FX 4100 Overclock Rehberi

1,45 civarı çekirdek değeri vermeniz gerekiyor ortalama olarak. 4,7 GHZ çok da küçük bir hedef değil hani :)
Stabil kalmayı başaramazsanız 4,4 - 4,6 GHZ civarlarında test etmenizi öneririm.

Herkese merhaba,
BilgisayarKurdu üstadım bir sorum olacak:
Evvela hazırladığın rehber için teşekkürler, buradan bakarak ilk o.c mi yaptım. Lakin bir sıkıntı mı var anlayamadım. Voltajı 1.4250, NB Voltajını ise 1.2750 yaptım. Çarpanı da 22 yaparak 4.4' e ulaştım. Biosta power save ile alakalı bir şey göremedim ama Performance Boost gibi bir şey vardı onu iptal ettim. Neyse bilgisayar açıldı, 40 ar dk prime95 ve aida64 ile test yaptım. Hata çıkmadı. Hatta oyun bile açtım 5-10 fps arası artış gözlemledim. Overclock hariçten iyi olmuş gibi gözüküyor ama testte dikkatimi çeken şey CPU Clock' un 4.4 ten 3.3 e inmesi sonra 4.4 tekrar çıkmasıydı. 10 saniyede bir düşüp yükseliyordu. Bir sıkıntı mı var acaba anlayamadım ama dediğim gibi görünürde bir sorun yok.

Herkese merhaba,
BilgisayarKurdu üstadım bir sorum olacak:
Evvela hazırladığın rehber için teşekkürler, buradan bakarak ilk o.c mi yaptım. Lakin bir sıkıntı mı var anlayamadım. Voltajı 1.4250, NB Voltajını ise 1.2750 yaptım. Çarpanı da 22 yaparak 4.4' e ulaştım. Biosta power save ile alakalı bir şey göremedim ama Performance Boost gibi bir şey vardı onu iptal ettim. Neyse bilgisayar açıldı, 40 ar dk prime95 ve aida64 ile test yaptım. Hata çıkmadı. Hatta oyun bile açtım 5-10 fps arası artış gözlemledim. Overclock hariçten iyi olmuş gibi gözüküyor ama testte dikkatimi çeken şey CPU Clock' un 4.4 ten 3.3 e inmesi sonra 4.4 tekrar çıkmasıydı. 10 saniyede bir düşüp yükseliyordu. Bir sıkıntı mı var acaba anlayamadım ama dediğim gibi görünürde bir sorun yok.
Yo bir sıkıntı yok gayet doğal bir durum, gerektiğinde düşük frekans hızlarına düşebilir.
İstersen sürekli 4,4GHZ olarak da gözükebilir ancak boştaki sıcaklıkları gereksiz yere yükseltir.
Ben Fx 8350'ye O.C. yapayım dedim prime95 testinde 80 dereceyi gördüm. Prime 95 ile O.C.'siz 57 derecede stabil kaldı.
Stok soğutucu voltaj karşısında yeterli soğutmayı sağlayamamış demek ki :(

O soğutucu ile normal şartlar altında OC'lu hali ile yük altında 60 dereyi geçmemesi gerekir.
Ben de anlamadım. İşlemciyi garantiye mi göndersem? O.C'siz cok güzel çalışıyor, stabil ve ısı sorunum hiç yok. O.C. yapıyorum, az voltaj verince Prime 95 çalışırken çekirdeklerin bazıları testte duruyor. %100 yerine %80'lere iniyor. Voltaj veriyorum ısı çok artıyor. 4.5 ghz zorluyorum, ahım şahım bir hız aşırtma da değil ama olmuyor.

Ben şuan FX8350'yi 4.5 Ghz hızında 1372 voltaj vererek çalıştırıyorum. Soğutucum da Hyper 412S. 65 dereceyi geçmiyor yükte. Voltajı yüksek verirsen fazla ısınabilir.

Geri
Yukarı