Hatay Belediyesi Lütfü Savaş: "Suriyeli sığınmacılar 3 - 4 kadın alabiliyor"

Bir de çocuk başına para veriliyor bunlara.

Bu eş konusunda bir de gelenekleri var:

İlk eş bir sonrakini istemeye gidiyor. İlk eşin diyelim A.
A beğendiğin B'yi istemeye gidiyor. B gidiyor beğendiğin C kadını istemeye. :D

@Iori Yagami Arapların kültüründe var zaten bu çoklu kadınla evlenme. Kitapta 8 tane de alabilirsiniz yazsa, sorgulamadan alırlar.

Bir de çocuk başına para veriliyor bunlara.

Bu eş konusunda bir de gelenekleri var:

İlk eş bir sonrakini istemeye gidiyor. İlk eşin diyelim A.
Ayşe beğendiğin B'yi istemeye gidiyor. B gidiyor beğendiğin C kadını istemeye. :D

Dediğiniz gibi hocam, çocuk başı yardım parası aldıkları için, 10 - 15 tane çocuk yapıyorlar. Ne kadar çocuk olursa, alacakları yardım paraları bir o kadar artıyor. Yardım parası almasa yapacakları çocuk max 4 - 6 arası.

Ben de 7 kadın alıp her gece farklı birisiyle birlikte olacağım.
Kuma alamasak ne olacak halimiz? İki cinsiyet arasında eşitlik olsa ne yapacağız? Vah vah! Vay halimize!

7 avratla başa çıkmak zor. Avratların arasından size karşı çıkan olursa yatakta dövüp yalnız bırakmayı da unutmayın hocam. 😎

O ayet o zamanın şartlarına göre inen bir ayetti. O zamanlarda kadınlar çalışamadıklarından kendi kendilerine yetemiyorlardı. Bu yüzden kadına bakma sorumluluğu erkeğe aitti. Yani bir erkek ne kadar fazla kadınla evlenirse o kadar fazla insana bakmış oluyordu ve o kadar fazla iyilik yapıyordu. Bundan dolayı erkeklere gücünüz yetiyorsa 4 kadına kadar evlenin ama aralarında ayrımcılık yapmayın. Eğer ki gücünüz yetmiyorsa tek kadınla evlenin ayeti indi.
Dostum bu mesajı Mizah ve Eğlence konusunda yazar mısın? Yılın mizahı olabilir çünkü. Yahu bugün Arabistan'daki kadınlar çalışabiliyor mu? Ne anlatıyorsunuz? Din eğer gerçekse o zamanın şartlarına göre değil tüm zamanın şartlarına göre iner. Ve hayır çok eşliliğin nedeni o zamanki kadınlar çalışamadığı için falan değil. Aşiret geleneğini devam ettirmek içindi. Sen o adama çıkıp desen ki tek kadın alacaksın 3-4 kadın alamazsın o zaman adam dine inanmazdı. Hristiyanlığın çıkışı da böyledir mesela. Domuz yemek haram ve sünnet var diye insanlar dine girmiyordu bunlar serbest olunca Hristiyanlık doğdu. İsa çıkıp ben Hristiyanlık diye din getirdim dememişti. Neyse bu konu çok uzar yeri bura değil.

Dediğiniz gibi hocam, çocuk başı yardım parası aldıkları için, 10 - 15 tane çocuk yapıyorlar. Ne kadar çocuk olursa, alacakları yardım paraları bir o kadar artıyor. Yardım parası almasa yapacakları çocuk max 4 - 6 arası.

Bu AKP'nin kasten yaptığı bir şey zaten. Onlara göre değil 15, 30-40 tane yapman lazım. Niye? Çünkü aşırı dindar kitle çoğalsın, güç kaybolmasın. Türk gençlerinin dinden uzaklaştığını onlar da görüyor. Adamlar seni beni vatandaşı olarak görmüyor zaten. Hedefleri onlar.

Şu ayeti oyuncak ettiniz din düşmanlığınız için argüman ettiniz yanlış yorumlanmış yanlış çevrilmiş bir ayettir nisa 34.

Kimsenin alay edip, dalga geçtiği yok. Ortalığı karıştırma. Arapça ayetlerde de aynısı yazıyor. Koskoca ülkemizin Diyanetini yalan mı söylüyor diyorsun?

Yahu bugün Arabistan'daki kadınlar çalışabiliyor mu?
Arabistan'ın sorunu bu zaten. Adamlar niye gelişemiyor sanıyorsun.
Din eğer gerçekse o zamanın şartlarına göre değil tüm zamanın şartlarına göre iner.
Bazı olaylara o dönemin perspektifinden bakmak lazım. Kur'an'ın ilk indiği yer Arabistan daha ne anlatıyorsun? Sence hangi toplumu ve dönemi direk olarak karşısına alacaktı? Her emir evrensel değil. Bana tüm dönem ve toplumlarda geçerli olan tek bir eser bile gösteremezsin.
Ve hayır çok eşliliğin nedeni o zamanki kadınlar çalışamadığı için falan değil. Aşiret geleneğini devam ettirmek içindi. Sen o adama çıkıp desen ki tek kadın alacaksın 3-4 kadın alamazsın o zaman adam dine inanmazdı. Hristiyanlığın çıkışı da böyledir mesela. Domuz yemek haram ve sünnet var diye insanlar dine girmiyordu bunlar serbest olunca Hristiyanlık doğdu. İsa çıkıp ben Hristiyanlık diye din getirdim dememişti. Neyse bu konu çok uzar yeri bura değil.
Galiba çok eşliliği getiren sendin öyle kendinden emin konuştuğuna göre. Ya da vahiy falan gelmiş sana. Adam 3-4 kadın alamadığı için değil evlilik öncesi cinsel ilişkiye giremediği için dine inanmasın. Din gelmeden önce 4 kadından fazlasını alıyordu neden kendini 4 ile sınırlayan ve evlilik öncesi cinsel ilişkiyi yasaklayan dine inansın. İnsanların inanması için çok eşlilik getirilseydi ondan önce tesettür yasaklanırdı.

Kimsenin alay edip, dalga geçtiği yok. Ortalığı karıştırma. Arapça ayetlerde de aynısı yazıyor. Koskoca ülkemizin Diyanetini yalan mı söylüyor diyorsun?
Evet öyle diyorum. Dini diyanetten öğrenme yaşını çoktan geçtim ben. Diyanetin söylediğini sokakta yatan adamlar da diyor.

Geri
Yukarı