FPS Oyunlarında Titreme ve Yırtılma Sorunu

Daha fazla  
İllet bir sorunla karşı karşıyayım. Hiçbir yerde çözümünü bulamadım. Bilgisi olan yardım ederse sevinirim. Özellikle FPS oyunlarda nesnelerin titremesi ve yırtılması problemi var. FPS normal olmasına rağmen yaşıyorum bu sorunu. Zaten herhangi bir kasma donma yok sadece dokularda titreme yırtılma özellikle uzak konumdaki nesnelerde. Oyun içi değerleri paylaşıyorum bir kontrol edin lütfen.

Sistem:
  • i5 8600K
  • Asus GTX 1060 3GB
  • Asus TUF B360M-E
  • Currical 8 GB 2400 MHz
  • Samsung 750 EVO SSD
  • WD 1 TB 7200 RPM
pubg1.jpg
pubg2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Klasik Anti-Aliasing problemi. Maalesef bu sorunun çözümü yok. Nvidia forumlarında tonlarca sayfa konu var bu sorun hakkında. Sadece siz değil herkes yaşıyor bu sorunu merak etmeyin. Objelerin kenarlarındaki tırtıkları biraz daha azaltmak için çözünürlük yükseltmeyi deneyebilir veya DSR açabilirsiniz. Biraz olsun görüntü düzelecektir.

Bu arada arkadaşlar sorunun monitörün yenileme süresi ile alakası yok. Kenar yumuşatma sorunu.
Hocam internette biraz araştırma yaptım ve bunu buldum. Umarım işine yarar. Yapman gereken Ctrl+Shift+ ESC basıp görev yöneticisini aç, ayrıntılarda PUBG'ye sağ tıklayıp öncelik atamaya girip yüksek seç. Eğer düzelmezse öncelik atamanın altında benzeşmeyi ayarla mı ne vardı. Ordan CPU seçme yeri geliyor.

Oradan CPU0 seç. Oyuna gir tek CPU çalıştığı için FPS çok düşük olacak. Sonra tekrar alta alıp tüm CPU'ları seç büyük ihtimal düzelmiş olur.

Klasik Anti-Aliasing problemi. Maalesef bu sorunun çözümü yok. Nvidia forumlarında tonlarca sayfa konu var bu sorun hakkında. Sadece siz değil herkes yaşıyor bu sorunu merak etmeyin. Objelerin kenarlarındaki tırtıkları biraz daha azaltmak için çözünürlük yükseltmeyi deneyebilir veya DSR açabilirsiniz. Biraz olsun görüntü düzelecektir.

Bu arada arkadaşlar sorunun monitörün yenileme süresi ile alakası yok. Kenar yumuşatma sorunu.

Çözüm
Monitorun FreeSync veya GSync olmasıyla bir alakası yok. Bir donanım arızasından kaynaklandığını düşünuyorum. Bende FreeSync monitor var. Yinde sorun yaşıyorum.

Sorun garantiye giriyor mu?

Ayarları düşürmeyi denediniz mi? Belki 1060 3GB'nin VRAM'i yetersiz kalıyordur.
Oyunları bir de V-sync'ı açıp deneyebilir misin?
V- sync ı açıp denedim maalesef sorun düzelmedi.
V-sync özelliğini aktif edip deneyin sorun çözülürse grafikleri yükseltin. Monitörünüz kaç Hz ?
Monitörüm 72 Hz.
Teşekkür ederim bunu denemedim akşam bunuda deneyeceğim sonucu paylaşırım.
Hocam internette biraz araştırma yaptım ve bunu buldum. Umarım işine yarar. Yapman gereken Ctrl+Shift+ ESC basıp görev yöneticisini aç, ayrıntılarda PUBG'ye sağ tıklayıp öncelik atamaya girip yüksek seç. Eğer düzelmezse öncelik atamanın altında benzeşmeyi ayarla mı ne vardı. Ordan CPU seçme yeri geliyor.

Oradan CPU0 seç. Oyuna gir tek CPU çalıştığı için FPS çok düşük olacak. Sonra tekrar alta alıp tüm CPU'ları seç büyük ihtimal düzelmiş olur.
Normal ayarları yükseltip kenar yumuşatma gibi ayarlar sanırım en düşükte. Kenar yumuşatma ayarını biraz yükselt FPS değerin düşecektir.
Kenar yumuşatmayı ultraya aldigim halde sorun değişmedi.

Evet Nvidia forumlarında hala tartışılan bir konu bunun bir çözümü bulunmalı sanırım dünya çapında bir sorun bu. Ne yapmak lazım fikir verir mısınız?

Tekrardan soruyorum. Sorun garantiye giriyor mu? Yakında kanser olacağım bu sorundan dolayi. Oyun zevkimi berbat ediyor bu sorun :(
6000 kusur para ver sonuç bu olsun gerçekten can sıkıcı ama sorunun ne olduğu neyden kaynaklı olduğu bilinmiyor ki garantiye veresin.

6000 kusur para ver sonuç bu olsun gerçekten can sıkıcı ama sorunun ne olduğu neyden kaynaklı olduğu bilinmiyor ki garantiye veresin
Şans işte bizdeki de. Yukarıdaki arkadaşın dediğini bir deneyebilir misiniz? Belki düzelir düzelirse bende tatilden dönüşte bir deniyeceğim.

6000 kusur para ver sonuç bu olsun gerçekten can sıkıcı ama sorunun ne olduğu neyden kaynaklı olduğu bilinmiyor ki garantiye veresin.
Garantiye giriyor. Fakat değiştirme sürece biraz sıkıntılı çünkü sorunun ne olduğunu anlamaları lazım. Birde değiştirdikten sonra aynı sorun tekrar edebilir ve bütün emekleriniz boşa gidebilir. En iyisi siz fazla kafaya takmayın. Bu sorun biraz da oyun motorlarıyla alakalı. Mesela WoT'un EnCore motorunda bu sorunla hiçbir şekilde karşılaşmadım. Objelerin kenarlarında hiçbir pürüz yoktu. Fakat Just Cause 3 oynadığım zaman bu sorun kendini çok belli ediyordu. Neyse, anladınız siz. Ben kaçayım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı