Hacklenince ne yapılmalı?

Ajan053

Centipat
Daha fazla  
3 4 gün önce durduk yere Twitter, Instagram vb. yerlerden profilim çıkılmış gözüktü(web üzerinden) ben de anlam veremedim ve tekrar girdim. Dün instagramıma giriş yapılmış ve coin reklamı yapmışlar şifremi değiştirdim. Bugün ise sürekli Steam profilimden 2 3 kuruşluk şeyler satılıyor. Az önce fark ettim Twitter'dan alakalı alakasız kişiler takip edilmiş. Ne yapmam gerekiyor? Başka hangi hesaplarıma erişildi bilmiyorum. 1-2 gün önce APK bir şey indirmiştim, açtım virus uygulaması truva atı veya trojan var deyip PC'yi karantina altına aldı ve tam tarama yapıp yeniden başlattı onunla alakası olabilir mi?

Chrome eklentileri, geçmişi vb tüm özellikleri sıfırla. Genel cookie kısmından sorun olabiliyor.

Kaspersky vb birkaç antivirüs öneriliyor onlar ile tarama yap. Sorunu çözerler. Ama güvenmezsen format atmak daha iyi olur.

1 ay önce FitGirl'den crackli oyun indirmeye üşenip Türk sitesinden indirdim bilgisayara virüs bulaşmıştı. Steam hesabıma girip Rust'dan ban yemiş arkadaş. Aynı şekilde Instagram hesabımdada sürekli takipçi artıyordu. Garanti çözüm: Crackli oyunları sadece FitGirl'den indirmek PC'ye format atmak aklınıza gelen her hesabınızda şifrenizi değiştirmek 2 adımlı korumayı aç.

1 ay önce FitGirl'den crackli oyun indirmeye üşenip Türk sitesinden indirdim bilgisayara virüs bulaşmıştı. Steam hesabıma girip Rust'dan ban yemiş arkadaş. Aynı şekilde Instagram hesabımdada sürekli takipçi artıyordu. Garanti çözüm: Crackli oyunları sadece FitGirl'den indirmek PC'ye format atmak aklınıza gelen her hesabınızda şifrenizi değiştirmek 2 adımlı korumayı aç.

Bana bir kez FitGirl'den de gelmişti.

1 PC'ye format at temiz bir şekilde Windows kur.

2 internete gir ilk olarak BitDefender'ya da Kaspersky antivirus kur. Ücretsizleri var.

3 antivirusler güncelle.

4 şimdi gir maillerine şifrelerini değiştir ama girebiliyorsan büyük harf küçük harf rakam falan karmasık seyler koy ve değiştirebiliyorsan gizli soru vs her şeyi değiştir. Çalan adam bilgilerini ögrenmiş olursa tekrar şifreni değişebilir. Ayrıca telefonunu girki sana mesaj gelsin onaylamalar için böylelikle çalamaz gene.

5- mailleri hallettikten emin olunca sonra diger oyun Twitter vs hesaplarına gir onları da şifreyi değiştir.

6 final olarak PC'ye her gördüğün şeyi kurma gereken şeyleri kur mesela codecler winamp Chrome vs.

Dipnot: Sakın format sonrasında bu dediklerimden önce bir şey kurma PC'ye sadece dediklerimi yap.

Hangi Türk sitesi? Önlem alalım.

Yeni konular

Geri
Yukarı