En Eski Bilgisayar Anılarımız

PhemiusTR

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar iyi günler, geçtiğimiz günlerde şöyle bir geriye gittim ve ilk bilgisayar tecrübelerim hâlen aklımda ve"vay be! Ne günlerden gelmişim" dediğim günlerden birini paylaşmak istiyorum. Biraz eğlenceli birazda nostalji tadında burada yaşadıklarımızı paylaşalım diyorum. İlk olarak ben anlatayım.
5 Yaşındaki zamanlarımdan bir kısmını anlatacağım. Dedik ya; en eski bilgisayar anılarınızı anlatın diye. Buna istinaden çok geriye gittim. O zamanlar insanlar bilgisayar ile yeni yeni tanışıyorlar. 10 kişide 1 kişinin bilgisayarı falan vardı herhalde o zamanlar. Hiç unutmam Monitörümüz tüplü beyaz bir monitör idi. ”Funkey” yazardı. O meşhur “toplu”farelerden vardı. Gayet de iyiydi :) Windows 98 işletim sistemine sahip idi. Oldukça da hızlı bir performansı olduğunu söyleyebilirim. Yani bugünün SSD hızı gibi bir hıza sahipdi, ancak bu açılış kapanış adına söylediğim bir şey. O zamanlar pek anlamıyoruz tabi veri aktarımı vs. yapmadık pek. O yaşımda tüm kablolamalarını söküp baştan takardım. İçimde resmen gerçek bilgisayar kullanıcısı yatıyormuş meğer. Oyun olarak böyle küçük oyalanmalık oyunlar var idi. Basketi, işte tetris tarzı oyunlar. Bir polisin suçluları kovalamasını anlatan bir oyun vardı(adını hatırlayamıyorum, biz savaşçı olarak koymuştuk. ) Bir de motosiklet yarışı vardı o efsane idi. İşin garip tarafı ise hâlen düşünüyorum o oyundan korkuyordum sanırım. Bizimkiler çok severdi ancak garipliktir ki korkuyordum ve oyunu uğraşa uğraşa sildim :D Bilgisayardan anlamıyorum pek ama oyunu kaldırmayı başarmıştım :D Hatta bizimkiler gülmüştü bana. Nasıl yaptın? Demişlerdi. Bilgisayarın teknik özelliklerini bilmiyorum ancak bozulduğunda tamirciye vermiştik ve içindeki RAM'i çalmışlardı. Bunu sonradan öğrendik. O meşhur Winamp üzerinden Don Omar-Dale Don Dale müziğinin sesleri hala kulağımda :) Daha çok yazılır ancak okurken sıkılmayın istedim. Konuya da bir resim bırakıyorum:

windows98.jpg

Seni unutmayacağım ilk göz ağrım :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Liseden 10 kişi çıkıp, Counter Strike 1.5 ve 1.6 oynardık. Ayrıca arkadaşın dediği gibi GTA Vice city tadından geçilmezdi. Yine toplu olarak midtown madness 2 altın kapmaca zevkliydi. Yine need for speed... Tabi ki tüm bunları Windows XP proffesional da oynardık. O zamanlar vista da vardı ama XP tartışılmaz kraldı...

İlk PC ile tanışmam abimin PC'si ile olmuştu 10 yaşlarımdaydım. Klavyesinde bir tuş bozulduğu için beni dövmüştü ve kullanmamı yasakladı. Elime geçen harçlıklarımı internet kafeye vermeye başlamıştım. 15 yaşımdayken anneme masaüstü aldırmıştım bir tane. Ama O da 1 sene içerisinde bozuldu 20 yaşıma kadar yine bilgisayarsız kaldım. Liseyi bitirdiğimde anneme bir laptop aldırdım onu 1 sene kadar kullandım ama o da bozuldu. 23 yaşıma geldiğimde kredi çekip Monster aldım o bozulmadı ama. :) Ona gözüm gibi bakıyorum.

İlk PC ile tanışmam abimin PC'si ile olmuştu 10 yaşlarımdaydım. Klavyesinde bir tuş bozulduğu için beni dövmüştü ve kullanmamı yasakladı. Elime geçen harçlıklarımı internet kafeye vermeye başlamıştım. 15 yaşımdayken anneme masaüstü aldırmıştım bir tane. Ama O da 1 sene içerisinde bozuldu 20 yaşıma kadar yine bilgisayarsız kaldım. Liseyi bitirdiğimde anneme bir laptop aldırdım onu 1 sene kadar kullandım ama o da bozuldu. 23 yaşıma geldiğimde kredi çekip Monster aldım o bozulmadı ama. :) Ona gözüm gibi bakıyorum.
Çok iyi :D Ama sorun bence sendeymiş o zamanlar :)

Sene 94 MS-DOS sistemli kuzenin bilgisayarda Golden Axe oyunu ile başladım bu yolculuğa. Dave, Mario falan vay be. Düşününce 25 sene öncesine göre efsane oyunlardı.

İlk bilgisayarımız Hollanda'dan gelmişti. Akraba getirmişti. Yatay kasaydı ve Windows 95 vardı. Kuzenin eşi ben yokken bize gelmiş, anneme sormuş "Kasanın fanını kullanıyor musunuz?" diye. Annem de ben bilmem oğlum bilir diyeceğine "Yok" demiş. Ben de geldiğimde ne bileyim fan olmadığını. Açtım, o zaman kapanma gibi bir özellik yok tabi. Bilgisayar o gün şalteri indirdi. O günden sonra 2010'a kadar internet cafelerde takılmıştım..

İlk bilgisayarı teyzemlerin evinde görmüştüm. O zamanlar Windows 7 çıkmıştı o meşhur pasta yapma oyunu felan vardı. Gelirdim bütün gün onu oynardık, pastayı hatalı yapınca ordaki aşçı kızıyordu, o aşçı kızınca ben korkup kaçıyordum sinirlendi bana diye 😁 Şu resimde gördüğünüz tüplü monitör vardı. Teyzem monitörü sattı herhalde ama kasa hala duruyor. Çok özledim o günleri çook...
6faf993f515936ad9e525bdd8f929ed8.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı