Ethernet kablosu takılı olmasına rağmen internet gelmiyor

stechi

Centipat
Daha fazla  
Selam,
Ethernet kablom takılı olmasına rağmen internetim gelmiyor. Işık da yanmıyor.

Denediklerim;
BIOS Update attım, Aygıt Yöneticisi'nden Realtek PCI GBE Family Controller kaldırıp tekrar getirdim, Ethernet driver Update attım, aynı kabloyu başka bilgisayarda denedim çalıştı yani kabloda sorun yok. Başka bilgisayarda çalışan kabloyu taktığımda o da çalışmadı. Bunlar işe yaramadı daha da ne yapabilirim bilmiyorum. Sorun anakartta olabilir mi? Durduk yerde oldu bilgisayar herhangi bir darbe vs almadı.
Anakartım ASUS Prime A620M-K.

Son düzenleme:
1. Kabloyu Kontrol Edin: Ethernet kablosunun doğru bir şekilde takılı olduğundan emin olun. Kabloyu hem bilgisayarınızdaki Ethernet portuna hem de modem veya yönlendiricinizdeki uygun bağlantı noktasına sıkıca takın.

2. Bağlantıları Yeniden Başlatın: Sorun, bağlantıda geçici bir kesintiden kaynaklanıyor olabilir. Bilgisayarınızı ve modem veya yönlendiricinizi kapatın, ardından birkaç saniye bekleyin ve tekrar açın.

3. Farklı Bir Ethernet Kablosu Deneyin: Ethernet kablosu hasarlı olabilir. Başka bir çalışan Ethernet kablosuyla deneme yaparak kablonun sorunlu olup olmadığını anlayabilirsiniz.

4. Modem ve Yönlendiriciyi Kontrol Edin: Modem veya yönlendiricinizin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Modem veya yönlendiricinizin üzerindeki ışıkları kontrol edin. İnternet veya DSL ışıklarının yanmadığı bir sorun olabilir. Eğer ışıklar yanmıyorsa, internet sağlayıcınızla iletişime geçmeniz gerekebilir.

5. Ağ Ayarlarını Kontrol Edin: bilgisayarınızın ağ ayarlarını kontrol edin ve doğru IP adresi, alt ağ maskesi, varsayılan ağ geçidi ve DNS ayarlarını kullanıp kullanmadığınızdan emin olun.

6. Ağ Sürücüsünü Güncelleyin: bilgisayarınızdaki ağ kartının sürücüsü güncel değilse, internet bağlantısı sorunlarına neden olabilir? Ağ kartının üreticisinin web sitesinden en son sürücüyü indirip kurmayı deneyin.

7. Diğer Cihazlarda Deneyin: Eğer başka bir cihazda (örneğin, başka bir bilgisayar veya akıllı telefon) Ethernet bağlantısını denediğinizde internet çalışıyorsa, sorun muhtemelen bilgisayarınızın ayarları veya donanımıyla ilgilidir.

8. DNS Ayarlarını Değiştirin: DNS ayarlarınızı değiştirerek sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Farklı bir DNS sunucusu kullanarak bağlantıyı iyileştirebilirsiniz. Google DNS veya OpenDNS gibi genel DNS sunucularını deneyebilirsiniz.

Eğer yukarıdaki adımları denediğiniz halde hala internet bağlantınız yoksa, internet sağlayıcınızla iletişime geçmek ve teknik destek almak en iyi çözüm olacaktır. Onlar, daha fazla sorun giderme yaparak size yardımcı olabilirler.

Evet herhangi bir eksisi yok bütçe ne kadar gigabit destekli USB to Ethernet alırsan daha iyi olur.

Bütçe belirlemedim ama kaliteli bir şeyler alırım o noktada. Fakat bu sorun neden oldu anlamadım. Bilgisayarı alalı bir ay oldu yaklaşık daha. Herhangi bir şekilde darbe veya hasar da almadı. Durduk yerde Ethernet portu bozulabilir mi (veya sorun neyse) anlayamadım bu işi.

Yeni konular

Geri
Yukarı