Ekran kartında yonga seti ve GPU nedir?

Clementine

Hectopat
2.el ekran kartlarına baktığım sitelerde yonga seti ve marka diye iki ayrı bölüm var ve ikisinde de neredeyse aynı markalar var?
Chipset=yonga seti diye internette yazanlar olmuş ve açıklamışlar fakat ben tam anlayamadım. Zaten yonga seti anakartta bulunur falan demişler. Ama o zaman niye ekran kartlarına bakarken yonga seti diye kısım var bunu anlamadım.

Bir diğer konuda 'ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir'diye sosyalde gezerken birçok kişi GPU mimarisi demiş ama bu tam olarak nedir GPU denilen şey ekran kartının markası mıdır?

Özetleyecek olursak sorularım şöyle;

1.ekran kartında 'yonga seti (chipseti)' nedir? Deliye anlatır gibi açıklarsanız sevinirim.
2. ekran kartı alımında dikkat edilmesi gereken en önemli şey olan GPU nedir? Bunu da aynı şekilde açıklarsanız çok makbule geçer.

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Harici ekran kartında Chipset bulunmaz.

Chipset nedir?

s1.png

Chipset yeni nasıl anakartlar da tam olarak şuradadır.

Görünüşü aynı işlemciyi andırır, fakat işlevi farklıdır.
Burada yatan yonganın görevi;
Güney Köprüsü;
Bilgisayarın diğer çevre birimlerini (PCI, USB, IDE, SATA, BIOS vb.) denetler ve aralarındaki konuşmayı sağlar diyebiliriz.

Eski anakartlarda ayrık olan kuzey köprüsü;
Kuzey Köprüsü;
Bilgisayarın ekran kartının takıldığı portu (AGP), mikroişlemciyi (CPU) ve bellek biriminin (RAM) çalışmasını kontrol etmektedir.

Artık yeni nesil işlemcilerde bu işlemcinin içine gömülüdür, eskiden bu şekilde ayrık gözüküyordu.
kuzey-güney-köprüsü.jpg

İşlemci nedir?
dieshot.jpg

Tam olarak böyle aynı metropol şehirlere benzer bir yapısı var, zaten neler olduğu üstünde yazılı fakat bu bir örnek hepsinin içi bu şekilde olacak diye bir şey yok, tamamen mimari ile alakalı.

s1.png

GPU;
Mimarisi değişkenlik göstermekle birlikte çoğu zaman buna benzer, sadece tek bir iş yapmak için üretilmiştir, görüntü işlemek.
nv.jpg

Ekran kartı üstündeki bileşenler;

gpu-nedir-ekran-karti-nedir-fotograflar-3-gelgez.jpg

O yonga üreticisi, yonga seti diye yanlış yazmışlar siteye.

Eskiden böyle farklı farklı yonga üreticileri olduğu için siteye destek amaçlı yazılmış, günümüzde şu anda aktif olarak;
  • Harici NVDIA yonga
  • Harici ve dahili AMD yonga
  • Dahili Intel yonga
GPU üretmektedir.

O yonga üreticisi, yonga seti diye yanlış yazmışlar siteye.

Eskiden böyle farklı farklı yonga üreticileri olduğu için siteye destek amaçlı yazılmış, günümüzde şu anda aktif olarak;
  • Harici NVDIA yonga
  • Harici ve dahili AMD yonga
  • Dahili Intel yonga
GPU üretmektedir.

Tam anlayamadım. Yani ekran kartlarında yonga üreticisi var. Yonga seti yok ve ekran kartındaki yonga üreticileri şu anda aktif olakara 3 tane onlarda NVDIA, AMD ve INTEL doğru mu?

Bir de GPU mimarisi nedir açıkladınız mı yoksa ben mi gördüm de anlamadım?

Evet mesela Intel şu anda sadece işlemci içine gömülü dahili GPU yapıyor, NVDIA sadece harici bir GPU çıkartıyor ve ekran kartı üreticileri(Asus, MSI vb.) onları kullanıyor.

GPU mimarisi kısa ve özet olarak bu;

Yani bir mimar nasıl binayı tasarlıyor ise GPU'nun içindeki transistörlerin konumları ve boyutlarını farklı oluyor, yeni ekleme bir birim koyuyorlar mesela RTX kartlardaki Işın izleme(Ray Tracing) teknolojisi gibi.
gxmyxo2c5yf11.png

Evet mesela Intel şu anda sadece işlemci içine gömülü dahili GPU yapıyor, NVDIA sadece harici bir GPU çıkartıyor ve ekran kartı üreticileri(Asus, MSI vb.) onları kullanıyor.

GPU mimarisi kısa ve özet olarak bu;

Yani bir mimar nasıl binayı tasarlıyor ise GPU'nun içindeki transistörlerin konumları ve boyutlarını farklı oluyor, yeni ekleme bir birim koyuyorlar mesela RTX kartlardaki Işın izleme(Ray Tracing) teknolojisi gibi.
Eki Görüntüle 489362

Kaç tane GPU mimarisi var ve en iyileri hangileri?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı