Elegoo Neptune 4 Pro Nozzle tablaya vurmaya başladı

ReplayTone

Hectopat
Merhabalar! Yaklaşık 3 ay önce bir tanıdık tavsiyesiyle 2 tane Elegoo Neptune 4 Pro aldım. Bir tanesi sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam ediyor, diğerinin ise ilk 2-3 baskıdan sonra nozzle kısmı tablaya bildiğiniz vurmaya (tablayı delecek kadar) başladı. Yurtdışına seyahat etmemden ötürü geri aracı firmaya gönderemedim. Bunun için bir çözüm yolu var mıdır? Varsa hangi adımları uygulamalıyım ?

Ek bilgi: 3D yazıcılarda yeniyim. Çok fazla tabir bilmiyorum. Basit, temel kavramları, nasıl baskı atılabileceğini, hangi programların kullanılması gerektiğini biliyorum. O yüzden teknik konulardan bahsederken detaylı yazarsanız çok sevinirim.

Okla gösterilen sensörü sabitleyen vida gevşemişse sensör yamuk duruyor olabilir. Eğer sorunu buysa sensörü yeniden tablaya dik pozisyona getirip vidasını sıkabilirsin.
IMG_20230822_095649.jpg

Merhabalar! Yaklaşık 3 ay önce bir tanıdık tavsiyesiyle 2 tane Elegoo Neptune 4 Pro aldım. Bir tanesi sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam ediyor, diğerinin ise ilk 2-3 baskıdan sonra nozzle kısmı tablaya bildiğiniz vurmaya (tablayı delecek kadar) başladı. Yurtdışına seyahat etmemden ötürü geri aracı firmaya gönderemedim. Bunun için bir çözüm yolu var mıdır? Varsa hangi adımları uygulamalıyım ?

Ek bilgi: 3D yazıcılarda yeniyim. Çok fazla tabir bilmiyorum. Basit, temel kavramları, nasıl baskı atılabileceğini, hangi programların kullanılması gerektiğini biliyorum. O yüzden teknik konulardan bahsederken detaylı yazarsanız çok sevinirim.
Baskı plakasını takıyormusun? altın rengi olan metal bir levhadan bahsediyorum. z offset ayarını nasıl yapıyosun? kağıda sürttüğünü hissetmen yeterli kağıt oynamıyorsa veya zor hareket ediyorsa tablaya fazla yakındır. ayrıca z offset ayarını tabla hizalamadan sonramı yapıyosun? ilk tablayı kalibre et sonra z offset ayarla sonra otomatik yatak seviyeleme yap yazıcı ekranından.

Hocam konu açtım ama kimse cevap vermedi. Sen yetkili bir abiye benziyorsun, fikirlerine ihtiyacım var. 3D yazıcı almak istiyorum. Hem hobi olarak hem de detaylı figür basıp sergilemek istiyorum. Biraz araştırdım figürlerin ayrıntılı kısımlarını sla ile diğer ayrıntı gerektirmeyen kısımlarını FDM ile basma fikri aklıma yattı. Bütçem 25.000 TL iki yazıcı için.
Boyama, zımparalama, tahta macun konusunda tecrübem ve azıcık yeteneğim var diyelim.

Geri
Yukarı