GTX 960M ve i7 6700HQ laptopta ani performans düşüşü

Behlül Oktay

Decapat
Merhaba sistemim şu şekilde;
  • NVIDIA GeForce GTX 960M.
  • QuadCore Intel Core i7-6700HQ, 3300 MHz (33 X 100).
  • 8 GB DDR4 RAM.
  • Toshiba MQ01ABD100 1TB HDD.
Yaklaşık 1 yıl önce başladı bu problem. Witcher 3 oynarken bir anda FPS 45 civarından 25-30'a düştü ve bu diğer oyunlarda da oldu yani genel olarak performansta bir düşüş yaşandı.
Bütün sürücüler güncel, bilgisayarın fanlarını yeni temizlettim ve termal macunu da yeni değiştirildi. Düzenli olarak format atıyorum bilgisayara. Bir türlü çözüm ya da soruna neyin sebep olduğunu bulamadım. Bu sorunun çözümü nedir ya da bu soruna ne neden oluyordur?

Merhaba sistemim şu şekilde;
  • NVIDIA GeForce GTX 960M.
  • QuadCore Intel Core i7-6700HQ, 3300 MHz (33 X 100).
  • 8 GB DDR4 RAM.
  • Toshiba MQ01ABD100 1TB HDD.
Yaklaşık 1 yıl önce başladı bu problem. Witcher 3 oynarken bir anda FPS 45 civarından 25-30'a düştü ve bu diğer oyunlarda da oldu yani genel olarak performansta bir düşüş yaşandı.
Bütün sürücüler güncel, bilgisayarın fanlarını yeni temizlettim ve termal macunu da yeni değiştirildi. Düzenli olarak format atıyorum bilgisayara. Bir türlü çözüm ya da soruna neyin sebep olduğunu bulamadım. Bu sorunun çözümü nedir ya da bu soruna ne neden oluyordur?

Sürekli format atmak cihazı yormuyor mu?

Oyun oynarken ve bostayken sıcaklık değerleri nedir?

Bir de çok düşük bir ihtimal ama HDD'niz eskiyor olabilir, mümkünse birisinden taşınabilir SSD alıp oyunu ona kurup test edin.

Bir de çok düşük bir ihtimal ama HDD'niz eskiyor olabilir, mümkünse birisinden taşınabilir SSD alıp oyunu ona kurup test edin.
1-1.5 ay önce bir bilgisayarcıya verdim bilgisayarı temizlesinler diye aynı zamanda da hdd yi kontrol etmelerini istedim bir sıkıntı olmadığını söylediler.
Sıcaklık değerlerini de bir sonraki oyun seansından sonra paylaşırım 😄
GTX960 ile GTX960M arasında %35-40 gibi fark var artı olarak iki ekran kartı da artık AAA oyunlar için yetersiz.
Ben de farkındayım bunun zaten oyunları ultra açamamak değil sıkıntı normalde belli bir seviyede açabiliyor iken oyunları şimdi aynı performansı alamamak.

1-1.5 ay önce bir bilgisayarcıya verdim bilgisayarı temizlesinler diye aynı zamanda da hdd yi kontrol etmelerini istedim bir sıkıntı olmadığını söylediler.
Sıcaklık değerlerini de bir sonraki oyun seansından sonra paylaşırım 😄

Ben de farkındayım bunun zaten oyunları ultra açamamak değil sıkıntı normalde belli bir seviyede açabiliyor iken oyunları şimdi aynı performansı alamamak.

Her şey olabilir hocam :D

Öncelikle Laptobun marka ve modeli nedir?

Bozuk olan bir windows veya driver veya oyun, oyun platformu güncellemesi de olabilir, bilgisayara yüklediğiniz herhangi bir program da olabilir (eski Casper marka laptobumda hotkey driverı ile CS Source oyunu çakışıyordu, normalde 100 FPS aldığım oyunda 9 - 10 FPS ile oynanmaz hale getirmişti).

Bilgisayarı verdiğiniz tamirci ucuz ve kalitesiz termal macun kullanmış olabilir, bilgisayarı temizlerken ısı borularını bükmüş olabilir.

RAM çalma muhabbeti yapmak istemiyorum pek ihtimal de vermiyorum ama belli olmuyor, sizdeki RAM'i aynı boyutlu çok daha kalitesiz düşük hızda bir RAM ile değiştirdi ise o bile fark eder. Belki de çift kanal RAM vardı onu tek modül ile değiştirdi.

Boştayken ekran kartı 40-50 derece oyundayken 75'de sabitleniyor ama GPU full yük çalışmıyor.
İşlemci boşta 40-65 arası değişiyor oyundayken 80-90 arasında değişiyor.

Laptop marka ASUS N552VW.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı