Güçsüz müyüm?

otantikçocuk32

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba 14 yaşındayım(15'e gireceğim). Gyme aktif olarak yeni başladım diyebiliriz ama geçen yazdan beri gidiyorum. Daha yeni 8.5 kg dumbella geçiş yaptım tek el 8 tekrar 8.5 kg dumbell curl yapabiliyorum. Çok mu kötü? Okuldaki çocuk bana 12.5 kg yapabildiğini 30 kg bar ile curl yapabildiğini söyledi. Yani gelişimin az olmasını çok kafaya taktım internette de az yapıyorsun bu yaşta ben 60 kg ben press yapıyorum falan diyorlar ama sizden fikir alayım dedim.

Merhaba 14 yaşındayım(15'e gireceğim). Gyme aktif olarak yeni başladım diyebiliriz ama geçen yazdan beri gidiyorum. Daha yeni 8.5 kg dumbella geçiş yaptım tek el 8 tekrar 8.5 kg dumbell curl yapabiliyorum. Çok mu kötü? Okuldaki çocuk bana 12.5 kg yapabildiğini 30 kg bar ile curl yapabildiğini söyledi. Yani gelişimin az olmasını çok kafaya taktım internette de az yapıyorsun bu yaşta ben 60 kg ben press yapıyorum falan diyorlar ama sizden fikir alayım dedim.

Alakası yok. Mesela sen şu an spor yapmayan birine göre güçlüsündür. Bir kere bunları diyenlerin yağ kütlesi olduğuna eminim. Sizde tüm gün her şeyi yiyip spor yaparsanız 6 7 ay sonra onlar gibi olursunuz. Önemli olan ağır kaldırmak değil, Kaldırabildiğin ağırlık ile hareketi düzgün yapabilmek.

Ağır kilo kaldırıyor diye kimse Hulk seçilmiyor. Bunlar ergenlerin boş düşünceleri. 3 yıldır spor yapıyorum ısınırken 2, 5Kg dambıl kullanıyorum. Şimdi biri bana kalkıp laf atsa dambılı ağzına sokarım. 14-15 yaşında bunlara tav olma. 12, 5Kg dambıllı yerden kaldıramayan tiplerin lafları. He deyip yoluna bak. Spor istikrar işidir ve eğrisi doğrusu vardır. Her şey kilo değildir.

30 yaşında da olsan eğer hamsan düşük kg'lar çok normal. Yavaş yavaş artırıcaksın. Ben 5 kg dumbell curll yapamazken bikaç aya 25 kg yapmaya başlamıştım.

Kendini en başında başkalarıyla kıyasla. Spor yapmanın amaçlarından biri başkalarından daha iyi olmak olabilir bunu inkar edemeyiz fakat en temel amacı spor yapmayan kendinden daha iyi olmaktır. 1 Ay sonraki halin şu anki halinden daha kötü olamaz. 16 yaşında ilk defa bir spor salonuna gittiğimde bana yardımcı olan antrenör kadının getirdiği 5 kilo ağırlığı kaldıramamıştım, sonra bana 4kg getirdi gene kaldıramadım 2.5kg getirdi gene kaldıramadım sonra kadın bölümüne girip bana 1.25kg ağırlık getirdi mesela. Yıllar geçtikçe sporu bırakmış olsam da vücudum gelişti, birdaha spora başladım kendimce başarılı gördüğüm seviyelere geldim. O 1.25kg anım aklıma geldikçe yüzüme bir gülümseme gelmez değil ama.

Kötü değil şu an iyisin kötü diyenlere takma

Geri
Yukarı