Çözüldü Ender 3 V3 SE nozül dolguya sürtüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ottmn

Hectopat
Merhaba, daha önce bu cihazın devam edebilme özelliğiyle ilgili konu açmıştım ve o sorun çözüldü ancak şu an daha önemli bir sorun var ne yaptıysam çözemedim bilgili arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Başlıkta da belirttiğim gibi baskı sırasında nozül dolguya sürtüyor, öyle ki dolgu esnasında makineyi titretiyor ve tırrr diye sürtme sesi oluyor. Dolgu hızını varsayılan değer olan 180'den sırasıyla 120-100 olacak şekilde değiştirip denedim yine aynı. İncelerken dolgu yüzeylerinin ve birleşim yerlerinin pürüzlü olduğunu, hatta birleşim yerlerinde çapaklanma olduğunu fark ettim. Nozül bu pürüzlenme yüzünden sürtüyor. İşin garip kısmı alt katman, üst katman ve duvarları yazarken hiçbir şekilde sürtmüyor. Katmanlar da duvar yüzeyleri de oldukça kaliteli çıkıyor.

Bunun bir ayarı var mıdır? Bunu nasıl çözebilirim? Cihaza zarar vermesinden korkuyorum. Cihazı alalı 2 hafta oldu cihazdan soğuttu resmen.

Çözüm
Ben geri çekme sesi ilgimi çekecek kadar ses çıkaran makine görmedim ama belki kayıttandır. Hızı yüksekse 40mm/sn civarına çekilebilir, çekme miktarını kendi makinemde 0.5mm olarak kullanıyorum ama makineden makineye bir miktar değişebilir.

Geri çekme miktarı ve itme/çekme hızlarından olabilir yaşadığın sorun. Ayarlar doğruysa nozülün dibindeki PTFE boruyu kontrol edebilirsin, belki ucunda deformasyon olmuştur.
MVS limiti ve gyroid kullanmaya devam etmeni öneririm. Ben Neptune 4'de PLA için MVS'yi 17'de kullanıyorum, SE'deki ısıtıcı blok ve nozül daha ufak olduğu için biraz daha düşük olan bir değere de ihtiyaç duyuyor olabilir, denemek lazım.

Bu arada merakımdan Creality Print kurdum, daha önce bahsettiğin MVS görünürde bir işe yaramıyor, malzeme ayarlarında bir tane daha MVS ayarı var, orada CR_PLA için girilen değer 20. O malzeme profilini ve Creality Print'i kullanmak istiyorsan oradan limitlemen gerekli. Aşağıda MVS'yi 15'e çektiğimdeki baskıdaki değeri görebilirsin. Bu esnada senin gösterdiğin ilk MVS de 10'a ayarlı idi.

mvs10PLA mvs15.png

Gyroid istemiyorsan da grid problemli, slicerların dökümanlarında da bu yazar. Rectilinear ile de deneyebilirsin.

2.jpg

Son düzenleme:
MVS limiti ve gyroid kullanmaya devam etmeni öneririm. Ben Neptune 4'de PLA için MVS'yi 17'de kullanıyorum, SE'deki ısıtıcı blok ve nozül daha ufak olduğu için biraz daha düşük olan bir değere de ihtiyaç duyuyor olabilir, denemek lazım.

Bu arada merakımdan Creality Print kurdum, daha önce bahsettiğin MVS görünürde bir işe yaramıyor, malzeme ayarlarında bir tane daha MVS ayarı var, orada CR_PLA için girilen değer 20. O malzeme profilini ve Creality Print'i kullanmak istiyorsan oradan limitlemen gerekli. Aşağıda MVS'yi 15'e çektiğimdeki baskıdaki değeri görebilirsin. Bu esnada senin gösterdiğin ilk MVS de 10'a ayarlı idi.

Eki Görüntüle 2074882

Gyroid istemiyorsan da grid problemli, slicerların dökümanlarında da bu yazar. Rectilinear ile de deneyebilirsin.

Eki Görüntüle 2074887
Hocam MSV nedir?

@Salih Gürbüz Bu gidişle mecbur kullanacağım zaten hocam :)

@Siyah Martı Kurcalarken o bahsettiğiniz yeri görmüştüm hocam oradan 20'den sırasıyla 10'a kadar düşürüp denemiştim ve sonuç değişmemişti.
Attığınız 2.görseldeki yazıyı daha önce görmemiştim. O görseli eklediğiniz iyi oldu teşekkürler.
Rectilinear ve birkaç dolgu daha denemiştim rectilinear ile malzeme çok dayanıksız ve esnek kaldığı için bir daha kullanmamıştım. Sanırım Gyroid'e mahkum kalacağım. Gerçi o da Grid kadar dayanıklı değil sanırım ama başka çare yok.

Dayanıksız kısmını nereden çıkardın derseniz, aynı baskıyı hem Grid hem gyroid ile denedim esneme anlamında bariz fark vardı.

Son olarak önceki mesajımda bahsettiğim, başlangıç anında 4-5 Cm'lik kısmın sıkıntılı olma durumunun videosunu attım. O neden olur bilginiz var mı?

Z offset ayarı tam. Videoda da görüldüğü gibi aynı kısımdan 2.kez geçerken orayı normal çiziyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Parçanın sağlam olması için infillden ziyade duvar kalınlığını arttırmak daha iyi olur, CNC Kitchen Youtube kanalında ona dair bir video vardı sanırım.

Videodaki kötü basılan kısım slicer önizlemesinde basılıyor gözüküyor mu? Parçanın tabladaki yerini değiştirince aynı sorun oluyor mu ya da her parçada mı bu şekilde oluyor?
Videoda bir takırtı sesi var, o nedir?

Hocam MSV nedir?

Evet yazılımda basıldığı görülüyor. Tablanın neresinde olursa olsun o ilk anda kötü çıkıyor. Cura ve Prusa'da da aynı şekil.

Tıkırtı sesi geri çekme esnasında oluşan ses. Bunun retraction anında olması normal diye biliyorum. Yoksa değil mi? YouTube'da Turaç Can diye bir kanal var ona bu ses sorulunca geri çekme esnasında olan bir ses ve bunun olması normal demişti.

Dosya Ekleri

• resim_2024-01-05_170640229.png
    resim_2024-01-05_170640229.png
    103,4 KB · Görüntüleme: 18
Ben geri çekme sesi ilgimi çekecek kadar ses çıkaran makine görmedim ama belki kayıttandır. Hızı yüksekse 40mm/sn civarına çekilebilir, çekme miktarını kendi makinemde 0.5mm olarak kullanıyorum ama makineden makineye bir miktar değişebilir.

Geri çekme miktarı ve itme/çekme hızlarından olabilir yaşadığın sorun. Ayarlar doğruysa nozülün dibindeki PTFE boruyu kontrol edebilirsin, belki ucunda deformasyon olmuştur.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri çekme miktarı ve itme/çeme hızlarından olabilir yaşadığın sorun. Ayarlar doğruysa nozülün dibindeki PTFE boruyu kontrol edebilirsin, belki ucunda deformasyon olmuştur.

Geri çekme filamente göre 1.0 -1.5 hatta daha yüksek de olması gerekebiliyor. Videoda 1.5 mm idi ve hızı 40 mm/s. Geri çekme ne kadar yükselirse ses o kadar artıyor.

Geri çekme mesafesini düşürüp itme hızını yükseltilce o sorun düzeldi hocam. Teşekkürler.

O bahsettiğiniz tıkırtı sesi de bayağı düştü. Yani geri çekme sesiymiş.
Sürtme sorunu çözüldü mü? Ben Gyroid ile bir Lithophane standı basmıştım. Grid ile arasındaki farkı bilmiyorum ama sert sağlam şekilde çıkmıştı. Eğer sert sağlam baskılara ihtiyaç duyuyorsanız ABS filament de kullanabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı