Frisby 650W 80 Plus PSU patlar mı?

uNyttt

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba, ben tam 1 yıl önce bir PC topladım. Fakat bilmemezliğimden ötürü kasanın PSU ve fanlarını Frisby aldım. Sonradan araştırdım ki Frisby PSU ve fanlar konusunda çok kötü bir markaymış. Almamın üzerinden bir yıl geçti. Sistemim patlar mı? Veya sistemdeki diğer bileşenlere zarar verir mi bu PSU?

Kullan gitsin, o donanımlar için son endişeleneceğin şey PSU olsun. Paranı en azından daha düzgün bir GPU için biriktirebilirsin.

Frisby bomba dediysek de öyle kafasına havaya uçup evi yakacak değil. Bozulsa bile %99 ihtimalle yalnızca kendisine zarar vererek sessizce ölür. %1 için de panik yapmaya gerek yok.
Ölecek ise lütfen kendi kendine ölsün ve diğer bileşenlerime zarar vermesin. Bilgisayarımdan hafif sanki yanık kokusu geldi gibi hissettim daha sonra kokladığımda koku yoktu. Bu yüzden korktum.

Sistemim:
16 GB RAM.
MSI GTX 1650
Intel i5 10500 3.10Hz
ASUS Prime anakart fakat modelini bilmiyorum bilgisayarımı açmayada korkuyorum.

O halde dert edecek bir durum yok. Evinin elektrik tesisatında ve kullandığın priz çoklayıcıda da bir problem olduğunu düşünmüyorsan kullanmaya devam edebilirsin. Sahip olduğun donanımlar güç kaynağını çok büyük bir yükte kullandırmaz. Bu sebeple dert edecek bir durum yok. Ortalama 6-7 yıl sonra güç kaynakları eski performanslarını sağlayamaz düzeye gelebiliyorlar satın almış olduğun ürünün kalitesini de göz önünde bulundurarak. Bu sebeple ilerleyen yıllarda toplu bir donanım değişikliği vs. düşünüp o şekilde hareket edersin. Bilgisayarı açmamanı gerektirecek bir durum yok, 80+ sertifikasını araştırıp doğrulatırsan dert edecek neredeyse hiçbir şey kalmaz.

Sistemim:
16 GB RAM.
MSI GTX 1650.
Intel i5 10500 3.10Hz
ASUS Prime anakart fakat modelini bilmiyorum bilgisayarımı açmayada korkuyorum.

AMD ekran kartı olsa idi PSU'yu hemen değiştirmeni söylerdim ama NVIDIA GTX 1650 çok W harcamıyor(yaklaşık 100W tüketiyor) bu yüzden PSU çok zorlanmaz. PSU'yu acilen değiştirmene gerek yok ama imkanın olduğunda değiştir.

Ölecek ise lütfen kendi kendine ölsün ve diğer bileşenlerime zarar vermesin. Bilgisayarımdan hafif sanki yanık kokusu geldi gibi hissettim daha sonra kokladığımda koku yoktu. Bu yüzden korktum.

Vakaların çoğu böyle sonuçlanıyor. Çok nadirdir PSU kendi kendine bozulunca beraberinde diğer donanımları götürsün. Ben senin yerinde olsam Frisby'i en az garanti süresi dolana kadar kullanırdım.

Sisteminin güç tüketimi bu kalitesiz komponentleri strese sokmanın çok uzağında. Yani önce biraz eli yüzü düzgün bir GPU al sonra PSU'ya da el atarsın.

Hocam bu kadar korkulacak bir durum yok. Bilgisayarın normal kullanımından da PSU patlamaz. Ayrıca çok PSU zorlayacak bir sistem de değil.

Yine de almak isterseniz

Alın ve keyfinize bakın.
High Power markasını da pek önermeyeceğim açıkçası. Özellikle bu modelden birkaç arkadaşıma sistem topladım ve yüzde ellisi 3-4 yıl sonra arızalandı. FPS, ASUS, Corsair, Cooler Master gibi markaları öneriyorum. Modelle karar vermek en doğrusu elbette.

O halde dert edecek bir durum yok. Evinin elektrik tesisatında ve kullandığın priz çoklayıcıda da bir problem olduğunu düşünmüyorsan kullanmaya devam edebilirsin. Sahip olduğun donanımlar güç kaynağını çok büyük bir yükte kullandırmaz. Bu sebeple dert edecek bir durum yok. Ortalama 6-7 yıl sonra güç kaynakları eski performanslarını sağlayamaz düzeye gelebiliyorlar satın almış olduğun ürünün kalitesini de göz önünde bulundurarak. Bu sebeple ilerleyen yıllarda toplu bir donanım değişikliği vs. düşünüp o şekilde hareket edersin. Bilgisayarı açmamanı gerektirecek bir durum yok, 80+ sertifikasını araştırıp doğrulatırsan dert edecek neredeyse hiçbir şey kalmaz.

PSU'nun üzerinde yazıyordu o yüzden 80 Plus dedim. Fakat çok sağ olun gerçekten içimi rahatlattınız. Zamanında cahillik ile aldık, şimdi acısını çekiyoruz yapacak bir şey yok. Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.

High Power markasını da pek önermeyeceğim açıkçası. Özellikle bu modelden birkaç arkadaşıma sistem topladım ve yüzde ellisi 3-4 yıl sonra arızalandı. FPS, ASUS, Corsair, Cooler Master gibi markaları öneriyorum. Modelle karar vermek en doğrusu elbette.

1 yıl daha idare etsin de, sonrasında GPU ile birlikte değiştiririm.

O sistem için bu PSU çok fazla. 1300 - 1400TL'lik 550W bir PSU da yeterli olur. PK550D ve FSP 550W gibi.

Mevcut için haklısınız. Yükseltme yapılma ihtimaline karşılık da güzel bir PSU olur zannımca.

Estağfurullah hocam. Linkteki PSU'yu kullanıyorum, herhangi bir sorunu olmadı benim için.

Çok sıkıntı değil, benimki Frisby'nin FC-9330G 600W kasası 15 ay oldu bir sıkıntısını görmedim, ama dün PSU değiştim.

Geri
Yukarı