Gigabyte RTX 3070 Vision ısınma problemi nasıl çözülür?

Seylan

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam Gigabyte RTX 3070 vision ekran kartımda ısınma problemi yaşıyorum kartım oyuna girer giremez veya stres testinde saniyeler içerisinde 83-85 derecelere tırmanıyor. Ve bu konu hakkında kısa bir araştırma yaptım fabrikadan macunun hatalı olduğu iyi bir macun sürülmediği için bu sorun olduğu söyleniyor, kartı geri göndermemi istemeyin çünkü ikinci el aldım. Aslında Param Güvende ile almıştım fakat o sırada sistemin diğer parçaları elime ulaşmadığı için 24 saat verilen sürede sistemi toplayıp test edemedim. Ve izlediğim videolar olsun altındaki yorumlar olsun macun değiştirerek sorunu çözdüklerini gözlemledim. Şimdi size sorum şu macun değişimi ve termal pad değişimi yapmak istiyorum Thermal Grizzly markasının conductonaut model sıvı metal macununu kullanmak istiyorum ve etrafına taşarsa diye ısıya dayanıklı bant çekip etrafındaki devreleri vs koruma altına almak istiyorum sizce mantıklı mı? Taşma vs yapar mı? Yoksa Thermal Grizzly Kryonaut Extreme modelini mi almalıyım ama okuduğum bir Reddit yorumunda bu macunun kullamayın ilk başlarda güzeldi fakat sonra kenarlardan taşma yaptı yorumunu gördüm ve kararsız kaldım macun konusunda ne yapmam lazım. Yoksa MX4 modelini mi alayım ama performansı yüksek olsun istiyorum veya bana önerebileceğiniz bir termal macun var mı? Ve işlemciye de kullanmak istiyorum sıvı metal işlemciye kullanılır mı? Sıvı soğutmam bakır plakaya sahip alüminyum plakayı karşı tepkimeye girdiğini duymuştum.

Termal pad konusuna gelirsek yine izlediğim videolar ve testler sonucu gelid GP Extreme veya Ultimate modelini düşünüyorum.
Extreme daha yumuşak olduğunu duydum ve bazıları bunun daha önemli olduğunu savunuyor.
Ultimate ise w/mk daha fazla olduğu için bazıları onun daha iyi olduğunu söylüyor.
Ultimate modeline gelen bir şikayet padleri yerleştirip kullandıktan birkaç ay sonra açınca padlerin dağıldığını ve parça parça olduğunu yazmıştı.

Çok kararsız kaldım iyi bir şey kullanmak istiyorum hem termal macun tarafında hem termal pad tarafında yorumlarınızı bekliyorum.

Fotoğraf benım 10 dk lık yaptığım stres testim. Ekran kartı fanları arada 4162 RPM'lere çıkıyor, bazen 3500 RPM'lerde geziyor ve 4162'ye çıkınca doğal olarak çok ses çıkarıyor ve rahatsız oluyorum. 1 kere oyunda iken ekran ısıdan kaynaklı görüntüyü kesmişti. Değerler normal değil öyle değil mi ?

NOT : Aşşağıdaki 3070 fotoğrafı bana ait değil sadece sizlere göstermek için attım padlerin ne kadar kullanıldığını ve boyutunu görmeniz için.

Hepinize TEŞEKKÜRLER!

Ekran görüntüsü 2023-06-02 025229.png

Arkadaşlar biraz uzun mu oldu bilmiyorum ki cevap veren olmadı.
Şöyle güncelliyeyim o zaman.
Ekran kartı ve işlemci için macun önerisi ve ekran kartı için termal pad önerisi alabilir miyim ?

Dosya Ekleri

• gigabyte-3070-vision-oc-thermal-pads.jpg
    gigabyte-3070-vision-oc-thermal-pads.jpg
    167,4 KB · Görüntüleme: 134
Son düzenleme:
Dostum iyi günler.
Sıcaklıklar normal gözüküyor ama fan sesini düşürmeye termal macun yenilemen faydalı olabilir. Ama termal ped lerin kalitelisini ve aynı kalınlıkta (3-4 çeşit olabiliyor aynı kartta) bulmak biraz zor.
Termal macun olarak saydıklarını kullanabilirsin. Maxtor diye bir macun kullanıyorum gayet güzel fiyat olarakra iyi. Msi rx 570 armor kartta uyguladım sonuçlar gayet iyiydi. Thermal girzzhy de kullanabilirsin. Kart 3-4 yıldır yoğun çalıştı ise kesinlikle macun yenilmeni öneririm. Termal ped önerim malesef yok. Kolay gelsin.

Kartın için kesinlikle sıvı metal kullanmanı tavsiye etmem zira karta yazık edersin. Ne kadar ince süren de bir süre sonra illaki patlar. Ben noxeen nx9 termal macun kullanıyorum ama mx4 de gayet işini görür. Ayrıca termal bant olarak da yumuşak olanları kullanman hem ramler üzerinde baskı olmasını engeller hem de soğutucu blok ile gpu arasında boşluk olmasını engeller. Sert termal bantlarda erkenden dağılma olması da cabası.

Dostum iyi günler.
Sıcaklıklar normal gözüküyor ama fan sesini düşürmeye termal macun yenilemen faydalı olabilir. Ama termal ped lerin kalitelisini ve aynı kalınlıkta (3-4 çeşit olabiliyor aynı kartta) bulmak biraz zor.
Termal macun olarak saydıklarını kullanabilirsin. Maxtor diye bir macun kullanıyorum gayet güzel fiyat olarakra iyi. Msi rx 570 armor kartta uyguladım sonuçlar gayet iyiydi. Thermal girzzhy de kullanabilirsin. Kart 3-4 yıldır yoğun çalıştı ise kesinlikle macun yenilmeni öneririm. Termal ped önerim malesef yok. Kolay gelsin.
Macun olarak MX6 almayı düşünüyorum ömrünün M4X'den daha uzun olduğunu söylüyorlar.

GP Extreme yurt dışından geleceği için beklemek istemiyorum bu yüzden Thermal Grizzly Minus Pad 8 alıcam.

Cevabın İçin Teşekkür Ederim :)

Kartın için kesinlikle sıvı metal kullanmanı tavsiye etmem zira karta yazık edersin. Ne kadar ince süren de bir süre sonra illaki patlar. Ben noxeen nx9 termal macun kullanıyorum ama mx4 de gayet işini görür. Ayrıca termal bant olarak da yumuşak olanları kullanman hem ramler üzerinde baskı olmasını engeller hem de soğutucu blok ile gpu arasında boşluk olmasını engeller. Sert termal bantlarda erkenden dağılma olması da cabası.
Macun olarak MX6 almayı düşünüyorum Test videolarında diğerlerine kıyasla hem ekran kartında hem de işlemcide iyi bir performansı var ve ömrünün MX4'den daha uzun olduğu söyleniyor.

Termal Pad olarak GP Extreme alıcaktım fakat yurt dışından geldiği için beklemek istemiyorum.

Bu yüzden Thermal Grizzly Minus Pad 8 alıcam orjinalde 1mm ama 1mm alanlar genelde uymadığını söylüyorlar 0.5 tam oluyormuş yaptığım araştırma sonucu vram'ler için 0.5mm sol uzun taraf için 1mm ve ya 1.5mm olduğu söyleniyor 1.5mm kullanan taraf performansın daha yüksek olduğunu söylediği için oraya 1.5mm alıcam.

Son düzenleme:
Ekran kartında sıvı metali kim öneriyorsa, ondan uzaklaşmaktan ziyade kaç.
Çünkü senin kötülüğünü istiyordur emin ol.
Bir moda olmuş sıvı metal bilmem ne falan.
Sıvı metal, yerinde macun gibi sabit duran bir iletken değil.
Isındığında sudan daha akışkan olur ve herhangi bir SMB bileşenlerinden birine teması halinde geri döndürülemez sonuçlar yaşarsın.
Şu bir halt bildiğini zanneden YouTuber'lara prim vermeyin lütfen.
Onlar aynı zamanda, eskiden bilgisayar hızlandırma adı altında sanal disk ayari yaptıranlarla aynı kafayı yaşıyor.

Ekran kartında sıvı metali kim öneriyorsa, ondan uzaklaşmaktan ziyade kaç.
Çünkü senin kötülüğünü istiyordur emin ol.
Bir moda olmuş sıvı metal bilmem ne falan.
Sıvı metal, yerinde macun gibi sabit duran bir iletken değil.
Isındığında sudan daha akışkan olur ve herhangi bir SMB bileşenlerinden birine teması halinde geri döndürülemez sonuçlar yaşarsın.
Şu bir halt bildiğini zanneden YouTuber'lara prim vermeyin lütfen.
Onlar aynı zamanda, eskiden bilgisayar hızlandırma adı altında sanal disk ayari yaptıranlarla aynı kafayı yaşıyor.
Evet haklısın Ekran Kartını çöp etmek istemem zaten risk almak istemediğim için burda sizden yardım istiyorum.

MX6 önerir misin peki ? Ömrünün MX4'den daha uzun olduğunu söylüyorlar.

Bir de Termal Pad olarak Thermal Grizzly Minus Pad 8 düşüyorum.

Son düzenleme:
MX6 önerir misin peki? Ömrünün MX4'ten daha uzun olduğunu söylüyorlar.

Vallahi ben MX4 kullanıyorum hem GPU da hem CPU da.
Bilmediğim bir şey hakkında yorum yapamam.
Hani MX6, MX4'ten termal iletim olarak güçlü müdür değil midir hiçbir fikrim yok.
Çünkü MX4'ten başka macun kullanmadım yıllardır.
Sıcaklık seviyelerim çok iyi olduğundan başka macun kullanmayı düşünmedim.
Alışkanlık diyebiliriz.

Sıvı metal, zirkonyum (zr), berilyum (be), titanyum (ti), bakır (cu), ve nikel (ni) elementlerinin belirli oranlarda karışımı ile elde edilir, (fakat piyasada aslında sadece civa olarak satılan sahte ürünler de bulunuyor.) Tecrübeli olanlar, bunu normal macunla karıştırarak bir hibrit macun yapıyor, ama genleşme ve küçülme sorunu gene devam ediyor, ama karılınca, likit metal denilen madde, dışarı pek akmıyor, ama fazla kullanmamak şartı ile, bu şekilde diğer macun içinde hapis oluyor.

Bütün macunlar genelde bir müddet sonra likit yapılarını kaybediyor. Bazıları en basitinden beyaz renk transistör macunlarını da, daha uzun süre yapıları bozulmadığı için, gene karma olarak kullanıyor.

Bu işin tam doğrusu açıkcası yok, tamamen size kalmış, ekran kartları çok ısınabiliyor ve sıcaklığı kasanın içine veriyor. İşlemci için 60 derece sınırdır, ama ekran kartları çok yüksek ısı verince, CPU soğutucusu bile soğuk hava alamıyor. Bu sebeple ekran kartına fazla yüklenmeyin. En iyi ekran kartı soğutucuları blower tipi fanlardır, doğrudan kasanın dışına atarlar. PNY firması 4070 için bir blower fan içeren model çıkardı, üstelik sadece 2 slot yükseklikte. İleride bu tip ürünlare de yönelebilirsiniz. Şu an pek fazla yapacak bir şey yok.

Son düzenleme:
Sıvı metal, zirkonyum (zr), berilyum (be), titanyum (ti), bakır (cu), ve nikel (ni) elementlerinin belirli oranlarda karışımı ile elde edilir, (fakat piyasada aslında sadece civa olarak satılan sahte ürünler de bulunuyor.) Tecrübeli olanlar, bunu normal macunla karıştırarak bir hibrit macun yapıyor, ama genleşme ve küçülme sorunu gene devam ediyor, ama karılınca, likit metal denilen madde, dışarı pek akmıyor, ama fazla kullanmamak şartı ile, bu şekilde diğer macun içinde hapis oluyor.

Bütün macunlar genelde bir müddet sonra likit yapılarını kaybediyor. Bazıları en basitinden beyaz renk transistör macunlarını da, daha uzun süre yapıları bozulmadığı için, gene karma olarak kullanıyor.

Bu işin tam doğrusu açıkcası yok, tamamen size kalmış, ekran kartları çok ısınabiliyor ve sıcaklığı kasanın içine veriyor. İşlemci için 60 derece sınırdır, ama ekran kartları çok yüksek ısı verince, CPU soğutucusu bile soğuk hava alamıyor. Bu sebeple ekran kartına fazla yüklenmeyin. En iyi ekran kartı soğutucuları blower tipi fanlardır, doğrudan kasanın dışına atarlar. PNY firması 4070 için bir blower fan içeren model çıkardı, üstelik sadece 2 slot yükseklikte. İleride bu tip ürünlare de yönelebilirsiniz. Şu an pek fazla yapacak bir şey yok.
Anladım fakat dediğim gibi macun'un hatalı olduğunu ve değişince düzeldiğini söylüyorlar. Bir video izledim benim kartıma olan şeyin aynısı oluyor 3070 vision aaynı model. 85 derecelere çıkan kart macun değişiminden sonra 67'lere kadar düştüğünü söylemişti. Sadece macun değişimini yapsam yeterli olmaz mı ve bir de kaliteli termal pad kullanıcam.

MX-6 daha katı o yüzden pump-out etkisine karşı daha dayanıklı. MX-4 akışkan bir macun, çipe uygulandığında aşırı yüksek sıcaklıklar altında pump-out yapabilir.

Macun önerisi kime sorduğuna göre değişiyor bu yüzden, şimdi benim kartım yükte 50 derece hotspot 70 mesela. İşlemcim yine benzer şekilde 50 derece civarı çalışıyor oyun oynarken. Benim için MX-4 uzun yıllar performansını koruyor çünkü benim sistemim ciddi bir genleşme/büzüşme döngüsüne girecek kadar aşırı ısınmıyor.

Senin kartın yükte 82 derece vermiş, sıcak nokta değerleri 90-100 vardır diye tahmin ediyorum. Senin için pump-out hangi macunu kullanırsan kullan kaçınılmaz bir olay, sadece zaman meselesi. O sıcaklıklar kontrol altına alırsan macunundan alacağın verim ve ömürde artar.

Neyse macun meselesini geçiyorum sıcaklık düşürmek için Afterburner üzerinden curve editor ile undervolt işine girişebilirsin. Bu iş biraz araştırma ve tecrübe işi ve ben Nvidia kullanmadığım için sana yardımcı olamam. Kendin araştırmalısın.

Buna ek olarak kasa içi hava akışında sorun olmadığından emin olmalısın. Bunu kontrol etmek için kasanın yan kapağını açıp sıcaklıkları yük altında gözlemleyebilirsin. Büyük bir düşüş oluyorsa (10+ derece gibi) o halde kasanın içi hava almıyor demektir.

Yani özetle yeni macun, undervolt ve kasa içi hava akımı. Bunlar ile başlangıç yap.

Yeni konular

Geri
Yukarı