Rehber İnternet servis sağlayıcı nasıl seçilmeli?

Herkese selamlar.​

İSS: İnternet servis sağlayıcı.
İSS'lerin farkları nelerdir?

İlk önce İSS'lerin hangi altyapıları kullandığına bakalım:

• Kablonet: Türksat fiber altyapısını kullanır.
  • TürkNet: Kendi altyapısı Gigafiber'i (YAPA) ve bu altyapının bulunmadığı yerlerde Türk Telekom altyapısını kullanır.
  • Turkcell Superonline: Kendi fiber altyapısını kullanır, bu altyapının bulunmadığı yerlerde Türk Telekom altyapısını kullanır.
  • Millenicom: Paket seçiminize göre Superonline ya da TürkTelekom altyapısını kullanır.
Geri kalan kablolu altyapı kullanan İSS'ler ise Türk Telekom'un altyapısını kullanır.​

Bu İSS'lerden kendi altyapısını kullanan Kablonet, TürkNet, Superonline firmalarında şikayetler oldukça az ve performans da oldukça fazladır. Eğer şanslıysanız ve bu altyapılardan herhangi biri varsa tercihinizin bu firmadan yana olması daha iyi olur. Bunların arasından seçim ise size kalmış.

Aynı altyapıları kullanan İSS'lerdeki farklar nelerdir?

Türk Telekom altyapısını kullanan firmalar arasındaki farklar özetle:

1. Fiyat politikası.
  2. Müşteri hizmetleri kalitesi.
  3. Saha çalışanı farkı (eğer varsa).
  4. HOP noktaları (ping değerleri).

HOP noktaları nedir?

HOP noktalarını İSS'lerin "yönlendirici" sunucuları olarak düşünebilirsiniz. Siz google.com adresine gitmek istediğinizde modeminizden bilgi ilk önce bir hop noktasına, oradan başka bir hop noktasına, oradan da başka sunucuya gider. Mesela:
izmir hop.png

Burada farkı belirleyen, bu hop noktalarının kalitesi, yoğunluğu ve İSS'nin uyguladığı hop noktalarına yönlendirme algoritması. Yani, mesela Türk Telekom, İzmir'de oturan bir kişiyi Bursa'ya yönlendirmek yerine Hatay'daki bir hop noktasına yönlendirebiliyor. Haliyle uzak bir mesafe olduğu için ping süresi artıyor.

Altyapımı en doğru nereden kontrol edebilirim?

Altyapıya göre:

Türk Telekom'da altyapı "YOK" gösteriyor, ne yapmalıyım?

Screenshot_4.png

Bu durumda ilk denemeniz gereken yan komşu :) Evet, adres değişikliği yaparak yan binanızı veya alt katın bilgilerini girip denemek.

Eğer yan komşuda altyapı gözüküyor, sizin binanızda gözükmüyor ise konu altında çözümünü anlatacağım.

Altyapı hiçbir yakın mecrada gözükmüyorsa, boş port olmama olasılığı yüksektir. Bunun için de muhtemel çözümü aşağıda anlatacağım.

Türk Telekom'da altyapı "VAR" gösteriyor, bunlar ne demek?
Screenshot_5.png

ADSL: En eski altyapı, 24Mbps hıza kadar destekler.
VDSL: ADSL'in üstü. 100Mbps hıza kadar destekler.
FTTX-V1(GPON): Eve, binaya kadar gelen fiber bağlantıdır. Şu anlık en iyi altyapı budur.
FTTX-V2: Düz olarak bakıldığında VDSL altyapıdır, bağlı olduğunuz saha dolabına kadar fiber gelir, ardı fiber kablodur.

Tablodaki,

Hız bölümü: Altyapınızın türüne göre kaç Mbps hız alabileceğinizi gösterir.
Boş port: Bağlanacağınız saha dolabında boş yer olup olmadığını gösterir, boş port gözükmüyorsa bağlanamazsınız.
NDSL: Yalın internet bağlantısıdır, ev telefonu bağlantısına ihtiyaç duymadan internete bağlanmayı sağlar.
Santral mesafesi: Seçtiğiniz adresin bağlandığı saha dolabına olan uzaklığını gösterir. Yakınlaştıkça performans ve değerler artar. Uzaklaştıkça azalır.

Adresimde boş port yok gösteriyor, ne yapabilirim?

Türk Telekom ile iletişime geçmek. Bunun için örnek bir yazı:

Kod:
Selamlar, ben XXX.

XXXX adresinde daimi müşteriniz olmak istiyorum ancak adresimde boş port gözükmüyor.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

İletişim telefon no: 0530 xxx xx xx

Bu örnek yazıyı konunun en altında belirttiğim mail adreslerine göndererek şansınızı deneyebilirsiniz.

Yan komşumda altyapı var ama benim adresimde ADSL,VDSL,GPON dahil hiçbir altyapı yok gösteriyor.

Altyapı bilgi güncellemesi talep etmeniz lazım. Bunun için örnek bir yazı:

Kod:
Selamlar, ben XXX.

XXX adresinde ADSL dahil hiçbir altyapı bilgisi bulunmuyor. Ancak yan komşumda bu altyapının var olduğunu görebiliyorum. Altyapı bilgilerimin güncellenmesi gerekli.

Bu örnek yazıyı konunun en altında belirttiğim mail adreslerine göndererek şansınızı deneyebilirsiniz.

Yan komşularım dahil, adresimde altyapı yok:

En zor durum bu olsa gerek. Çözümü en uzun süreni de maalesef bu oluyor. Bunun için de altyapı isteği için örnek bir yazı:

Kod:
Selamlar, ben XXX.

XXX adresinde ve çevre adreslerde hiçbir altyapı desteği yok. Altyapı desteğinin gelmesi gerekli.

Modem hat değerlerimde alabileceğim maksimum hız altyapı sorgusunda çıkandan daha fazla:

Bunun için yine yukarıdaki altyapı bilgi güncellemesi istemeniz gerekmekte. Ancak "her iss vadettiği hızı vermek zorunda" kararından sonra bunu her zaman güncellemiyorlar. Az gösterip tam veriyorlar.

Modem hat değerlerimde aldığım hız alabileceğim hızdan daha az:

Bunda mail atmaya gerek yok, direkt müşteri hizmetlerini arayıp "santralden bana çıkan hız ne kadar?" diye sormanız yeterli. Eğer santralden çıkan hız normal ise, bina içi kablolarınızın sorunlu olması muhtemel. Bunu anlamak için de Technopat'ta konu açıp hat değerlerinizi paylaşabilirsiniz. Bina içi kabloları değiştirdikten sonra yüksek ihtimal doğru değerleri alırsınız.

Bina içi kablolarım, hat değerlerim ve santralden çıkan hız iyi ancak paketimdeki hızı alamıyorum (DSLAM kilidi):

DSLAM kilidinde olmanız çok muhtemel. Bunun için de örnek bir yazı:

Kod:
Selamlar, ben XXX.

xxx hizmet numaralı müşterinizim. Paketim X hızında olmasına rağmen modemime ulaşan hız X. Modemimde hiçbir sorun olmamasına rağmen, DSLAM kildi sebebiyle bana vaadedilen hızı alamıyorum. DSLAM kilidinin kaldırılması gerekli.

Niye müşteri hizmetlerini aramak yerine mail ile uğraşıyoruz? Mail atınca ne olacak?

Sadece iletişim becerileri iyi olup bilgi sahibi olmayan müşteri hizmetlerinden nimet beklemek mantıksız. Twitter'dan destek beklemek de aynı şey. Mail üzerinde sorununuzu tam olarak paylaştığınızda genellikle işinin ehli insanlar yardımcı oluyor.

Mail attıktan sonra yaklaşık 15 saatte Türk Telekom numarasından geri dönüş yapılıyor. Eğer sorun çözülebilecek bir şey ise, hemen çözmeye başlıyorlar. Şu anlık çözülemeyecek bir şey ise de "olmayacak" diye açık açık belirtiyorlar en azından.

Çözüm sürecini de neredeyse her gün sizi arayarak bilgilendiriyorlar. Mail adresinde adresinizi, müşteriyseniz hizmet numaranızı ve iletişim telefon numaranızı belirtmeniz süreci hızlandırır.

Mail adresleri:

Son düzenleyen: Moderatör:
Evimizde internet olmasına ve 1 hafta önce internet kablosu döşenmesine rağmen hiçbir yerde altyapı gözükmüyor garip...

Binamızda TurkNet, Turkcell, Türk Telekom, Comnet, speednet vb. hepsinde'de altyapı bulunmamaktadır diyor sadece Kablonet'de altyapı var olarak gözüküyor ama benimle aynı sokakta bulunan diğer binaların adresini yazdığımda çoğu binada tüm altyapılar var olarak gözüküyor. Altyapı bilgi güncellemesi isteyeceğim ne kadar bir sürede çözülür acaba sorunum ya da çözülür mü?

Binamızda TurkNet, Turkcell, Türk Telekom, Comnet, speednet vb. hepsinde'de altyapı bulunmamaktadır diyor sadece Kablonet'de altyapı var olarak gözüküyor ama benimle aynı sokakta bulunan diğer binaların adresini yazdığımda çoğu binada tüm altyapılar var olarak gözüküyor. Altyapı bilgi güncellemesi isteyeceğim ne kadar bir sürede çözülür acaba sorunum ya da çözülür mü?
Ücret sorun değilse Kablonet çok iyidir. Altyapı bilgi güncellemesi çok zor değil, geri dönüş sağladıklarından 1 gün sonra çözülmüştü benim.

Ücret sorun değilse Kablonet çok iyidir. Altyapı bilgi güncellemesi çok zor değil, geri dönüş sağladıklarından 1 gün sonra çözülmüştü benim.

Zaten eğer Kablonet olabiliyorsa ve bir sıkıntı çıkmazsa bende Kablonet düşünüyorum sınırsız tarifeler kategorisinden 35Mbps download 5Mbps upload olan uygun gibi duruyor. Maili attım üzerinden 1 saat geçti tahminimce birkaç saat sonra geri dönüş sağlarlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı