Fitness kategorisi hakkında bilmesi gerekenler

Eren_E

Attopat
Daha fazla  
Ben Eren ve forumda yeniyim, herkese merhaba. Umarım iyisinizdir. Bu forumun fitness kategorisinde (aslına bakarsanız Türkiye'nin genelinde) bazı yanlış olduğunu düşündüğüm durumlar var. Konu tartışmaya açıktır. İsterseniz, şimdi bu durumlara bakalım.

1) Fitness'ın vücut geliştirmeden ibaret sanılması

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, vücut geliştirme ile ilgili hiçbir sorunum yoktur ve yapana saygım sonsuzdur. Sadece benim uğraştığım bir şey olmadığını söylemek istiyorum. Ve bu forumda ayrı bir kategoriye sahip olması gereken bir uğraş olduğunu düşünüyorum. Anlatmak istediğim şey amacınız genel olarak zinde olmaksa tonla izolasyon, biceps, triceps, lateral deltoid vs. hareketi yapmaya ihtiyacınızın olmadığı. Bakın, bu konuda yanlış anlaşılmak istemiyorum, bununla amatör bir şekilde de uğraşabilirsiniz. Ancak barfiks, dips, overhead press, rows, squat, deadlift, bench press vs. temel hareketlerde güçlenebilir, vücudunuzda genel anlamda kas geliştirebilirsiniz. Özellikle atletik sporlarla ilgilenen biri iseniz veya bodybuilding amacı gütmeyen "tişörtler üzerime güzel otursun yeter ya" diyen biri iseniz muhtemelen sizin için en optimal ağırlık antrenmanı çalışma stili budur. Bir vücut geliştirmeci kadar büyük ve/veya estetik kütle koymayacağınız doğru, bunu tartışamayız, ancak her gün çöp gibi beslenen, sedanter yaşam biçimiyle işkembesi tişörtünde pilates topu gibi fırlayan kişilerden çok daha önde olacağınıza garanti edebilirim. Yağ oranınızı ideal tuttuğunuz halde bazı estetik sonuçlara da ulaşmanız mümkündür. Vücut geliştirme uğraşı size beden dismorfik bozukluğu gibi sonuçlara yol açıyorsa, profesyonel olmadığınız halde haddinden fazla bu uğraşa vakit ayırıyorsanız ve dolayısıyla hayatınızdaki diğer ve daha önemli uğraşlarınız (işiniz, sosyal hayatınız gibi) aksıyor ise, yaptığınız şey fitness değildir. Fitness yalnızca kas büyütmekten ibaret değildir, mental sağlık gibi konuları da bünyesinde barındırır.

2) Takviyelerin gereğinden fazla tartışılması

Forum dışında gördüğüm, insanların çok kötü beslenme alışkanlıkları var (özellikle zayıf arkadaşlarda) ve tüm beslenmelerini takviyelere bağlıyorlar. Şundan alayım mı, hangi markayı alayım diye tartışıyorlar. Bakın, bu konuda sektöre hakim kişilerden bilgi almak çok iyi bir şeydir, ancak bazen kendinizi çok kaptırıyorsunuz.

Buradan özellikle zayıf arkadaşlara seslenmek istiyorum, zayıf olmanızın nedeni tiroid vs. rahatsızlığınız yok ise hızlı metabolizmanızdan falan değil, tamamen kuş gibi beslenme alışkanlığınızın olmasından. Eğer 25 cm kolunuz olduğu halde takviyelere kafa yoruyorsanız (ben önceden bunu yapıyordum) çok yanlış bir yoldasınız.

Zayıf arkadaşlara özellikle konuşuyorum çünkü geçmişte bmı seviyesi 15'e kadar düşmüş ve "severely underweight" kategorisinde bulunmuş birisiyim. Obezite ile ilgili tavsiye vermek isteyen arkadaşları yorum kısmına bekliyorum. Kalori almakta zorlanıyorsanız takviye kullanmak yerine Blender vs. yardımıyla kendi karışımlarınızı hazırlayabilirsiniz. Daha ekonomik ve sağlıklı bir yöntemdir. Ancak bunu da fazla abartmayın. Oturun ve bizim "yemek" dediğimiz, o şeylerden yiyin. Çeşitli hesaplayıcılardan elde ettiğiniz kilonuzu korumak için gereken kaloriyi normal yemeklerden alıp, kilo almak için hala almanız gereken fazladan kaloriyi (genelde 250-1000 arası) ise shake yardımıyla almanız iyi bir başlangıç olabilir.

3) Kondisyonun fazla önemsenmemesi

Çoğu insanın düştüğü bir hata. Haftada 6 gün spor salonuna sadece ağırlık antrenmanı yapmaya gidiyorlar, kardiyo ise hiç yapmıyorlar ya da ucundan bir şeyler yapıyorlar. Bulkta olan arkadaşların kalori kaybetmemek için kardiyo yapmaması da bir hata.

Arkadaşlar genel zindelik için kondisyonu ciddiye almalısınız. Öyle dümenden koşu yapmak olmaz, yüksek şiddetli kardiyo antrenmanları yapın. Yüzme, dövüş/güreş sporları vs. de kondisyonu büyük anlamda geliştirir.

Bulkta olan arkadaşlara da şunu söylemek istiyorum, kardiyo antrenmanlarıyla kalori harcasanız bile, kalbiniz ve akciğeriniz size ileride teşekkür edecek. Ayrıca kaslarınıza kan pompalayacağınız için dinlenmeniz olumlu anlamda etkilenecek. Ve asıl anlatmak istediğim şey, uzun dakikalar boyunca harcadığınız kalorileri, bir yemek masasına oturup saniyeler içinde geri almak, hatta fazlasını yiyebilmek mümkündür. Bir de olaya bu açıdan bakın.

4) Hep en kolay yoldan gitmeye çalışmak

"En hızlı nasıl kilo alınır/verilir?" diye konu açan arkadaşlar, yanlış yoldasınız.

Fitness hayatınızın her diliminde olması gereken bir şeydir. Bir anda taktik ve hilelerle hızlı sonuçlar elde edip sonra tekrar göbeği salmak diye bir şey yok. Bu konuda ilerlemek istiyorsanız hayatınızın her zamanında ağırlık kaldıracaksınız, kondisyon çalışacaksınız, beslenmeniz düzgün olacak, düzgün uyuyacaksınız. Burada da devreye anlık motivasyonlar değil, disiplin girer.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı