Rehber Hatalı güncelleme sonrasında eski sürüme dönmek

Hepimiz zaman zaman Arch Linux'un güncellemelerinden dolayı kimi zaman çekirdek, kimi zaman GRUB kimi zaman ise bazı uygulamalarda problem yaşayabiliyoruz.

Ben bu tip sorunlarla çok fazla karşı karşıya gelmiş olmasam da sırf bu sorunlardan dolayı Arch kullanmayı bırakmış arkadaşlarım var. Bugün bu hatalı güncellemeleri kaldırıp paketleri eski sürüme döndürmeyi göstereceğim.

1) AUR yardımcısı kuralım:
Ben yay kullanıyorum ancak size paru da önerebilirim. Kullanım açısından ikisi de aynı sayılır.

Kod:
sudo pacman -Sy git.
git clone https://aur.archlinux.org/yay.git
cd yay.
makepkg -si

AUR yardımcımız kuruldu. Bundan sonrasında gerekli paketi kurmaya geçebiliriz.

2)Downgrade'i kuralım:

Kod:
yay -Sy downgrade

3)Eski sürüme dönme:

Downgrade'i şu şekilde kullanmalıyız:

Kod:
sudo downgrade 'paket_adı'

Ardından sürümünü düşürmek istediğimiz paketin eski sürümleri önümüzde liste olarak yığılacaktır. Kullanmayı istediğimiz sürümün numarasını yazalım ve bu kadar. :)

Hepimiz zaman zaman Arch Linux'un güncellemelerinden dolayı kimi zaman çekirdek, kimi zaman GRUB kimi zaman ise bazı uygulamalarda problem yaşayabiliyoruz.

Ben bu tip sorunlarla çok fazla karşı karşıya gelmiş olmasam da sırf bu sorunlardan dolayı Arch kullanmayı bırakmış arkadaşlarım var. Bugün bu hatalı güncellemeleri kaldırıp paketleri eski sürüme döndürmeyi göstereceğim.

1) AUR yardımcısı kuralım:
Ben yay kullanıyorum ancak size paru da önerebilirim. Kullanım açısından ikisi de aynı sayılır.

Kod:
sudo pacman -Sy git.
git clone https://aur.archlinux.org/yay.git
cd yay.
makepkg -si

AUR yardımcımız kuruldu. Bundan sonrasında gerekli paketi kurmaya geçebiliriz.

2)Downgrade'i kuralım:

Kod:
yay -Sy downgrade

3)Eski sürüme dönme:

Downgrade'i şu şekilde kullanmalıyız:

Kod:
sudo downgrade 'paket_adı'

Ardından sürümünü düşürmek istediğimiz paketin eski sürümleri önümüzde liste olarak yığılacaktır. Kullanmayı istediğimiz sürümün numarasını yazalım ve bu kadar. :)

Rehber için sağ olun hocam. KDE ve Arch gibi bir ikili kullandığım için bu tür şeyler gerekli olabiliyor. Bu yüzden btrfs için geçtim hatta.

Rehber için sağ olun hocam. KDE ve Arch gibi bir ikili kullandığım için bu tür şeyler gerekli olabiliyor. O bu yüzden btrfs için geçtim hatta.
Gnome yüzünden bana gerekiyor genelde. Son güncellemeden sonra çoğu eklenti çalışmamaya başlamıştı.

Yeni konular

Geri
Yukarı