Fırat üniversitesi yazılım mühendisliği UOLP değer mi?

Salih METİN

Kilopat
Makaleler
13
Arkadaşlar merhaba. Fırat Üniversitesinde UOLP aracılığıyla 3. ve 4. sınıfları ABD'de Sam Houston üniversitesinde okuyabiliyoruz. Okul yaklaşık 26 bin dolar harç alıyor. Kalma masrafını da eklersek 40-45 bin dolar tutuyormuş. Sizce değer mi? Bu eğitimin sonunda hem FÜ'den hem de Sam Houston'dan diploma alabiliyormuşuz.

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba. Fırat Üniversitesinde UOLP aracılığıyla 3. ve 4. sınıfları ABD'de Sam Houston üniversitesinde okuyabiliyoruz. Okul yaklaşık 26 bin dolar harç alıyor. Kalma masrafını da eklersek 40-45 bin dolar tutuyormuş. Sizce değer mi? Bu eğitimin sonunda hem fü'den hem de Sam Houston'dan diploma alabiliyormuşuz.
Hocam eğer ki bu fiyatı karşılayacak finansal durumunuz var ise değeceğini düşünüyorum. İleride faydalarının dokunacağını düşünüyorum.

Hocam eğer ki bu fiyatı karşılayacak finansal durumunuz var ise değeceğini düşünüyorum. İleride faydalarının dokunacağını düşünüyorum.
Hocam babannemgilin yatırım amaçlı aldığı bir ev var. Onu satarsak kalma masrafıyla beraber tüm masrafı çıkarır. Ancak halam pek yanaşmıyor. Dedemgil kabul etse dahi halam bu parayı benim onlara geri ödeyeceğim konusunda tereddüt yaşıyor.

Ben -ovunmek gibi olmasın- aldığım borcu yerine teslim ederim vakti gelince. Sorun şu ki; ABD'de bu parayı çıkarabilir miyim? TR'ye gelirsem çift diplomanın çok fayda edeceğini düşünürsek değer mi? Tam tersi çift diplomanın getirisi odeyeceğim maddî ve manevi bedeli karşılar mı? @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE hocam sizin de düşüncenizi merak ediyorum.

Amacınıza bağlı. İlerideki hedefleriniz ne? Eğer üniversiteden sonra ABD'de çalışmak istiyorsanız işe yarayabilir. Yalnız bunun sonunda OPT kullanabiliyor musunuz onu bir öğrenin. OPT imkanınız varsa çok işe yarayabilir ama dediğim gibi kişiden kişiye çok değişen bir durum. Çift diplomanın Türkiye'deki işverenler gözünde nasıl gözükeceğini bilmiyorum ama bir şey değiştireceğini sanmam. Prestijli ya da bilinen bir üniversite değil.

Amacınıza bağlı. İlerideki hedefleriniz ne? Eğer üniversiteden sonra ABD'de çalışmak istiyorsanız işe yarayabilir. Yalnız bunun sonunda OPT kullanabiliyor musunuz onu bir öğrenin. OPT imkanınız varsa çok işe yarayabilir ama dediğim gibi kişiden kişiye çok değişen bir durum. Çift diplomanın Türkiye'deki işverenler gözünde nasıl gözükeceğini bilmiyorum ama bir şey değiştireceğini sanmam. Prestijli ya da bilinen bir üniversite değil.
İlerideki hedefim yurt dışında belli bir süre çalışıp, ülkeme donmem. ABD, eğitimimiz bittikten sonra 27 ay çalışma imkânı veriyor. Master imkânı da var.

TR'de bu çift diploma olayı beni çok one geçirir diye dusunmustum. Zira İngilizce bolum bitirmek ve de bunu ABD'de gerçekleştirmek, beni birkaç adım one tasır diye tahmin ediyorum.

İlerideki hedefim yurt dışında belli bir süre çalışıp, ülkeme donmem. ABD, eğitimimiz bittikten sonra 27 ay çalışma imkânı veriyor.
OPT varsa STEM uzatmasıyla beraber 3 yıl. Ama OPT imkanı yoksa sıkıntılı. ABD yekpare bir şey olmadığı için her ABD'de okuyan aynı olmuyor. Türkiye'de bu işlerin içinde olmayan ya da yeni yeni giren insanlarda yurt dışının sanki tek bir şey olduğu algısı var, bu yanlış. MIT'de lisans okumuş birisiyle bu programı yapmış birisi aynı kefede olmayacaktır misal. Orada bir süre çalışma imkanı OPT'yle birlikte çok çok artıyor. Üniversite ismi işinizi görmez kesinlikle ama yazılım mühendisliği (ve benzerleri) üniversite isminden bağımsız olarak da iyi iş bulabileceğiniz bir alan. Eğer kendinizi verirseniz, biraz da zekiyseniz, OPT'yle birlikte 3 yıl orada çalışmanız mümkün diye düşünüyorum. Dediğim gibi yapın yapmayın vs. gibi bir şey demiyorum kesinlikle ama durum bu şekilde.

TR'de bu çift diploma olayı beni çok one geçirir diye dusunmustum. Zira İngilizce bolum bitirmek ve de bunu ABD'de gerçekleştirmek, beni birkaç adım one taşır diye tahmin ediyorum.
İşverenine bağlı olarak değişir, sonuçta çeşit çeşit insan var. Ben kendi düşüncelerimi söylüyorum ve çoğunlukla da böyle görülüyor. ABD'de okumuş olmanız ya da Sam Houston üniversitesi diplomanız olmasının başlı başına yarattığı bir fark yok. Ama çok daha iyi İngilizce bilmeniz, İngilizce terminolojiye hakim olmanız, ABD'de bir süre kalırsanız orada edineceğiniz iş tecrübesi (ki en önemlisi bu) fark yaratır. Tamamen size bağlı bir durum, eğer iyi kullanırsanız sizi geliştirebilir ama kendi başına Sam Houston diplomasının bir şeyler ifade ettiğini düşünmeyin.

Açıkçası TR'de üniversite, işverenden işverene değişiyor. Burada da farklı kriterlere önem veren firmalar var ve sektör de artık okulun her şey olmadığını kavrıyor. Kökleşmiş firmalar okula biraz daha önem veriyor.
Şunu unutmamak gerek: Türkiye'de artık ne para ne de AR-GE, sadece kökleşmiş firmalarda değil. Mühendislik ve özellikle yazılım alanı için birçok fırsat var.

Bunun haricinde staj denilen bir faktör var, Türkiye'de doğru kullanılırsa oldukça etkili olabiliyor. Staj imkanını doğru değerlendirdiği için ilk işine daha iyi yerlerde başlayan birçok arkadaşım oldu.

Ama her şeyden öte, ABD'de okuyup biraz da çalışma ya da YL hedefin varsa, bunları yapıp buraya döndükten sonra özellikle yazılım alanı için bir portfolyo sunman gerek. Çünkü iş hayatına atılıp belli bir süre çalıştıktan sonra, artık senin referansın çalıştığın iş, yaptığın proje oluyor.

Ki zaten Türkiye'de de firmaların okula bu kadar önem vermesinin sebebi, bir zaman kadar kaliteli mühendislik eğitiminin ancak kaliteli okullarda alınabilir olmasıydı. Ancak durum artık değişiyor, kişinin kendini geliştirebileceği alanlar fazlasıyla artıyor. Burada kişi kendini okula paralel geliştirip, okuldan da çok sağlam bir çalışma disiplini yetinse, firmalar için yeterli olmaya başlıyor.

Hocam babannemgilin yatırım amaçlı aldığı bir ev var. Onu satarsak kalma masrafıyla beraber tüm masrafı çıkarır. Ancak halam pek yanaşmıyor. Dedemgil kabul etse dahi halam bu parayı benim onlara geri ödeyeceğim konusunda tereddüt yaşıyor.

Ben -ovunmek gibi olmasın- aldığım borcu yerine teslim ederim vakti gelince. Sorun şu ki; ABD'de bu parayı çıkarabilir miyim? TR'ye gelirsem çift diplomanın çok fayda edeceğini düşünürsek değer mi? Tam tersi çift diplomanın getirisi odeyeceğim maddî ve manevi bedeli karşılar mı? @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE hocam sizin de düşüncenizi merak ediyorum.

Dostum bu 40 45k 1 yıllık ücret diye biliyorum.

Geri
Yukarı