Çözüldü GTX 1080 Ti ve RTX 3080 ekran kartılarının kullanım oranı düşük

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Klorex

Hectopat
Merhaba,

Oynadığım oyunda sistemimin emsallerinin videolarını izlediğimde -ki bir tanesi de benim yakın arkadaşım- ekran kartları aynı ayarlarda (1080p Low settings) gerektiği anlarda %95'lerin bile üzerlerine çıkıp FPS takviyesi alıyorlar. Benim ekran kart(lar)ım FPS düşmesi yediği zamanlar kullanımı artırıp telafi etmiyorlar. Sanki tembel çalışıyorlar. Değiştirmediğim parçası kalmadı resmen sistemi yeniden topladım yine de sorun çözülmedi.

RTX 3080 yerine GTX 1080 Ti taktım yine düşük %'lik GPU kullanımı.
R9 5800x3D yerine R5 5600X taktım yine aynı.
3600 MHz 16 GB RAM'lerim yerine 3000 MHz'leri taktım yine aynı.
X470 ASUS'umun yerine B550 MSI A-PRO aldım yine aynı.

PSU: Rampage ETX-750-1 750W 80 Plus Gold aktif PFC 12cm fan.
Tek değişmediğim şey PSU oldu ama kartım videolardakilerle aynı güçleri çekiyor güç sorunu olduğunu da sanmıyorum.
Formatlar atıldı türlü Tweak'ler denendi GPU driverının önceki versiyonları denendi bana mısın demiyor. Yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar eğer ekledilerse Steam / EA başlangıç kodlarından DX12 etkinleştirme kodunu silsinler. Oyunu DX12 betasında çalıştırdığım için oluyormuş. Apex'i DX11'de çalıştırınca düzeldi.
BIOS'taki tüm ayarları denedik. Farklı anakartlar farklı BIOS'lar her şeyin farklısı. Tek PSU değişmedi. Olay PSU'dan mı ibaret yoksa 2 ekran kartı da mı bozuk?

Bir tane daha RTX 3080 bul. O RTX 3080'ni once ait oldugu kartta dene daha sonra kendi anakartinda dene.

Belkide yazilimla performanslarini dusurmuslerdir.

Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar eğer ekledilerse Steam / EA başlangıç kodlarından DX12 etkinleştirme kodunu silsinler. Oyunu DX12 betasında çalıştırdığım için oluyormuş. Apex'i DX11'de çalıştırınca düzeldi.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı