Hangi yazılım dilleri ne işe yarar?

Talha_Dgn

Zeptopat
Öncelikle iyi günler. Yazılım dillerini araştırmaya başladım da aklım çok karışık. Çok yeniyim bu konuda. Birkaç sorularımın cevabını bulmak için yazıyorum. Ben biraz bu konuyu araştırdım ama şöyle bir şey var. C# ile de oyun yapılabiliyor C++ ile D. C# ile programlama yapılabiliyor C++ ile de yapılabiliyor, yani hangisini seçmemiz lazım ikisiyle de yapılıyorsa aklımda çok sorular var. Yani çok karışık mesela program yapacaksanız C++ ile mi yapacaksınız C# ile mi kısacası bunu iyice bilen birisi yazabilir mi? Mesela C++ dilinde neler yapılabilir detaylıca program yapmak için C++ mı iyidir C# mı? Örnek veriyorum yeniyim de hevesim var biliyorum çok zor öğrenmesi sordum sadece. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim aklımda çok soru işareti var iyi günler.

Unreal engine ile iyi grafikli oyun yapılabilir ama pc gereksinimleri iyi olması gerek bildiğim kadarıyla.
İnternette gezinirken şunu buldum örnek c# c++ ile uygulama yapılabilir c++ ile bağımsız uygulama yapılabilirken c#'da yapılamıyormuş o zaman masaustu uygulama yazmak için c++ önde oluyor sanırım bunun gibi şeyler mesela siz bu iki dili de biliyorsunuz masaüstü uygulama yapıcak olsanız hangisiyle yaparsınız bağımli uygulama nedir?
Kusura bakmayın rahatsız ediyorum sizi ama merak ediyorum bu merak gitmezse içimde kalıyor 🤷

Siz yazılım işlerinden anlıyorsunuz galiba sizin böyle merak ettiğiniz yada aklınızda sorularınız olduğunda cevabını nerden ya da hangi sitelerden buluyorsunuz.Yoksa bu şekilde insanlara danışarak mı?

Uygulama yapabilmen için tasarım ve şablon da lazım. Kendi alanımdan örnek vereyim. Mesela iOS için bir hesap makinesi yapacaksın. Hesaplamayı yapacak kodu yazmanın yanı sıra orada rakam ve işlemleri göstereceğin bir arayüz de tasarlaman lazım. Bunun için elbette farklı derleyiciler veya platformlar vardır Windows tarafında. iOS tarafında Xcode ile yapıyorsun. Dil seçimine gelirsek, Windows tarafı için geliştirilen uygulamaların hangi dille geliştirildiğine bakabilirsin. Buna göre bir tercih yapabilirsin mesela.

Merak ettiğim, aklımda kalan soruları genelde Google'da aratıyorum ama Türkçe değil, İngilizce. Mutlaka cevabı çıkıyor. Çıkmama gibi bir olasılık yok zaten.

Uygulama yapabilmen için tasarım ve şablon da lazım. Kendi alanımdan örnek vereyim. Mesela iOS için bir hesap makinesi yapacaksın. Hesaplamayı yapacak kodu yazmanın yanı sıra orada rakam ve işlemleri göstereceğin bir arayüz de tasarlaman
lazım. Bunun için elbette farklı derleyiciler veya platformlar vardır Windows tarafında. iOS tarafında Xcode ile yapıyorsun. Dil seçimine gelirsek, Windows tarafı için geliştirilen uygulamaların hangi dille geliştirildiğine bakabilirsin. Buna göre bir tercih yapabilirsin mesela.

Merak ettiğim, aklımda kalan soruları genelde Google'da aratıyorum ama Türkçe değil, İngilizce. Mutlaka cevabı çıkıyor. Çıkmama gibi bir olasılık yok zaten.
Teşekkürler
İşte bazı geliştirici işleri ve kullandıkları ana programlama dilleri:

Oyun geliştiricileri, PC'ler ve konsollar için video oyunları yapmak için C++ veya C# kullanır.
Web geliştiricileri, web siteleri ve web uygulamaları yapmak için HTML, CSS, JavaScript ve PHP kullanır.
Mobil uygulama geliştiricileri, Android uygulamaları yapmak için Java ve Kotlin'i veya iOS uygulamaları yapmak için Swift'i kullanır.
Yazılım geliştiriciler, masaüstü uygulamaları, iş uygulamaları ve sistem yazılımı yapmak için C++, C# ve Java kullanır.
Veri bilimcileri, bilimsel araştırma ve eğitim amaçlı verileri analiz etmek için Python, R ve MatLab'ı kullanır. Bunu buldum ingilizceydi çevirdim işlerin ana programlama dilleri aradığım şey buydu sanırım dediğim gibi python ile de oyun yazılabilir ancak verimli olmaz bunların ana yazılım dilleri neyse sorun çözüldu sanırım iyi akşamlar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı