Fiber altyapı başvurusu

Olympusson907

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Binamizda VDSL hat var maksimum 86 Mbps destekliyor. 4 daire 1 dükkan var. Dün alt komşu ile konuştuk fiber altyapı çektirelim dedik ama Türk Telekom'a imza toplayıp dilekçe vermek gerekirmiş sanırım.
Birkaç sorum var bununla ilgili:
1- imza veren her daire altyapı geldikten sonra abone olmak zorunda mı yani siz altyapıyı getirin abone olma sözü veriyoruz anlamına mı geliyor bu?

2- fiber hat bina içinde kutuya geliyor sanırım oradan da doğal gaz borusunun geçtiği yerden dairelere kadar çıkarıyorlar mı yoksa kutuya kadar getirip abone olunca mı dairelere çekiyorlar?

3- fiber altyapı için herhangi bir ücret ödeniyor mu?

4- İstanbul tuzladayım 5 metre önümüzdeki sitede fiber var bizde yok bizim binaya ortalama kaç ayda gelir?

Son olarak mahallede hangi binada hangi internet sağlayıcı kullanılıyor, mahallede hangi firmanın fiber hattı var gibi bilgilere ulaşabileceğim siteler var mı? Karşı sitede fiber var ama Superonline mı Türk Telekom mu GigaFiber mi ya da başka bir şey mi öğrenemiyorum. Civarda çok kişide internet var ama hangi sağlayıcı kullanıyorlar bilemiyorum şimdiden teşekkürler.

4- İstanbul tuzladayım 5 metre önümüzdeki sitede fiber var bizde yok bizim binaya ortalama kaç ayda gelir?
Dilekçe versen bile altyapının geleceğinin garantisi yok.

Hayır.
Daireye ankastreden gelecek tesisata ödersin sadece, genelde daireye kablo çekmiyorlar.

2- fiber hat bina içinde kutuya geliyor sanırım oradan da doğal gaz borusunun geçtiği yerden dairelere kadar çıkarıyorlar mı yoksa kutuya kadar getirip abone olunca mı dairelere çekiyorlar?
Farklı ekipler farklı işlemler yapıyor, binaya kutu koydularsa gerisi kolay.

1- imza veren her daire altyapı geldikten sonra abone olmak zorunda mı yani siz altyapıyı getirin abone olma sözü veriyoruz anlamına mı geliyor bu?
TT müdürlüğüne bilgi almak için gittiğimde "bizden hizmet almak zorundasınız" demişlerdi kısaca.

Benim için TT'den hizmet almışım, SO'dan hizmet almışım fark etmiyor. İşin kanuni yönünü bilen arkadaşlar varsa açıklama yapabilirler.

Son olarak mahallede hangi binada hangi internet sağlayıcı kullanılıyor, mahallede hangi firmanın fiber hattı var gibi bilgilere ulaşabileceğim siteler var mı?
Firmaların müşteri hizmetlerini arayabilirsin veya altyapı sorgulaması yapabilirsin.

"Karşı sitede fiber var" dediğine göre sitenin güvenliğine sorman veya bina içerisindeki kutuya bakman dâhâ hızlı olur.

Son düzenleme:
Dilekçe versen bile altyapının geleceğinin garantisi yok.

Hayır.
Daireye ankastreden gelecek tesisata ödersin sadece, genelde daireye kablo çekmiyorlar.

Farklı ekipler farklı işlemler yapıyor, binaya kutu koydularsa gerisi kolay.

TT müdürlüğüne bilgi almak için gittiğimde "bizden hizmet almak zorundasınız" demişlerdi kısaca.

Benim için TT'den hizmet almışım, SO'dan hizmet almışım fark etmiyor. İşin kanuni yönünü bilen arkadaşlar varsa açıklama yapabilirler.

Firmaların müşteri hizmetlerini arayabilirsin veya altyapı sorgulaması yapabilirsin.

"Karşı sitede fiber var" dediğine göre sitenin güvenliğine sorman veya bina içerisindeki kutuya bakman dâhâ hızlı olur.
Güvenliğe sordum bilmiyor ve işin kötüsü kutuya da göremiyorum. Sitenin yer yerine baktık kutu yok yerini bilen de yok. Saçma bir durum var

1- Evet.
2- Abone sözü sonrası kutu koyuluyor, sonra kutudan dairelere.
3- Hayır, ancak abone sözü yeterli sayıda olmadığında kendiniz ücretini verip çektirebiliyorsunuz diye biliyorum.
4- Burada sorgu sitelerini paylaştım: Rehber: İnternet servis sağlayıcı nasıl seçilmeli?

4.sorudaki konudaki mail adreslerine altyapı başvurusu yaparak şansınızı deneyebilirsiniz ayrıca.

1- evet.
2- abone sözü sonrası kutu koyuluyor, sonra kutudan dairelere.
3- hayır, ancak abone sözü yeterli sayıda olmadığında kendiniz ücretini verip çektirebiliyorsunuz diye biliyorum.
4- burada sorgu sitelerini paylaştım: Rehber: İnternet servis sağlayıcı nasıl seçilmeli?

4.sorudaki konudaki mail adreslerine altyapı başvurusu yaparak şansınızı deneyebilirsiniz ayrıca.

Peki Türk Telekom'a fiber altyapı için başvurduk diyelim binada sadece 2 kişi abonelik sözü verirse ikisi de Türk Telekom'dan mı abone olmak zorunda?

Herkese merhaba. Binamizda VDSL hat var maksimum 86 Mbps destekliyor. 4 daire 1 dükkan var. Dün alt komşu ile konuştuk fiber altyapı çektirelim dedik ama Türk Telekom'a imza toplayıp dilekçe vermek gerekirmiş sanırım.
Birkaç sorum var bununla ilgili:

Son olarak mahallede hangi binada hangi internet sağlayıcı kullanılıyor, mahallede hangi firmanın fiber hattı var gibi bilgilere ulaşabileceğim siteler var mı? Karşı sitede fiber var ama Superonline mı Türk Telekom mu GigaFiber mi ya da başka bir şey mi öğrenemiyorum. Civarda çok kişide internet var ama hangi sağlayıcı kullanıyorlar bilemiyorum şimdiden teşekkürler.
1 - Hayır her daire TT abonesi olmak zorunda değil. Hatta hiçbir daire TT abonesi olmak zorunda değil. TT çalışanları kendi firmalarına abone çekmek için yalan söyleyebilirler, aldırmayınız. Bakınız yukarıdaki arkadaşa da yalan söylenmiş, kendisi de tongaya düşmüş.
Taşeron ekip bizim binaya fiber kabloyu çekmek için geldiğinde adresi teyit etmek için müdürlükten beni aradılar. Sokak ismi uyuşuyordu ama bina numarası uyuşmamıştı. Telefondaki adam tam adresi görebilmek için müşteri numaramı istedi. Millenicom müşterisi olduğumu söyleyince "ama sen fibere geçemeyebilirsin ha" diyerek aklınca tehdit etti. O an he hı diyerek geçiştirdim.
Sonra fiber altyapı aktifleşince Millenicomu arayıp adresime fiber geldiğini ve VDSL hattan fiber hatta geçmek istediğimi söyledim. 3 gün sonra nakil gerçekleşti. Sonuç olarak fiber altyapıda 11 aydır Millenicom kullanıyorum.
9 daireli binada toplam 6 daire internet kullanıyor. Bu 6 daireden sadece 1 tanesi VDSL üzerinden hizmet alıyor. Kullandığı firma Vodafone. Kalan 5 daire fiber üzerinden hizmet alıyor. Bu 5 dairenin de 3 tanesi Vodafone kullanıyor. Ben Millenicom kullanıyorum. Sadece 1 daire TT kullanıyor. Yani binadaki toplam 6 aboneden sadece 1 tanesi TT abonesi.
Özetle, fiber altyapı kurulursa hiç kimse TT kullanmak zorunda değil.

2- Bu müdürlükten müdürlüğe değişmekle beraber genelde iç tesisata karışmıyorlar. Bina içine ana hat kablosunu çekip bir de dağıtım kutusu yerleştirip bitiriyorlar. Ya bina sakinleri bir elektrikçiyle anlaşıp dairelerine OBK çektiriyorlar ya da abonelik başvurusu sonrası kuruluma gelen ekip çekiyor. Ki son zamanlarda kuruluma gelen ekiplerin de kablo çekmediği haberlerini çokça alıyorum.

3- Hayır herhangi bir ücret ödenmiyor. Tabii özel proje kapsamında değilse.

4- Sağdaki soldaki binalarda/sitelerde fiber altyapı bulunmasının kendi binamızla hiçbir alakası yoktur. 5 metre önünüzdeki sitede fiber olduğu için size de hemen fiber çekilecek diye bir kaide yok. Her binanın altyapısı kendisine özgüdür, diğerlerinden bağımsızdır.
Fiber altyapının ortalama kaç ayda geleceği hiç belli olmaz. Ben şanslıymışım ki bütün işlemler 2.5 ayda tamamlandı. Ama çok daha uzun süre (7-8 ay veya yıllarca) bekleyen arkadaşlar da var. Hatta bunlar çoğunlukta. Bu sebeple süre tahmini vermek imkansız.

Hangi binalarda hangi altyapıların bulunduğunu öğrenmek için sorgulama servislerini kullanabilirsiniz.
Superonline için şurayı : Abonesepeti ile Paradan ve Zamandan Tasarruf Edin.
TT için şuraları : İnternet Altyapı Sorgulama | AltYapim.Net
Kablonet için kendi resmi sitesini : Türksat Kablo Resmi Web Sitesine Hoş Geldiniz.
kullanabilirsiniz.

Ek olarak benim geçiş sürecimi anlattığım konuyu okuyabilirsiniz: TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim

1 - Hayır her daire TT abonesi olmak zorunda değil. Hatta hiçbir daire TT abonesi olmak zorunda değil. TT çalışanları kendi firmalarına abone çekmek için yalan söyleyebilirler, aldırmayınız. Bakınız yukarıdaki arkadaşa da yalan söylenmiş, kendisi de tongaya düşmüş.
SO abonesiyim, TT veya SO abonesi olmam fark etmiyor benim için, diğer taahütsüz alternatiflere sıcak bakmıyorum.

Evet, abone olmak zorunda olunmadığına dair çeşitli yorumlar okudum ancak iş kanunen ne şekilde işler bilmiyorum.
Fiber gelsin de gerisini sonra düşünürüm diyelim. :)

Geri
Yukarı