GTX 1650'li sistem darboğaz yapıyor

Bütçe
40 bin

fatto

Zeptopat
Daha fazla  
Ekran kartımı değiştirmeden sistem toplamak istiyorum. Fakat daha sonra ileri zamanlarda ekran kartını 4K serisi ile değiştirmeyi düşünüyorum. Bu şekilde bir sistem için yardımcı olabilir misiniz? Şu anda sadece işlemci anakart ve RAM değişikliği yapıp ileride ekran kartını değiştireceğim. Yani alacağım işlemci anakart ramin ileride 4k serisi ekran kartını geçiş yapınca da sorunsuz beslemesini istiyorum

Son düzenleme:
Kasa, PSU, SSD elinizde kalacak.

Ekran kartı ileri bir zamanda değişecek.

İşlemci, anakart, RAM değişecek.

4k'ya uygun ekran kartına hazır bileşenler alacaksınız.

4k için 4070 TI Super, 4080 Super alınabilir gibi. Bunları 4k'da besleyecek işlemci lazım öyleyse.

Bence 7800X3D alınabilir. Sistem 7800X3D etrafında toplanabilir yani. Anakartı da ihtiyacınıza göre alırsınız. Ve RAM da anakart uyumluluğuna göre alınabilir.

4K'ya uygun ekran kartına hazır bileşenler alacaksınız.

4K için 4070 Ti Super, 4080 Super alınabilir gibi. Bunları 4K'da besleyecek işlemci lazım öyleyse.

Bence 7800x3D alınabilir. Sistem 7800x3D etrafında toplanabilir yani. Anakartı da ihtiyacınıza göre alırsınız. Ve RAM da anakart uyumluluğuna göre alınabilir.

Bu durumda ekran kartı çok güçsüz kalacak yine darboğaz olacak. 4X serisi alana kadar sürekli darboğaz ile uğraşacak.

Bu durumda ekran kartı çok güçsüz kalacak yine darboğaz olacak. 4X serisi alana kadar sürekli darboğaz ile uğraşacak.
Hayır hocam hiç sorun olmaz ki. 1650 ekran kartı %100'de çalışır. 7800X3D zerre kadar yorulmaz. Ekran kartından tam performans alınabilir. Ekran kartıyla ilgili bir darboğaz olmaz.

Hayır hocam hiç sorun olmaz ki. 1650 ekran kartı %100'de çalışır. 7800x3D zerre kadar yorulmaz. Ekran kartından tam performans alınabilir. Ekran kartıyla ilgili bir darboğaz olmaz.

2 farklı darboğaz var. İşlemci darboğazı ve ekran kartı darboğazı. Benim şu an işlemcim ekran kartından güçlü. Ekran kartı %100 de ama işlemci çok daha düşük haliyle drop oluyor bazen veya FPS düşüşü. Çözünürlük düşürünce daha kötü oluyor.

İşlemci, anakart, RAM için bütçeniz 40 bin mi?
Evet en fazla 40 bine çıkabilirim

4k'ya uygun ekran kartına hazır bileşenler alacaksınız.

4k için 4070 TI Super, 4080 Super alınabilir gibi. Bunları 4k'da besleyecek işlemci lazım öyleyse.

Bence 7800X3D alınabilir. Sistem 7800X3D etrafında toplanabilir yani. Anakartı da ihtiyacınıza göre alırsınız. Ve RAM da anakart uyumluluğuna göre alınabilir.
Ekran kartım çok düşük kalmaz mı bu durumda uyumsuzluk oluşmaz mı

2 farklı darboğaz var. İşlemci darboğazı ve ekran kartı darboğazı. Benim şu an işlemcim ekran kartından güçlü. Ekran kartı %100 de ama işlemci çok daha düşük haliyle drop oluyor bazen veya FPS düşüşü. Çözünürlük düşürünce daha kötü oluyor.
Aslında anakart olarak çok fazla bilgiye sahip değilim

Şu üçlünün bu bütçeye uygun olacağını düşünüyorum.

Ekran kartım çok düşük kalmaz mı bu durumda uyumsuzluk oluşmaz mı?

Bu bütçeye Ryzen 9 7950x3D alınır hocam, ekran kartınız ile ilgili bir sorun olacağını düşünmüyorum olsa dahi işlemcinin dahili ekran kartını kullanırsınız oda sizi yeni ekran kartı alana kadar götürür.

Evet en fazla 40 bine çıkabilirim

Ekran kartım çok düşük kalmaz mı bu durumda uyumsuzluk oluşmaz mı

Aslında anakart olarak çok fazla bilgiye sahip değilim
Hocam 40 bin tl bütçe belirtmişsiniz. 4k oynamak istiyorsunuz. Bu bütçede 40-50 bin liralık ekran kartlarının yanına düşük bir işlemci yakışmaz. Ama isterseniz 7500 F de 4k'da kurtaracaktır muhtemelen. Ancak 7500F de GTX 1650 için çok çok yüksek kalacaktır. Eğer 1650 ayarında bir işlemci isterseniz Ryzen 1600 alıp geçersiniz zaten. İşlemcinin ekran kartından yüksek olmasında bir sorun yok. Ki siz zaten ileride 4k'da oynatabilen ekran kartlarına geçmeyi planlıyorsunuz. 1650 odaklı düşünmeyin o yüzden bence.

Şu üçlünün bu bütçeye uygun olacağını düşünüyorum.

Bu bütçeye Ryzen 9 7950x3D alınır hocam, ekran kartınız ile ilgili bir sorun olacağını düşünmüyorum olsa dahi işlemcinin dahili ekran kartını kullanırsınız oda sizi yeni ekran kartı alana kadar götürür.
Çok teşekkür ederim size, son olarak sıvı soğutucu hakkında bilgi sahibi değilim almam gerekiyor mu? Bu konuda da yardımcı olabilirseniz minnettar olurum

Hocam 40 bin tl bütçe belirtmişsiniz. 4k oynamak istiyorsunuz. Bu bütçede 40-50 bin liralık ekran kartlarının yanına düşük bir işlemci yakışmaz. Ama isterseniz 7500 F de 4k'da kurtaracaktır muhtemelen. Ancak 7500F de GTX 1650 için çok çok yüksek kalacaktır. Eğer 1650 ayarında bir işlemci isterseniz Ryzen 1600 alıp geçersiniz zaten. İşlemcinin ekran kartından yüksek olmasında bir sorun yok. Ki siz zaten ileride 4k'da oynatabilen ekran kartlarına geçmeyi planlıyorsunuz. 1650 odaklı düşünmeyin o yüzden bence.
Teşekkür ederim Görkem Bey.

Yeni konular

Geri
Yukarı