FX 4100 Overclock Rehberi

Teşekkür ederim, her anakart ve aynı model olsa bile her işlemcide aynı stabilite sağlanamayabiliyor elbette. 4GHZ'de Prime95 denemeleri sorunsuz ise 4,2'ye voltajsız deneyebilirsin elbette.
Ancak genel olarak 4,2 itibariyle bir tık voltaj gereksinimi hissetmeye başlıyor işlemci, bunu da bil :)
4,2'ye voltajsız çıkman problem yaratmaz, stabil kalamazsa voltaj verir tekrar denersin.

Teşekkür ederim, her anakart ve aynı model olsa bile her işlemcide aynı stabilite sağlanamayabiliyor elbette. 4GHZ'de Prime95 denemeleri sorunsuz ise 4,2'ye voltajsız deneyebilirsin elbette.
Ancak genel olarak 4,2 itibariyle bir tık voltaj gereksinimi hissetmeye başlıyor işlemci, bunu da bil :)
4,2'ye voltajsız çıkman problem yaratmaz, stabil kalamazsa voltaj verir tekrar denersin.
Eyvallah hocam. Suan icin 4.2 düşünmüyorum. Aslında benim hız aşırtma amacım Gta 5'te ki ani Fps düşüşleriydi. İşlemci kullanımı bir anda %100'e ulaşıyordu. Yine ulaşıyor, yine takılıyor.

Eyvallah hocam. Suan icin 4.2 düşünmüyorum. Aslında benim hız aşırtma amacım Gta 5'te ki ani Fps düşüşleriydi. İşlemci kullanımı bir anda %100'e ulaşıyordu. Yine ulaşıyor, yine takılıyor.
Çekirdek performansının ön plana çıktığı oyunlarda düşük bütçeli bazı efsane işlemciler bile oyunlar konusunda darboğaza düşebiliyor :) G3258 için de geçerli bu durum yani.
Ekmek - Köfte oranından kaçamıyorsun bu noktada üzgünüm :)

Çekirdek performansının ön plana çıktığı oyunlarda düşük bütçeli bazı efsane işlemciler bile oyunlar konusunda darboğaza düşebiliyor :) G3258 için de geçerli bu durum yani.
Ekmek - Köfte oranından kaçamıyorsun bu noktada üzgünüm :)
Hocam ekran kartım GTX650. Yani fx4100'ün bu kartla darboğaz yaşayacağını hiç sanmıyorum. Bana daha çok ram yetersiz gibi geliyor. 6 GB ram var bunu 8 GB yapabilirsem düzelir.
Neye dayanarak söyledim, 4 GB ram, i5 4200u işlemci ve GT840m ekran kartı laptopu olan arkadaşım aynı takılmaları yaşıyordu benim gibi. Ramini 8 GB yaptı tüm takılmalar geçti.

GTA5 için 6GB RAM bellek elbette yetersizlik yaratır ancak emin ol sahip olduğun işlemcinin çekirdek gücü GTA5'i ancak düşük ayarlarda takılma yaşatmadan oynatmaya yetecek seviyede.
Çok daha güçlü bir grafik yongasına ve yüksek RAM bellek miktarına sahip olsan da yüksek ayarlarda FX4100 yüzünden takılmalar yaşardın, orta ve düşük ayarlarda kurtarıyor nispeten.

Bahsettiğim takılmalar RAM bellek yetersizliğinin oluşturduğu kadar ciddi takılmalar değil elbette, daha anlık takılmalar daha anlık tepkiler.

Arkadaşın bellek yüzünden ciddi takılmalar yaşıyormuş. Bellekler yükselince işlemci ve grafik kartı yeterli olduğu için sorun yaşamamış.

Oyuncu sistemlerinde işlemcinin pek önemi yok dense de bazı oyunlar o genellemeyi yıkıyor :)

Hocam fx4100'le ilgili bir sıkıntı yok ki zaten sıkıntı ondan kaynaklanmıyor sanırım. Sadece işlemcinin anlık olarak %100'e ulaşıp Gpu kullanımının %60 civarlarına düşmesi kafamı kurcalamıştı. Keza zaten oyun yeri geldiğinde 5.2 Gb ram kullanıyor, arka planda da en az %30 kullanılsa zaten geride ram kalmıyor.

GPU kullanımının %60'a düşmesi bir sorun teşkil etmiyor, oyun içerisindeki grafiklerin yüküne bağlı olarak bu rakam azalabilir veya çoğalabilir. Çok net bir açıklamasını yapmıştım bu konuda : [Çözüldü] Oyunlarda GPU kullanımı sürekli %100 mü olmalı?

Ancak işlemcinin %100'ere dayanması sorun teşkil etmeye başlar, darboğazların habercisidir. Yüksek ayarlarda bellek yeterli olsa bile anlık takılmaların olduğunu fark edeceksindir.

GPU kullanımının %60'a düşmesi bir sorun teşkil etmiyor, oyun içerisindeki grafiklerin yüküne bağlı olarak bu rakam azalabilir veya çoğalabilir. Çok net bir açıklamasını yapmıştım bu konuda : [Çözüldü] Oyunlarda GPU kullanımı sürekli %100 mü olmalı?

Ancak işlemcinin %100'ere dayanması sorun teşkil etmeye başlar, darboğazların habercisidir. Yüksek ayarlarda bellek yeterli olsa bile anlık takılmaların olduğunu fark edeceksindir.

Anladım hocam. Zaten beni çileden çıkaran ve oyunu oynanmaz hale getiren anlık takılmalardı. Bir anda işlemcinin %100 çalışıp Gpu'nun %60 seviyelerine inmesini ben de ilk başta işlemci darboğazı zannettim. Ancak hiç de öyle değilmiş -en azından GTA 5 için-. Resmen ram darboğazı yaşıyormuşum. Oyunu 1080p'de düşük ayarlarda oynuyordum. Ancak yansıma ve detay kalitesi ''yüksek'' ayarlıymış. Bunları ''normal'' seviyesine çektiğimde oyunun 5.6'lara dayanan ram kullanımı bir anda 4.5'lere kadar geriledi tüm takılma sorunum gitti. İşlemci şuan en fazla %90 civarlarını görüyor.

Hocam işlemcimi 4.4Ghz'e çıkarmak istiyorum ancak sadece CPU Ratio ayarını değiştirebiliyorum yani voltaj veremiyorum hep auto'da kalıyor, ayarlanmıyor. Acaba anakart mı desteklemiyor yoksa ben mi bir şeyi yanlış yapıyorum?
Anakartım M5A78 lm-lx3.

78LM - LX3 modelinde voltaj artırma özelliği var, sen yanlış yapıyorsundur tahminen.
Voltaj ayarının üzerine geldikten sonra Enter tuşunu değil "+" ve "-" tuşlarını kullanarak ayarlama yap.

Dediğiniz gibi oldu hocam çekirdek voltajını 1,42500'e VDDNB voltajını da 1.29375'e ayarladım.

Aslında 4.4Ghz'e voltajsız çıktım hatta prime95 ile 1 saat stress test yaptım sıkıntısız geçti ancak GTA5'te FPS dropları yemeye başladım. Şimdi voltajlı bir şekilde test edip sonucu bildireceğim.

Düzenleme: Bir türlü stabil kalamıyorum yani anlık olarak çekirdek hızı 1400Mhz'e düşüyor, 1-2 saniye sonra düzeliyor sonra tekrar başlıyor.
Ayrıca çekirdek voltajını 1,43325'e, VDDNB'yi ise 1,3000 yaptım ancak tam yükte dahi cekirdek voltajının 1,392'yi geçmediğini gördüm. Sıcaklıklar ise gayet normal düzeyde seyrediyor 52-53 derece.
Yaşadığım sıkıntı işlemcinin 4.4Ghz'de calışamadığına mı işaret?

Yeni konular

Geri
Yukarı