FreeDos'a Windows 8.1 UEFI Yüklemedeki Sorun

cebimci

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba technopat ailesi.

Fredos laptop'a Windows 8.1 UEFI yükleyemiyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video da anlatıldığı gibi boot ekranı gelmiyor. Görünen ekran şu;
RESTORE.jpg

Videodakine göre bu ekranda Load Setup Defaults seçeneği yok. Onun yerine Restore Defaults ayarını seçiyorum ve daha sonra Boot bolumunde yani şu

LAUNC.jpg

Boot mode select seçeneği yok dolayısıyla da UEFI yi seçemiyorum. Security bolunde ise yani şu:

PASSWORD.jpg

Görüldüğü gibi burada da Secure Boot Menu seçeneği yok.
Benim şimdi UEFI yapabilmem için ne yapmam gerekiyor? Allah aşkına birisi yardımcı olsun işin içinden çıkamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kurulum esnasında disk seçme bölümüne geldiğinizde :
"Shift + F10" basarak komut istemcisin çalıştırın.
"diskpart" yazıp enter
"list disk" yazıp enter (Burada sistemi kurmaya çalıştığınız diskin numarasını öğrenin. 0 yada 1 olur büyük ihtimal)
"select disk x" yazıp enter (x yerine hangi numara ise sistem kurmak istediğiniz disk, onu yazın)
"clean" yazıp enter
"convert gpt" yazıp enter
"exit"
"exit"

komut ekranından çıkıp yenile dedikten sonra tekrar yüklemeyi deneyin.

Kurulum esnasında disk seçme bölümüne geldiğinizde :
"Shift + F10" basarak komut istemcisin çalıştırın.
"diskpart" yazıp enter
"list disk" yazıp enter (Burada sistemi kurmaya çalıştığınız diskin numarasını öğrenin. 0 yada 1 olur büyük ihtimal)
"select disk x" yazıp enter (x yerine hangi numara ise sistem kurmak istediğiniz disk, onu yazın)
"clean" yazıp enter
"convert gpt" yazıp enter
"exit"
"exit"

komut ekranından çıkıp yenile dedikten sonra tekrar yüklemeyi deneyin.
Çok karışık anlamadım. En iyisi normal kurulum yapayım. Başka çare kalmadı.

Hocam aslında Boot Menusunde UEFI diye bi seçenek yok. Yukarıda açıkladığım gibi video da olanların hiç birisi o ekranda yok. UEFI kurulum yapamıyorum.

Koyduğunuz resimlerden diski mbr formatında kurulum yapmaya çalışıyor olabileceğinizi düşündüm. Diskinizi gpt'ye çevirip kurulum yapmayı deneyin. 3 satır komut var yapacağınız. Karışık olan yeri neresi söyleyin.

Son düzenleme:
Koyduğunuz resimlerden diski mbr formatında kurulum yapmaya çalışıyor olabileceğinizi düşündüm. Diskinizi gpt'ye çevirip kurulum yapmayı deneyin. 3 satır komut var yapacağınız. Karışık olan yeri neresi söyleyin.
Bende de benzer sorun var. Win 8.1 yükledim çoktan sorunlar çıkarmaya başladı bende win 7 ultimate kurmaya karar verdim. Fakat bios menusunu açamıyorum flash belleği okumuyor sanırım. Direk masa üstü geliyor. Ne yapmam lazım ?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı