ortaokul mezunu olarak kalmayacağım. Ben o kadar çok düşkün değilim bilgisayara. Yani gidip 7-10 saat arası bakmam. Şuanda bile ders çalışıp boş zamanlarımda eğlenmek için giriyorum ve galiba yazılımı seçeceğim. Dedikleriniz doğru geleceğimi riske atamam bir hayal için ama biraz üzmedi de değil :).
Bu arada daha çok oyun geliştirmeyi seviyorum, Unreal Engine 3 ile.

@Silinen üye en doğru seçimi yaparsın, tebrik ederim. Hayat kolay değil, kumar oynamaya da hiç gerek yok. Ders çalışmayı seven biriysen sende o potansiyel var demektir. Ki bu sevgiyi ve başarıyı da terk etmek doğru olmaz. Dolaysıyla okumak gerekir. Zaten bu devirde ne olursa olsun okumaya tutunmak gerekir. Ki çok değil, birkaç sene sonra çok daha iyi anlayacaksın bu dediklerimi. Başarılar dilerim. Umarım istediğin olur.

Tabiki yazılım mühendisliği hocam. E-Spor'u garantileyemessin. Herkesin dediği gibi bugün var yarın yok. Oyun oynamaya hala devam edebilirsin. Fobi olarak devam etmeni öneririm.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı