GeForce NOW nasıl çalışır?

GeForce NOW nasıl çalışıyor? Kötü bilgisayarlarla bile oyunları nasıl çalıştırabiliyor?
GeForce NOW, bulut oyun hizmeti olarak adlandırılan bir teknoloji kullanıyor. Bu teknoloji sayesinde, oyunlar yerel cihazınızda değil, internet üzerinden uzak bir sunucuda çalıştırılıyor. Sunucu, oyunun ses ve görüntü verilerini size gönderiyor, siz de oyun kontrolcünüz, fare veya klavyeniz aracılığıyla sunucuya girdi verilerini gönderiyorsunuz. Böylece, düşük performanslı cihazlarla bile yüksek kaliteli oyunları oynayabiliyorsunuz.
GeForce NOW’ı kullanmak için, internet bağlantınızın yeterli hız ve kalitede olması gerekiyor. NVIDIA, en iyi deneyim için 50 Mbps veya daha yüksek bir hız öneriyor. Ayrıca, bağlantınızın gecikmesinin (ping) 40 ms veya daha düşük olması gerekiyor.

GeForce NOW nasıl çalışıyor? Kötü bilgisayarlarla bile oyunları nasıl çalıştırabiliyor?

En basitiyle ben anlatayım GeForce NOW aldığın zaman uzaktaki güçlü bir bilgisayarı kiralıyor gibi düşünebilirsin. Sadece o kiraladığın bilgisayar kendi bilgisayarına görüntüyü yansıtıp oynatıyor. Tam %100 böyle değil ama mantığı böyle en basit şekilde öyle anlatabilirim sana.

Peki mesela sen bilgisayarından bir tuşa bastığında gecikme olmuyor mu? Sanırım bu da internet hızına bağlı.

Peki mesela sen bilgisayarından bir tuşa bastığında gecikme olmuyor mu? Sanırım bu da internet hızına bağlı.

Evet internetine bağlı. 60Mbps internetim var ekran kartım çöp olduğu için GeForce NOW ile oyun oynuyorum. 60Mbps internet ile fark ettiğim neredeyse hiçbir gecikme yok ama ne kadar GeForce NOW ayarlarından yüksek kaliteye ayarlarsam ayarlıyım kendi bilgisayarında oynadığın netlikte olmuyor. Blurlu oluyor bende biraz. Şey gibi aynı Discord'dan arkadaşın bir yayın açar ama o yayın asla çok iyi netlikte olmaz. Onun gibi.

Geri
Yukarı