Ekran kartında yonga seti ve GPU nedir?

:) GPU mimarisine bakın dediği şey aslında yeniliği ve eskiliği, yani RTX 2060'daki GPU mimarisi ile RTX 2080Ti'dakika GPU mimarisi de aynı, sadece içindeki birimlerin sayıları ve hızları farklı oluyor, demek istedikleri bu.

:) GPU mimarisine bakın dediği şey aslında yeniliği ve eskiliği, yani RTX 2060'daki GPU mimarisi ile RTX 2080Ti'dakika GPU mimarisi de aynı, sadece içindeki birimlerin sayıları ve hızları farklı oluyor, demek istedikleri bu.

İkinci el alırken ürünün yapımcısının sitesinden gidip bakacağız sanırım doğru mu?

Hayır yani işte ekran kartı alırken GPU mimarisine bakın diyorlar ya neyine bakacağız nasıl bileceğiz iyi mi kötü mü? :)
Şuan Turing mimarisi yani RTX serisi ekran kartlarında kullanılan mimarı yanlış bilmiyorsam en iyisi. Nvidia 2020’nin ilk yarısında RTX 3000 serisini çıkardığı zaman Ampere mimarisine geçecek. Amd bir hamle yapmaz ise çıktığı zaman en iyi mimari Ampere olacak.

Şuan Turing mimarisi yani RTX serisi ekran kartlarında kullanılan mimarı yanlış bilmiyorsam en iyisi. Nvidia 2020’nin ilk yarısında RTX 3000 serisini çıkardığı zaman Ampere mimarisine geçecek. Amd bir hamle yapmaz ise çıktığı zaman en iyi mimari Ampere olacak.

Ben ikinci el ekran kartları falan için bakıyorum da haliyle onlar eski ekran kartları oluyor. Yani günümüze göre 10 yıl öncesine kadar. O kartlardaki iyi mimari hangisi oluyor?
Hala anlamadın sanırım, yani GPU mimarisi dediği ekran kartının nesli oluyor mesela GTX750ti<GTX980<RTX2070 gibi.

Gerçekten mi? 😊 İnan o nesil meselesini 9-10 yerde gördüm ama bana onunu mimari olduğunu kast eden hiç bir yazı gelemdi inanır mısın kral. :) Hay eline sağlık. Bildiğimiz şeyi bile bilmiyormuşuz hale bak.

2010 yılında çıkan ekran kartlarına bakabilirsin.
Eğer hangisi güçlü bunların dersen YouTube'a yazıp FPS karşılaştırma videolarına bakabilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı