Gelecek kaygım

• Konuyu başlatan Snake Eater
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 23
  • Görüntüleme 2B
Çok saçma, öyle diyip sonra öğrenciler başarısız oluyo. Eğer sözele daha yatkınsan ve da başarılı isen sayısala gitme başkasının lafı ile. Öyle yapıpta pişman olan, üniversiteyi bırakan çok arkadaşım oldu. Bir sürü güzel meslek var sayısal dışında, ne bileyim hukuk gibi. Eğer mühendis olmasaydım kesinlikle hukuk okurdum :D

İlk önce kaygılarını bir kenara bırak bazı korkulardan arın. Korku ile yaşanmaz ya onları yok edersin yada onlar seni yok eder. Gidip mühendis olursun en kral mühendis sen olursun ama iş bulamazsın nasip olmaz. Gidip en kötü mesleği yaparsın ama zengin olursun. Bunlar kısmet işi sen elinden geleni yap gerisi senin elinde değil. Neleri sevip sevmediğini iyi düşün. Bir hayat boyu o mesleği yapabilir misin ? Bu konuyu çok iyi düşün. Sonra derslerini düzeltmeye çalış. Yapamaz isen gidip o bölümde kendini heba etme zamanını harcama. Zorlayınca yapabilecek isen git ama yapamayacak durum da isen zaman harcamanın bir anlamı yok. Sözel de iyi isen sözelci ol.
Teşekkürler sözel okuyunca bilgisayar mühendisliği kazanma şansım varmı ?

@Batuhan K sana katılıyorum. Burada zaman önemli kaybettiğin zamanı geri telafi etmek zor oluyor. Yapabileceğin şeyin üzerine git. Yoksa kaybettiğin zaman bir daha geri gelmiyor. Yanlış kararlar hep birbirini takip ediyor. Toparlamak daha zor oluyor.

Bölüm dışı tercih yapabiliyor musun bilmiyorum. Yanlış bilgi vermek istemem.

@Batuhan K sana katılıyorum. Burada zaman önemli kaybettiğin zamanı geri telafi etmek zor oluyor. Yapabileceğin şeyin üzerine git. Yoksa kaybettiğin zaman bir daha geri gelmiyor. Yanlış kararlar hep birbirini takip ediyor. Toparlamak daha zor oluyor.

Bölüm dışı tercih yapabiliyor musun bilmiyorum. Yanlış bilgi vermek istemem.
Matematik olmasa direk sayısal okurumda. :)

Teşekkürler sözel okuyunca bilgisayar mühendisliği kazanma şansım varmı ?
Ben 2009 ÖSS sınavı ile girdim, o zamanlar çok zordu sözelden kazanmak hatta yoktu şimdide öyledir. Çünkü hiç eğitimini almadığın sorular yapman zorundasın. Sözeli seçince de o dersleri görmüyorsun, kendi bölümün ile alakalı dersleri görüyorsun. Bu yüzden kararını iyi ver, hangi alan sana daha ağır basıyorsa ona yönel.

Matematik bazı şeylerin temelidir. Zihni açar. Bir yerden sonra sana bazı şeyleri gösterir. Matematiği iyi olmayan birisiyim ama bir çok insandan daha iyi matematiksel düşünüyorum. Kolay kolay hesap makinesi kullanmak istemem. Normal matematik ile gerçek matematik bence farklı şeyler.

Ben 2009 ÖSS sınavı ile girdim, o zamanlar çok zordu sözelden kazanmak hatta yoktu şimdide öyledir. Çünkü hiç eğitimini almadığın sorular yapman zorundasın. Sözeli seçince de o dersleri görmüyorsun, kendi bölümün ile alakalı dersleri görüyorsun. Bu yüzden kararını iyi ver, hangi alan sana daha ağır basıyorsa ona yönel.
Teşekkürler bunu düşünücem. Ona göre karar vericem büyük ihtimal sayısala giderim tek çarem bu.

Matematik olmasa direk sayısal okurumda. :)
Matematiği sevmiyorsan ve yapamıyosan hiç bulaşma sayısala, özellikle mühendisliğe. Çünkü hangi mühendislik bölümünü okursan oku her bölümde ileri matematik dersleri göreceksin. Bu yüzden çok zorlanırsın haberin olsun. Yine kendimden örnek vereyim :) yazılım alanı, tamamen matematiksel düşünme gerektiriyor. Hadi program yapalım edelim diye birşey yok ve donanım kısmı da öyle. Matematiği bir öğretmen kadar iyi ve daha iyi bilmen lazım :D

Sen bilirsin ama daha detaylı düşün. Rehberlik hocan ile bir görüş sana daha çok yararı dokunur.

@Batuhan K dediğin çok doğru. Örneğin çalıştığın firma bir yazılım yapacak ve çok ileri seviye matematik gerektiriyor. Sen başladın işe mantığı biliyorsun, yazılımın planını yaptın her şey hazır. Ama bir yerde takılırsın oda matematiksel hesap kısmı o zaman film kopar nasıl halledeceksin bu olayı. @Batuhan K dediği gibi iyi bilmen lazım. Olayı sadece okulu kazanmak veya bitirmek gibi düşünme işe başladığın zaman matematik lazım olunca çok daha fazla zorlanırsın.

Sen bilirsin ama daha detaylı düşün. Rehberlik hocan ile bir görüş sana daha çok yararı dokunur.

@Batuhan K dediğin çok doğru. Örneğin çalıştığın firma bir yazılım yapacak ve çok ileri seviye matematik gerektiriyor. Sen başladın işe mantığı biliyorsun, yazılımın planını yaptın her şey hazır. Ama bir yerde takılırsın oda matematiksel hesap kısmı o zaman film kopar nasıl halledeceksin bu olayı. @Batuhan K dediği gibi iyi bilmen lazım. Olayı sadece okulu kazanmak veya bitirmek gibi düşünme işe başladığın zaman matematik lazım olunca çok daha fazla zorlanırsın.
Aynen katılıyorum :) Bir örnek daha vereyim daha fazla üzerine gitmeyeyim artık :D Ben özel sektörde bir yazılım firmasında çalışıyorum. Geliştirdiğimiz bir proje var, haftalarca matematiksel formüller üzerinde çalıştık ve çalışıyoruz, yapacağımız projenin daha stabil, hızlı, hatasız çalışması için. Yani herşeyin içinde, hiç ummadığın yerde matematik kapını açıyor :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı