FX 4100 Overclock Rehberi

Amd Fx-6300
Powercolor r9 290 Pcs+
Gigabyte 970A-UD3P
GSkill 2x4 Dual kit ram 1866 Mhz
HighPower 750 W 80 Plus Bronze
Segate 1tb Baracuda 7200 Rpm
Gigabyte Sumoy 6xFan Kasa
Xiagmatek Red Scorpion İşlemci Soğutucu
AOC 2461Fwh Full Hd Monitör

Hocam bu sistemi kulanıyorum. Ekran kartından daha çok verim alabilmek için 6300'e overclock yapmak istiyorum. Fakat bu işte acemiyim ne yapmam gerekir.

@rampage12 R9 290 gerçekten üst seviye bir ekran kartı, ben de olsam ben de OC denemesi yapardım. Soğutucunuz da gayet yeterli seviyede.
Öncelikle anakartınızın BIOS menüsü ile az çok tanışık olmanız gerekir. Daha önceden kurcalamış olmanız gerekir.
Frekans ve voltaj ayarlarının bulunduğu kısımlarda gerekli ayarlamaları yapabilmeniz gerekir.

Daha sonra gerekli programlar aracılığı ile sistemin ne tepki verdiğini gözlemlemek gerek. Sıcaklık değerleri, çekirdek kullanım yüzdeleri, ve stabilite durumunu kontrol etmek lazım. Bu bahsettiklerimden ne kadarına yabancısın ? Rehberi okuduğunda yabancı mı geldi ? Hiç bilmediğin işler ise ufak ufak girişmelisin bu işe.

@reality123 stok fan ile voltajlı OC yapmanı önermiyorum.

Öncelikle çok yararlı bir rehber olmuş. Bunun için teşekkürler. Fakat benim şöyle bir sorunum var. Overclock yapmak için değiştirilmesi gereken tüm ayarlar biosta kilitli durumda. Mesela ram çarpanı, cpu clock ratio, cpu vcore, nb core vs. neredeyse bunların hepsi kilitli. Bu kilidi nasıl açabilirim. Nasıl bu ayarları değiştiripte overclock yapma şansını yakalayabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Anakart Modeli: Gigabyte 970A-UD3P

Tamam sorunu hallettim ayarlamaları yapabiliyorum. Amd fx 6300' ün 4.1Ghz hıza voltaj verilmeden ulaştığını söylediniz. Bende cpu clock ratio' yu yükselterek 4.1GHz hıza ulaştım. BCLK clock control' ün mhz değerleriyle herhangi bir oynama yapmadım. Eğer öyle yaparsam, CPU haricinde memory frequency gibi bir kaç özellik daha artıyormuş. Sizden istediğim sizce doğru mu yapmışım ? Ve CPU' nun hızını 4.1Ghz' ten daha fazla arttırmak istersem azar azar voltaj vermem gerekiyor. Siz öyle demişsiniz. Peki azar azar derken ne kadar bir farktan söz ediyorsunuz. CPU vcore ve NB core için ayrı ayrı bu farkları söyler misiniz ? İlginiz için şimdiden teşekkürler.

@EhliiKeyf voltajsız olarak 4 GHZ'ye çıkmak istiyorsanız yapmanız gereken tek ayar çarpanı yani başında X bulunan ibareyi yükseltmektir.
Bellek frekans hızlarını da elbette yükseltebilirsin ancak en fazla 1 kademe yükselt, bana kalırsa hiç elleme.
Azar demeyelim de belirli frekans değerleri için belirli voltaj değerleri vardır diyelim.
4,4 için denersiniz rehberde bahsettiğin değerlerin biraz altını. Stabil kalırsa 1,45 voltaj yerine 1,44 voltaj verip denersiniz. Mümkün olduğunca düşük voltaj ile yapmak gerek OC işlemini.
Yani 4,4 çıkmak için önce 4,1 sonra 4,2 falan gerek yok, istersen birden 4,4'e çıkabilirsin, önemli olan doğru frekans ve voltaj ayarlarını tutturmak.
Son olarak işlemci BUS frekans hızı ile oynamıyoruz, frekans artışı için yapman gereken şey X ibareli değeri yani çarpan kilidini artırmak.

@parisapo Soğutucunuz pek üst seviye olmasa da inanın yeterli olacaktır :) Açıkçası 4,2'ye sıkıntısız çıkarsınız. Eğer sıcaklık değeri de stabilite testlerinde 65'i geçmiyor ise ya 4,4 denersiniz ya da 4,2'de bırakırsınız.

Nasıl yaparım sorusuna BIOS ayarları ile cevap vereyim. Eğer ASUS'un eski olmayan bir anakartınız kullanıyorsanız rehber size yabancı gelmemiştir.
Buna karşılık MSI'ın da buna benzer BIOS'ları var. Eski, mavi tarzda BIOS'lar da var. Öncelikle gerekli ayarlamaların BIOS'dan yapılması gerekiyor.
Daha sonra masaüstüne geçip testlerimizi yapıyoruz.

Şimdi şöyle bir şey var. Biosta hiçbir değişiklik yapmadan sadece işlemci çarpanını yükselterek işlemci hızını 4.1Ghz' e çıkardım. Fakat bilgisayar açılırken siyah ekran geldi yani başarısız oldu. 3.8Ghz denedim yine olmadı. Bunun sebebi nedir ? Amd Fx-6300'ün voltaj vermeden 4.1Ghz hıza ulaştığını söylemiştiniz. Anakartada mı overclock atmam gerekir.
Anakart: Gigabyte-970AUD3P
İşlemci: Amd Fx-6300
Ram: GSkill 2x4 Dual kit 1866 Mhz
Soğutucu: Xiagmatek Red Scorpion İşlemci Soğutucu

Hayır hayır diğer ayarlarla oynamadım. Sadece çarpanı arttırdım. Cpu performence boost, Cool n quiet, SWM, C1E ve APM mode' u disabled yaptım. HPC(High Performance Computing)' i enabled yaptım. Bu şekilde işlemci hızı 4.1Ghz oldu fakat pc açılmadı, siyah ekran gözüktü. Aynı şekilde 3.8Ghz yapıp denedim yine pc açılmadı, siyah ekran gözüktü. Bunun sebebi nedir ?

Yeni konular

Geri
Yukarı