En Eski Bilgisayar Anılarımız

Size bir anımı paylaşayım kimseye paylaşmadığım :) . Eskiden tabi bundan 15 sene önce falan tabi durum o zamanlar iyi değil bilgisayar almak görünce aklımızın çıktığı dönem. Tabi bizim komşu oğluna bilgisayar almıştı oğluna meşhur Pentium 4 zamanları. Oyunları da kurmuş tabi ağzımız açık izlerdik 2 arkadaş onlara gittiğimizde. Biz tabi çocuğuz aramızda anlaşıp sırayla oynardık. Ulan bu velet sıra bana geldiğinde fişi çekerdi oynatmazdı. sonra fişi geri takardı açar kendi oynardı. Sonra al sen oyna deyip yine fişi çekerdi öyle saçma bir hikaye işte. Sonra dedim ki biriktireceğim paramı ve en güzel bilgisayardan alacağım dedim çocuksun tabi nereye alıyorsun. Gel zaman git zaman çok şükür şuan en güzel sisteme sahibim velhasıl bana neyi öğretti derseniz hani ben dedim ya en güzelini alacağım diye kendime sürekli en iyisini araştıra araştıra donanım bilgimi beynime doldurmuş oldum. Ne olursa olsun güzel zamanlardı. Zaman su gibi akıp gidiyor kırmayın birbirinizi gençler :) . Buda böyle bir anım.

Vezne sırası gibi sıra beklemek, sınırsız açtırma ikilemi yaşamak; Samsung syncmaster 793df ile 1.6'nın haritalarını keşfetmek, masa 5'in süresinin dolması, yarım saat daha uzatmak ve kapanış.

Şimdi daha profesyonel olsa da, o zaman başkaydı..

İnternet kafede ilk oynadığım oyun GTA San Andreas'tı. Bayağı bir internet kafe'de takıldım. O zamanlar knight online var tabi. Ben bu oyunu pek bilemezdim. Bana kimsede göstermemişti skill pointlerin nereye atanacağını. Neyse yıllar geçti. Anneannem bilgisayar aldı. Bende oradaki satıcı adama sorduğum soru hala dün gibi aklımda. Bu bilgisayar Battlefield 3 en yüksek ayarlarda açar mı? diye sormuştum. O da açar dedi. Neyse mutlu mutlu ayrıldık. Bir kaç gün sonra eve geldi. Tabi birde servis gelip kurdu internet bağlantısı filan derken. Hee internet bağlantısı demişken şunu anlatmam lazım. İnternet bağlattırmaya gittik işte sınırlı seçiyoruz. Adam sınırı aşarsanız fiyat artar dedi. Bizimkiler bağlatmayacak sandım. Bende hemen vallhi aşmam sınırı hemen kapatırım diyorum. Beni dinlemeyip sınırsız yapalım dediler. O zaman ki yaşadığım şoku unutamıyorum. İnternette bağlandı. Oyun nereden indirilir. Bilmiyorum. Saçma sapan sitelerden oyun indirmeye çalışıyorum. Birkaç ay geçti böyle. Sürekli araştırıyorum. Sonunda torrent'i keşfettim :D Allah dedim. Yaşadın olum. :D Tabi o zamanlar tüm oyunlar tek bilgisayarla oynayabileceğimi sanıyorum. Kaç yıl geçerse geçsin. Çıkanı oynarım, çıkanı oynarım. Mutluluktan uçuyorum. :) Hemen bir oyun indirdim. Galiba Battlefield 3'tü tabi oynamam lazım. :D İndirdim işte. Ayarları en yükseğe aldım. Oyun kasıyor öyle bir kasıyor ki. Yok ya oyun yüzündendir dedim başka oyun indirdim. O da kastı. En düşüğe alınca rahatladı. Tabi forumlarda sordum. O bilgisayarla oyun oynayamazsın dediler. Çok moralim bozuldu. Call of duty modern warfare 3'te gölgeleri açıyorum bir tık daha kazanayım biraz daha iyi görünsün diye ama olmuyor FPS 25'e düşüyor. Videoları izliyorum adamlar grafikleri açmışlar çok güzel gözüküyor. Bende ki çamur gibi gözüküyor. Annemlere de diyemiyorum tabi. Daha 1 sene filan anca oldu. En sonunda dedim. Bilgisayarın özellikler düşükmüş oyun kasıyor yeni toplama bilgisayar almamız gerek dedim. Aldığım cevap. O zaman oyun oynama. Dediler. Düşük ayarlarda oynuyorum ben yüksek ayarlarda oynamak istiyorum dedim. Evde bir bilgisayar varken 2. si alınmaz dediler. 6 Yıl uğraştım. En sonunda yine anneannem aldı. Seni çok seviyorum anneannem. ♥

Eksi bilgisayarın özellikleri, nasıl unutulabilir ki.

• Pegatron IPX-41D3
  • Pentium dual core e6800 3,5 Ghz
  • 4 GB RAM (markayı bilmiyorum.)
  • ATİ Radeon HD 6350
  • PSU bilmiyorum.
  • HDD 500 GB sagate
  • 8 MB/s ilk 50 GB AKK daha sonra 100 GB yaptırdık. 8 MB dediğim 800 kb/s
  • Windows 7 Home Basic 64 Bit
HDD'de ne sağlammış arkadaş. Hala çalışıyor.

Son olarak şunu da söylemek istiyorum. O zamanlar daha güzeldi. Tamam oyunu yüksek ayarlarda oynayamıyorduk. Güzel bir bilgisayarım olsa ne oynarım be diyorduk ama şimdi hiç oynamıyoruz. O zamanlar daha mutluyduk.

2. Part yeni bilgisayarı alış hikayem.

Ben her ne kadar internetten almak istesem de ailem bir şey olur diye aldırtmadı. Bir tane bilgisayarcıya girdik 2000 TL'ye toplama bilgisayar almak istiyorum dedim. Bu bilgisayarda oyun oynayacağım dedim. Tamam dedi. Bir şeyler toplamaya başladı. Bu bilgisayarla oyun oynar mıyım dedim. Oynarsın dedi. Parçalara bakabilir miyim dedim. Gösterdi. Aman Allahım o ney öyle. CPU ve RAM'e yüklenmişte yüklenmiş. En yükseğini koymuş. Ekran kartına birde bakıyorum. Nvidia'nın düşük bir modeli. Tabi technopatın videolar sayesinde olayı yalayıp yuttuğum için ekran kartının soldan ikinci rakamına baktım hemen. düşük bir ekran kartı işte. Hemen bu bilgisayar benim oynayacağım oyunlarda ağlar dedim. Olmaz dedim ve çıktım. İlk bilgisayarı aldığım yere geldik. O adam yok tabi başka birisi var. Hazır PC bakıyoruz. Adama bilgisayar almak istiyorum. Ekran kartına bakabilir miyim dedim. Tabi nereden açılıyor dedi. Orada internet filan yok tabi. Aygıt yöneticisinden bakabiliriz dedim. Açtı baktım. O da kötü i7 koymuşlar ve 16 GB RAM var ama ekran kartı kötü. Buda olmadı. Yine bizimkileri ikna etmem gerek. Hala buradan alsaz filan diyorlar ama baktık özellikleri kötü diyorum. Bilgisayarı alalım ekran kartını değiştirelim diyorlar hem anakartın PCI expres hızı uymaz hemde PSU yetmez. Onları aldık. Ekran kartı kasaya olmazsa. Birde kasayı değiştirmemiz gerek dedim. Bizim internetten almamız gerek dedim. En sonunda ikna oldular. Şu anda 5 yıldır kullandığım bilgisayarımı vatan bilgisayardan 16.10.2014 tarihinde aldık.

Yeni bilgisayar özellikleri

• AMD FX8320 3,5 GHz (Kışın 4,2 GHz OC'li Yazın sıcak olduğu için kışın OC'li.)
  • Asus M5A97 R2.0
  • Asus R9 380 4 GB
  • 120 GB SSD + 1 TB WD Ram + 500 GB HDD (Eski PC'den gelen HDD)
  • 24 MB/s internet.
  • Windows 10 PRO 64 Bit

Geri
Yukarı