Gözlük kullanmaya başladım

Hocam yaklaşık olarak 10 senedir gözlük kullanıyorum. Miyop+astigmat+sağ gözümde eksen kayması mevcut. Kullandığımız lensler, Dünyaca saygın kuruluşlar tarafından onaylı sertifikalara sahip. Bizim gözlerimiz sizinkilerden daha iyi korunuyor ışığa karşı. Biraz altı boş bir atıfta bulunmuşssunuz.
Gözlük takan arkadaşa gelirsekte geçmiş olsun :D Bir süre sonra havuza girmek, yatakta yan yatmak, duşa girerken çıkarmak ve daha bir dünya şey hayatının bir parçası haline gelecek ama alışırsın ben artık unutuyorum bile gözlük kullandığımı. Tavsiyem sürekli takmaya çalış. Sürekli gözünde olsun yani. Bir süre sonra alışırsın, tak çıkar yapan ne kadar insan tanıdıysam en sonunda dayanamayıp gözlük kullanmayı bırakıyorlar.
Maska+Gözlük kombinasyonunda biz arkadaşlara iki taktik vereyim.
1- Maskeyi en yukarı çekip telini iyice sıkıştırın. Gözlüğü, burnunuzun önüne doğru getirin ki maskeden çıkan hava camlarınıza gelip buğu oluşturmasın.
2- Gözlük için buğu engelleyici spreyler var Kaliteli camlar ile kullanıldığında işe yarıyor 20-30TL arasında bir şey.

Son olarak, ne yaparsanız yapın düşük kaliteli cam kullanmayın.

Hocam ben zaten kendi adıma söylemedim herkes böyle düşünüyor diye söyledim(özellikle büyükler).Yoksa ben bunun yanlış bir düşünce olduğunu biliyorum.

Göz sağlığı çok önemli. Bu nedenle kaliteli camlar kullanmaya ve gözlük camlarını sürekli temiz tutmaya dikkat et. Bir süre sonra alışıyorsun. :)

Şu gözlüğün camını silmeyi hiç sevmiyorum. İlk aldığımda güzeldi ama şu an 3 sene falan oldu. O gözlüğü silmek işkence gibi :D.
O nasıl oluyor? FHD dediğiniz?

HD yani galiba yanlış tabir ettim :D. Ben gözlüğü taktığımda her yeri bayağı net görmüştüm :)

Ben yaklaşık 12 senedir rahat kullanıyorum. Vereçeğim öneriler:
  • Kulaküstü kulaklık kullanıyorsan ilk başta kulağını ağrıtabilir. 1 haftaya geçeçektir.
  • Gözlük buğulanması için sakın ama sakın araba spreyi vs. kullanmayın. Camın kaplamalarının içine ediyor. Zira temizlerken gene sadece su kullanın.
  • Sürekli temizlmeyin. Sabah kalkınca temizleyin. Takıntınız olmasın.
  • Çerçevenin ucuzuna kaçın ama camı iyi alın.

15 senedir gözlük takan bir tecrübeli olarak birkaç taktik de ben vereyim. Öncelikle arkadaşların dediği gibi kesinlikle tak çıkar yapmayın. Sürekli takın. Çerçeve seçimi çok önemli. En rahat ettiğiniz çerçeveyi kullanın. Ağır çerçeveler asla önermem ve burunluklu çerçeveler. Çünkü o burunluğun yastıkları elbet düşüyor ve yaptırmaya üşendiğinizde burnunuzu yaralıyor. Kemik çerçeve burunluksuz gözlük uzun serüvenimde en beğendiğim model oldu. Senede bir kontrole gidin en geç. Her sene değişen gözlük derecenize göre camınızı yenileyin. Azıcık bir şey fark etmiş değişmesem de olur demeyin imkanınız varsa değiştirin. Gözlüğü ben severek kullandım bunca zamandır sizi çok rahatsız etmiyorsa yaşınız da gençken çizdirme vs şeylere girmeyin. İleride tekrar bozuluyor çünkü bir döngüye girmiş gibi oluyor.

Ben yaklaşık 2 yıl önce takmaya başladım 1 yıl boyunca hiç kullanmadım. Pişmanım. Şuan da kullanmıyorum. Benim gibi yapmasanız yeter herhalde.

O kadar kötü değil bence 😁 ben zevkine takıyorum ve hoşuma gidiyor. Gözlerimde herhangi sıkıntı yok, numarasız ve mavi ışık için almıştım 3 aydır kullanıyorum. Sadece maske ve yağmurlu hava koşullarında biraz sıkıntı yaratıyor.

Iyi yanlarında var kumdan koruyor bu kadar.
A101'e girdim. Adam gibi gözlüğü takamadım. Sürekli buğulandı.

Alışirsin 5 senedir kullanıyorum ve şu an hissetmiyorum gözlük bile kötü yani banyoya girerken unutuyorum ve sırılsıklam oluyor yarım saate anca temizleniyor.

Geri
Yukarı