Çözüldü Ender 3 V3 SE nozül dolguya sürtüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ottmn

Hectopat
Merhaba, daha önce bu cihazın devam edebilme özelliğiyle ilgili konu açmıştım ve o sorun çözüldü ancak şu an daha önemli bir sorun var ne yaptıysam çözemedim bilgili arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Başlıkta da belirttiğim gibi baskı sırasında nozül dolguya sürtüyor, öyle ki dolgu esnasında makineyi titretiyor ve tırrr diye sürtme sesi oluyor. Dolgu hızını varsayılan değer olan 180'den sırasıyla 120-100 olacak şekilde değiştirip denedim yine aynı. İncelerken dolgu yüzeylerinin ve birleşim yerlerinin pürüzlü olduğunu, hatta birleşim yerlerinde çapaklanma olduğunu fark ettim. Nozül bu pürüzlenme yüzünden sürtüyor. İşin garip kısmı alt katman, üst katman ve duvarları yazarken hiçbir şekilde sürtmüyor. Katmanlar da duvar yüzeyleri de oldukça kaliteli çıkıyor.

Bunun bir ayarı var mıdır? Bunu nasıl çözebilirim? Cihaza zarar vermesinden korkuyorum. Cihazı alalı 2 hafta oldu cihazdan soğuttu resmen.

Çözüm
Ben geri çekme sesi ilgimi çekecek kadar ses çıkaran makine görmedim ama belki kayıttandır. Hızı yüksekse 40mm/sn civarına çekilebilir, çekme miktarını kendi makinemde 0.5mm olarak kullanıyorum ama makineden makineye bir miktar değişebilir.

Geri çekme miktarı ve itme/çekme hızlarından olabilir yaşadığın sorun. Ayarlar doğruysa nozülün dibindeki PTFE boruyu kontrol edebilirsin, belki ucunda deformasyon olmuştur.
Hocam Allah yardımcınız olsun. Bu yazıcıdan bayağı bi çektiniz :). İnşallah bir an evvel tüm sorunları çözer memnun bir şekilde kullanırsınız.

Micro sd kartı biçimlendirip deneyin. Bazen bende yazıcı sd kartı görmüyor biçimlendirince görüyor.
Sağ olsun hocam. Vallahi illallah ettirdi. Kaç kez biçimlendirdim ama bana mısın demiyor. Domirobot'a göndermek için çektiğim videoyu da ekleyeyim bari.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Fat32 ve 4096 byte şeklinde formatlamak gerekiyor, öyle yapıyorsan daha ufak kapasiteli bir kart ile deneyebilirsin. Dosyayı talimatlara paralel şekilde kopyaladın mi diye kontrol etmekte de fayda var.
Dediğiniz şekilde yaptım. Şu videodakileri adım adım takip ettim ama nafile. Sd kart 4 gb.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu an yüklü olan sürüm ilk firmware mi yoksa ikincisi mi?
İlki ise sadece anakartınkini tekrar yüklemeyi de deneyebilirsin. SE'de durum değişti mi bilmiyorum ama Ender 3 V2lerde aynı dosyayı ikinci kez kurarken dosya ismini değiştirmek de gerekiyordu, onu araştırıp deneyebilirsin.

Creality cloud'dan dosyayı indirdiysen Creality.com'dakini de deneyebilirsin. Zipli halde boyutları farklı.

Şu an yüklü olan sürüm ilk Firmware mi yoksa ikincisi mi?
İlki ise sadece anakartınkini tekrar yüklemeyi de deneyebilirsin. SE'de durum değişti mi bilmiyorum ama Ender 3 V2'lerde aynı dosyayı ikinci kez kurarken dosya ismini değiştirmek de gerekiyordu, onu araştırıp deneyebilirsin.

Creality Cloud'dan dosyayı indirdiysen Creality.com'dakini de deneyebilirsin. ZIP'li halde boyutları farklı.

Aldığımda cihazla gelen yazılım yüklü şu an. 1.0.4

Videoda önce ekran sonra cihaz güncelleniyor diye teyit amaçlı Domirobot'a da sordum videodakiyle aynı işlemleri yapın dediler. Açıkçası bozmaktan korktuğum için videodakinden farklı bir işlem yapmaya çekiniyorum.

Youtube videosundaki linkten indirdim. Sizin verdiğinizle aynı link.

Anladım. Tercih senin tabii ama 1.0.4 yüklü ise tekrar ekran firmware'ini yüklemeden de 1.0.4'ün anakart firmware'ini yükleyebiliyorsin.

Bu arada son videonda gyroid kullanmadığını görüyorum, hatları üst üste bindirdiğin sürece bu sorun devam eder. 50mm/sn'den daha yüksek hızlarda ve gyroid ile denemeler yapıp makinenin sınırını belirleyebilirsin. Yapacak olursan testleri PLA ile yap, MVS sebepli.

Son düzenleme:
Anladım. Tercih senin tabii ama 1.0.4 yüklü ise tekrar ekran Firmware'ini yüklemeden de 1.0.4'ün anakart Firmware'ini yükleyebiliyorsin.

Bu arada son videonda gyroid kullanmadığını görüyorum, hatları üst üste bindirdiğin sürece bu sorun devam eder. 50mm/sn'den daha yüksek hızlarda ve gyroid ile denemeler yapıp makinenin sınırını belirleyebilirsin. Yapacak olursan testleri PLA ile yap, MVS sebepli.

Gyroid denedim onda sürtme yapmadı ama tabla ve kafayı aşırı sarsıyor. Daha uzun süreçte sıkıntı olur mu diye endişe ettim. Siz sürekli gyroid mi kullanıyorsunuz?
Bir de bu sorun ortaya çıkmadan önce de aldığımdan beri Grid dolgu düzeni kullanıyordum. Bu sorunun sonradan ortaya çıkması üstelik herkeste olmadığı halde nadir olan durumun bana denk gelmesi canımı sıkıyor, mutlaka çözümü olmalı ve çözememek deli ediyor.
Pla ve creality marka ile deniyorum. MVS dahil denemediğim şey kalmadı

Gyroid denedim onda sürtme yapmadı ama tabla ve kafayı aşırı sarsıyor. Daha uzun süreçte sıkıntı olur mu diye endişe ettim. Siz sürekli gyroid mi kullanıyorsunuz?
Bir de bu sorun ortaya çıkmadan önce de aldığımdan beri Grid dolgu düzeni kullanıyordum. Bu sorunun sonradan ortaya çıkması üstelik herkeste olmadığı halde nadir olan durumun bana denk gelmesi canımı sıkıyor, mutlaka çözümü olmalı ve çözememek deli ediyor.
Pla ve creality marka ile deniyorum. MVS dahil denemediğim şey kalmadı
Nasıl yani hocam? Gyroid sorununuzu çözdü mü? Öyleyse neden Gyroid kullanmıyorsunuz? Sarsıntıyla bişey olmaz yazıcıya. Gyroid kullanıp bi video atar mısınız? Bahsettiğiniz aşırı sarsma ne derecede merak ettim. Belki de sorun olmayacak veya somunları sıkınca çözülecek seviyededir ve Gyroid iç dolgu ile sorunsuz kullanırsınız yazıcıyı. Ben Gyroid ile deneme yaptım aşırı bir sarsıntı olmadı sürtme de yoktu ama ben belkide bastığım parça nispeten küçük diye sürtme olmamıştır diye düşündüm. Dediğinize göre Gyroid sorunu çözüyor.

Nasıl yani hocam? Gyroid sorununuzu çözdü mü? Öyleyse neden Gyroid kullanmıyorsunuz? Sarsıntıyla bir şey olmaz yazıcıya. Gyroid kullanıp bir video atar mısınız? Bahsettiğiniz aşırı sarsma ne derecede merak ettim. Belki de sorun olmayacak veya somunları sıkınca çözülecek seviyededir ve Gyroid iç dolgu ile sorunsuz kullanırsınız yazıcıyı. Ben Gyroid ile deneme yaptım aşırı bir sarsıntı olmadı sürtme de yoktu ama ben belki de bastığım parça nispeten küçük diye sürtme olmamıştır diye düşündüm. Dediğinize göre Gyroid sorunu çözüyor.

Videosunu attığım parçada kısa bir süre denedim hocam detaylı deneme yapmadım. Müsait olunca gyroid ile bir video çekerim. Kesin çözüm diyecek kadar denemedim. Asıl konu Grid ile ilk zamanlar sürtmezken durduk yere neden sürtmeye başladı ve neden çözülmüyor? Sonuçta herkes gyroid kullanmıyor ve sürtme çok az kişide oluyor.

Araya şu soruyu da sıkıştırayım :) Baskıya başlarken ilk 4-5 Cm'lik kısım parça parça bozuk oluyor sonrasında düzgün devam ediyor. Bu ilk aşamada filamenti düzgün dökmemesinin sebebi ne olabilir? Geri çekme ayarlarından itme hızını mı artırmam gerek acaba?

Videosunu attığım parçada kısa bir süre denedim hocam detaylı deneme yapmadım. Müsait olunca gyroid ile bir video çekerim. Kesin çözüm diyecek kadar denemedim. Asıl konu Grid ile ilk zamanlar sürtmezken durduk yere neden sürtmeye başladı ve neden çözülmüyor? Sonuçta herkes gyroid kullanmıyor ve sürtme çok az kişide oluyor.
Hocam evet çoğu kişi Gyroid kullanmıyor ama Gyroid sizin sorununuzu çözüyorsa neden kullanmayasınız? Bahsettiğiniz gibi ilk etapta bu sorun yoktu şimdi var. Sorunun asıl kaynığını bulamıyorsanız bu şekilde çözemenin bir zararı yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı