Evrim İle İlgili Sorularım

Merhaba. Evrim ile alakalı kafama takılan bazı noktalar var ve bunları anlamak istiyorum. Hem bu Cyberpunk ortamında konuşabileceğimiz bir yer olsun 😃 @BERWAR @Yararsız Üye

1) Bazı özellikler nasıl ediniliyor: Örneğin balinalar karadan deniz hayatına geçen memeliler. Bu canlıların önce bacakları kısalmış, sonra ayakları yüzgeç şeklini almış. Ama bunlar nasıl oluyor? Her nesilde bacak boyları biraz daha mı kısalmış? Bunu sağlayan gen nasıl değişebilmiş?

2) Aynı ortamda yaşayan canlılar neden farklı biçimde evrimleşmiş? Mesela kimisi kanadı ile avantaj sağlamış, kimisinin beyni daha çok gelişmiş. Buradaki ayrım neden oluyor?

3) Ben şuraya ceketimi assa... Yok bu şakaydı😅

Sorularım bu kadar. Lütfen kavga çıkarmayın çünkü cevap alamadan konunun kilitlenmesini istemiyorum. Teşekkürler. (Yazdıklarım saçma ya da yanlış gelebilir. Kusuruma bakmayın, bu konuda yeniyim.)
Bence bu sorularının cevaplarını burada arama. Charles Darwin'in kitaplarını oku fakat ağır gelecektir. Çağrı Mert Bakırcı'nın Evrim Kuramı Ve Mekanizmaları kitabı ile başla.

Çok saçma düşünüyorsun, saçma yerlere bağlıyorsun olayı. Sen, sensin. Olay bu. Ben sana baygınken, uyurken ölüyorsun mu diyorum? Rüyasız bir uyku çektiğinde geceyi, uykuyu hatırlıyor musun? Bir anda 8 saat ileri ışınlanmışsın. Ölüm de öyle olacak. Uyuyormussun gibi, hiçbir şey olmayacak. O uyurken geçen 8 saatin anlamı yok. Sen 1 saat de uyusan 7 saat de bir anlam ifade etmiyor. Ölümü de sonsuza dek uyku gibi düşün, öyle bir tecrübe olacak. Gelip "ama yaşıyorum" demenin bununla alakası yok.
Hiç katılmıyorum, hocam bir şey daha diyeceğim, uyurken geçen zamanın da beynimizle alakalı olduğunu biliyor muydunuz? Aynı kesilen bir film gibi. Yani böyle şeyleri düşünürken insan beynini pek küçümsememek lazım. Ve hocam söylediğinizde mantık var mı cidden. Sen ölünce öldüm diyebilir misin? Bazı insanlar rüyalarını kontrol edebilir, aha şu anda rüyadayım diyebilirim mesela ben. Uyurken bunu fark edebilirsiniz aslında biraz denerseniz, özellikle çocukken daha belirgin olur. Peki ölen biri ben öldüm diyebilir mi? Nasıl desin la, ruhu yoksa o an canlı olduğunun kanıtı yoksa nasıl desin, canlı olduğun gözlemlenemiyorsa canlı değilsindir bu kadar basit. Yani:
Ya toprak olup yok olursun, yani öldüğün an fişin çekilir artık bitmiştir (bu arada inanması çok zor değil mi, insan hüzünleniyor boşu boşuna yaşadım hiç bir şeyin anlamı yok deyip ölünce insan çok üzülür), ya da ruhun yaşamaya devam eder bir şekilde.

Kur'an yani Arapça da böyle. Senin dediğin gibi olsaydı Araplar nasıl konuşup anlaşırdı?
Hocam benim orda bahsettiğim farklı diller ama sizde haklısınız insanlar karşı karşıya geçip sesli konuştuklarında bile birbirlerini zor anlıyorlar. Bu şekilde yazılı iletişim insanların birbirini tam anlamamasına sebebiyet veriyor. Birbirimizin inancına saygılı olduğumuz müddetçe sıkıntı yok. İslam ve evrim konusunuda zaman gösterecek sonuçta zaman her şeyin ilacı.

Bence bu sorularının cevaplarını burada arama. Charles Darwin'in kitaplarını oku fakat ağır gelecektir. Çağrı Mert Bakırcı'nın Evrim Kuramı Ve Mekanizmaları kitabı ile başla.
Şu an olmasa da ileride kitaplar okumak istiyorum, tavsiyeleriniz için sağ olun.

Şimdilik tam anlamıyla kavramaya çalışıyorum. 🙂

Tek bir dilde bile aynı kelime farklı anlamlara gelebiliyor. Bunun farklı diller arasında olmayacağını düşünmeniz ilginç. İşte buyrun ! Sizin de araştırmanız gereken bir konu.
Kuran'ı bile okumadan yorum yapıyorsun. Arkadaşım böyle bir şey kitapta mevcut değil. Kitabın dili gayet anlaşılır ve sadedir. Derin anlamcılık yaparak gerçekleri ört bas edemezsiniz. Merak etme ben kitaba senden daha hakimim. Allah'ın işi gücü yok söz sanatı yapacak, bu Allah edebiyat hocası mı söz sanatı yapsın orada yazan o manaya gelmiyor desin. Ne güzel valla ayette yazanı kabul etme, tefsir ile istediğin yöne çek sonra çık aslında o manaya gelmiyor de bu dolandırıcılıktır. Araplarda mı kitaplarını yanlış anlıyorlar, uygulanan İslam'ı görüyorsun bunlar kafalarına göre mi şeriat ile yönetiliyor. Görünen köy kılavuz istemez.
Eğer düşüncelerinizin ve bildiklerinizin yanlış olduğunu öğrenseydiniz ne olurdu? Ne yapardınız, nasıl düşünürdünüz?
Evrim teorisi hiçbir zaman çürütülemeyecek, evrim geliştirilir, bugün bildiğimiz bilgiler 100 yıl sonra tamamen yanlışta olabilir. Ancak evrimin gerçek olduğu değişmeyecek. Çünkü burada bir doğa yasasından bahsediyoruz. Evrimin var olduğuna dair net kanıtlar var. Doğa ve evrende değişmeyen tek bir şey yoktur, değişmeyen sadece değişimin kendisidir.

Son düzenleme:
En son biraktigimda bu konuda evrim tartisiliyordu. Yine misyonerler gelmis ve muhabbet Kuran, ayet , tefsir ucgenine geri donmus.

Rica ediyorum su konuyu biyoloji bilmeyenlerle tartismayin, raporlayip gecin, cevap yazmayin. Evrim bilmedikleri icin mevzuyu kendi dinlerine indirgeyip onu sizinle tartismaya calisiyorlar, alet olmayin su sacmaliga. Konuyu kirletmekten baska bir sey degil. Baktiniz biyoloji bilmiyor, baktiniz temel bilimsel metod bilmiyor ve konuyu dine cekiyor, raporlayin ( Gereksiz mesaj ) ve cevaplamadan birakin.

Bir sey ogreneyim diye hevesle geliyorum masal okuyorum yalnizca sayfalarca.

En son biraktigimda bu konuda evrim tartisiliyordu. Yine misyonerler gelmis ve muhabbet Kuran, ayet , tefsir ucgenine geri donmus.

Rica ediyorum su konuyu biyoloji bilmeyenlerle tartismayin, raporlayip gecin, cevap yazmayin. Evrim bilmedikleri icin mevzuyu kendi dinlerine indirgeyip onu sizinle tartismaya calisiyorlar, alet olmayin su sacmaliga. Konuyu kirletmekten baska bir sey degil. Baktiniz biyoloji bilmiyor, baktiniz temel bilimsel metod bilmiyor ve konuyu dine cekiyor, raporlayin ( Gereksiz mesaj ) ve cevaplamadan birakin.

En istemediğim oldu. Saçma sapan çürütmelerle konuya gelip batırıp gidiyorlar. En azından aradığım cevaplara ulaşabildim, kalanı beni ilgilendirmiyor artık.

Ha devam edebilsek fena mı olurdu? Çok da güzel olurdu. Ama sosyalde bu tür bir konunun sonu tahmin edilebilir oluyor genelde 🙂

En istemediğim oldu. Saçma sapan çürütmelerle konuya gelip batırıp gidiyorlar. En azından aradığım cevaplara ulaşabildim, kalanı beni ilgilendirmiyor artık.

Ha devam edebilsek fena mı olurdu? Çok da güzel olurdu. Ama sosyalde bu tür bir konunun sonu tahmin edilebilir oluyor genelde 🙂
Ben eğlendim, kişisel fikirlerinizi de öğrenmiş oldum. 🤣 , tam bir veri toplayıcıyım. (konuyla alakam olmasa bile)

Yeni konular

Geri
Yukarı