Çözüldü Gen5 kablosu ne işe yarar?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MertUncas

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu PSU'yu almayı düşünüyorum fakat gen5 kablosu 300W olarak görünmekte ama PSU 750W kadar güç verebiliyor sisteme yeni bir RTX 4080 ekran kartı alsam çok rahatlıkla besler mi? Gen5 kablonun olayı nedir? Bilgilendirir misiniz?

Veya bunu da alabilirim ama yukarıdaki yeni ATX 3.0 olduğu için çok hoşuma gitti diyebilirim ama işte güç desteği önemli RTX 4080 ve RTX 4070 gibi ekran kartlarını destekler mi yeni nesil kartları diyeyim kısacası.

Dosya Ekleri

• CF83E6BE-2CCB-43A3-97B3-15DBAB4A389B.png
    CF83E6BE-2CCB-43A3-97B3-15DBAB4A389B.png
    11,9 KB · Görüntüleme: 14
Çözüm
Gen 5 bilgisini buradan alabilirsiniz.

300W 12VHPWR kablosu 4080 için için ucu ucuna güç sağlayabilir, bu çıkıştan daha yüksek güç veren bir PSU daha iyi olur, veya bu PSU ile karttan çıkan dönüştürücüye 2 ayrı çıkıştan güç verirsiniz, 375W'a kadar güç sağlar, karar sizin.

Mesela bu PSU'daki gen 5 kablo 600W güç aktarabiliyor.

Bu PSU ile 4090'ı da gen5 kablo ile tak çalıştır şeklinde kullanabilirsiniz.

High Power kötü PSU değil sadece gen 5 kablosu yetersiz güçte.

Aklınızda şüphe kalmasın diye @Andar Han ve @Oreki'yi etikeyleyim, onların sözüne güvenebilirsiniz, ona göre karar verirsiniz.
Ben sanada güveniyorum hocam ve o yüzden satın alıyorum Cratosu çok teşekkür ederim cansın içimi rahatlattın almışken çok iyi bir PSU almama yardım ettin 🥰

Raijintek Cratos, Enermax D.F.X ve Aerocool Integrator, 3'ü de aynı platformu kullanan; her üçünün de PCB'nin her yönden fotoğraflarını görebildiğimiz geniş incelemeleri olmasa da yüksek ihtimalle marka isteklerine göre düzenlenmiş ufak farkları olan modeller. Bu platforma ait modellerin bir kaç incelemesi ve test raporu var ve genel olarak üst seviyenin hemen altında bir yerde olarak nitelenebilirler. Tabii yeni yeni piyasada oldukları için kronik sorunu var mıdır? Yok mudur? Belli değil. Ama misal, Enermax D.F.X veya Cratos modellerinin Cybenetics raporlarında yük testlerinde ya da ripple değerleri ve hold up/power ok sürelerinde bir eksikliğe rastlanmadığını da görebiliyoruz.

Diğer taraftan, High Power Performance GD ATX 3.0 modeli hakkında doğru düzgün bilgi bulmak pek de mümkün değil.

Açıkçası, ben oyumu Cratos yönünde kullanırdım. Ki siz de öyle yapmışsınız, hayırlı olsun.

Raijintek Cratos, Enermax D.F.X ve Aerocool Integrator, 3'ü de aynı platformu kullanan; her üçünün de PCB'nin her yönden fotoğraflarını görebildiğimiz geniş incelemeleri olmasa da yüksek ihtimalle marka isteklerine göre düzenlenmiş ufak farkları olan modeller. Bu platforma ait modellerin bir kaç incelemesi ve test raporu var ve genel olarak üst seviyenin hemen altında bir yerde olarak nitelenebilirler. Tabii yeni yeni piyasada oldukları için kronik sorunu var mıdır? Yok mudur? Belli değil. Ama misal, Enermax D.F.X veya Cratos modellerinin Cybenetics raporlarında yük testlerinde ya da ripple değerleri ve hold up/power ok sürelerinde bir eksikliğe rastlanmadığını da görebiliyoruz.

Diğer taraftan, High Power Performance GD ATX 3.0 modeli hakkında doğru düzgün bilgi bulmak pek de mümkün değil.

Açıkçası, ben oyumu Cratos yönünde kullanırdım. Ki siz de öyle yapmışsınız, hayırlı olsun.
Evet hocam teşekkür ederim :)

Bütçeniz varsa bunu alın.

8 pin gen 5 kablosu olmaz, görsel yanlış sadece.

Ayrıca 8 pin kablo da 150W verir.
Hocam ben şimdi bu PSU'dan 8 pini RTX 4060 Ti ekran kartıma takıcam işlemcim Ryzen 7 7800x3D şimdi bunu yeniden sana sormak istedim çok rahat yeter mi ? 150W az geldi gibi bana.

Son düzenleme:
Evet hocam teşekkür ederim :)

Hocam ben şimdi bu PSU'dan 8 PIN'i RTX 4060 Ti ekran kartıma takacağım işlemcim Ryzen 7 7800x3D şimdi bunu yeniden sana sormak istedim çok rahat yeter mi? 150W az geldi gibi bana.

150W tek soketten verir, 75W anakart slotundan alır, 225W, kart zaten 160W, o yüzden tek 8 pin girişi var, tüm PSU'larda bu şekilde zaten.

Tamam hocam bir an korktum 150W güç verir deyince sen içim rahatladı :D

Hocam aldınız mı PSU'yu? Memnun musunuz 7800x3D ile 4060 Ti'yı kaldırabildi mi? Bende 7500F ile 7900GRE sistem topluyorum PSU arayışındayım ortalama 4K bütçem var eğer siz memnun kaldıysanız rajinteki almayı düşünüyorum.

Son düzenleme:
Hocam aldınız mı PSU'yu? Memnun musunuz 7800x3D ile 4060 Ti'yı kaldırabildi mi? Bende 7500F ile 7900GRE sistem topluyorum PSU arayışındayım ortalama 4K bütçem var eğer siz memnun kaldıysanız rajinteki almayı düşünüyorum.

Geri
Yukarı